• DOLAR
  7,9480
 • EURO
  9,3990
 • ALTIN
  486,97
 • BIST
  1,1821

Takasın Suyu Bol Olunca Balık Kalitesi de Arttı

Sürgü Takas Suyu üzerindeki tesislerde üretilen alabalıklar bölgeye hitap ediyor. Takas’ın bu yıl suyunun bol olmasının balık kalitesinde artışa yol açtığına vurgu yapan yetiştirici Hasan Eroğlu, tek sıkıntılarının balık yemlerindeki yüksek fiyat olduğuna vurgu yaptı ve bu noktada destek istedi

Takasın Suyu Bol Olunca Balık Kalitesi de Arttı

Sürgü Takas Suyu üzerindeki tesislerde üretilen alabalıklar bölgeye hitap ediyor. Takas’ın bu yıl suyunun bol olmasının balık kalitesinde artışa yol açtığına vurgu yapan yetiştirici Hasan Eroğlu, tek sıkıntılarının balık yemlerindeki yüksek fiyat olduğuna vurgu yaptı ve bu noktada destek istedi

1970 li yıllardan itibaren, Sürgü Takas Mevkiinde Alabalık yetiştiriciliği yapan, Hasan Eroğlu, Mart ayından itibaren Dünyayı etkilemeye başlayan pandemi süreci nedeniyle herhangi bir şekilde etkilenmediklerini söyledi. Üretim ve satış tesislerinde gerekli tedbirleri alarak satışlarına devam ettiklerini ifade eden Eroğlu, konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede şu ifadeleri kullandı. “Pandemi süreci başladığından itibaren öncelikle tesislerimizde gereken bütün tedbirimizi aldık. Bizim tesisimizde sadece alabalık satışı olduğu için bir sıkıntı yaşamadık. Bölgemizde daha önceleri hizmet veren lokantalar şu anda pandemi nedeniyle kapalı olduğu için aynı zamanda balık da canlı balıkta satamıyorlar. Biz sadece açık alanda canlı balık sattığımız için satışımız bu dönemde güzel oluyor. Hiçbir sıkıntımız yoktur. Önceki dönemlerde nasıl satış yapıyorsak şimdi de fark etmedi. Hatta bir miktar satışımızda da artış oldu diyebiliriz.

BÖLGENİN ALABALIK İHTİYACINA CEVAP VERİYORUZ

Bölgede bulunan illere de perakende ve kısmen toptan alabalık satışı da yaptıklarını kaydeden Eroğlu açıklamasını şu şekilde sürdürdü. “Güneydoğu olsun, doğu bölgeleri olsun bu illerden gelen müşterilerimiz balık alıyorlar. Toptan balık satışlarını fazla yapmıyoruz. Ama gelen müşterilerimiz 3 kilo, 5 kilo, 10 kilo alıyor. Ayrıca lokantalara 20 kilo 30-40 kilo balık da veriyoruz. Asıl olarak da burada vatandaşa hizmet veriyoruz. Balık satışını vatandaşa yapıyoruz.  Önceki yıllarda Takasta çıkan su ile ilgili sıkıntılar vardı. Su bol olunca sudaki oksijen oranı da yükseldi. Buda balıklarımızın hem gelişmesini hem de lezzetini olumlu yönde etkiledi. Sadece sonbahar döneminde 3 ay veya 4 ayı biraz sıkıntılı da olsa geçiriyoruz. Ama bu 2 yıldan beri hiç sıkıntı yaşamadık desem olur.  Bizim balığımız çok geç yetişiyor Tadı da ondan dolayı daha lezzetli oluyor.

FOTOPERİYOT SİSTEMİYLE ÜRETİLEN BALIKLARIN RAF ÖMÜRLERİ ARTIYOR

Balık üretimine de değinen Eroğlu, “Bizim tesislerde yetişen balıklar en az 18 ay içinde satışa hazır hale geliyor. Bu da balığın hem lezzetini, hem kalitesini hem de raf ömrünü artırıyor. Hatta yeni bir çalışma içinde girdik. Fotoperiyot denilen bir sistemle balık üretimine başlayacağız. Daha önce Kasım ve Aralık ayında aldığımız balık yavrularını bu sistemle almayı planlıyoruz. Bu sistemle Nisan ayı içinde alacağız. Hem yaz yumurtası üretmiş olacağız hem de üretimimiz daha da hızlanacak. Böylece bölgenin de yavru alabalık ihtiyacını da karşılamayı planlıyoruz” dedi.

YEM FİYATLARINA DESTEK BEKLİYORUZ

Balık fiyatlarını parkende 25 TL den sattıklarını da kaydeden Eroğlu, “ Bildiğiniz gibi balıklarını üretiminden satışına kadar çeşitli şekillerde yem kullanıyoruz. Yavru yemleri ayrı olmak kaydıyla, balıklar büyüdükçe yem oranları da büyüyor. Dolayısıyla balık yemlerinin pahalı olmasını üretimimizi de balık fiyatlarımızı da etkiliyor. Buradaki tesislerimizde hem bölgemizdeki insanlara iş imkânı sağlıyoruz. Hem de ekonomik olarak beldemize katkıda bulunuyoruz. Bu konuda da yem fiyatlarımıza devlet desteği bekliyoruz. Bu destek sağlandığı takdirde hem vatandaş daha ucuz balık tüketme imkânına kavuşur. Hem de üretici olarak bizle de ekonomik olarak biraz rahatlarız” ifadelerini, kullandı.

A.Vahap Kaygusuz – Baran Katılmış (Özel Haber)

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber