• DOLAR
  7,3006
 • EURO
  8,6690
 • ALTIN
  482,78
 • BIST
  1,1829

Tahsilin Hizmete Etkisini İspatlayan Başkan! İnşaat Adamı

Bu hafta Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar’ın konuğu olduk. Genç ve dinamik ekibiyle çalışan Çınar, vaat ettiği 45 vizyonel projenin 30’unu büyük ölçüde tamamladı. Projelerinin son rötuşları yapılıyor. Bu kadar kısa bir sürede, bu denli yüksek maliyeti olan projelerin bitmesi bizleri şaşırttığı gibi, vatandaşın da aklına takıldı.

Tahsilin Hizmete Etkisini İspatlayan Başkan! İnşaat Adamı

“Başkana sorduk?” serimizle 31 Mart seçimlerinden sonra 1 yıl içerisinde Belediye Başkanlarımızın icraatlarını ve bilinmeyen yönlerini ele alıyoruz.

Bu hafta Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar’ın konuğu olduk. Genç ve dinamik ekibiyle çalışan Çınar, vaat ettiği 45 vizyonel projenin 30’unu büyük ölçüde tamamladı. Projelerinin son rötuşları yapılıyor. Bu kadar kısa bir sürede, bu denli yüksek maliyeti olan projelerin bitmesi bizleri şaşırttığı gibi, vatandaşın da aklına takıldı.

Mehmet Çınar Belediye Başkanlığı’nda makamında mı oturuyor? Yani koltuğa bağlı kalarak mı projeler yürütülüyor?

31 Mart Seçimlerinde AK Parti Genel Başkanımız, Cumhurbaşkanımızın onayı, kıymetli hemşerilerimizin oylarıyla Yeşilyurt Belediye Başkanlığına seçildim.2014 yılında kuruluş aşamasında yer aldığım Yeşilyurt Belediyesinde Başkan Yardımcılığı ve İmar Komisyonu Başkanlığı yaptım.  Seçimlerin hemen ardından alanında deneyimli, genç ve dinamik bir ekip kurarak Yeşilyurt’un sürekli gelişimi ve değişimi için çalışmalarımıza dört koldan başladık. Tempomuzu sürekli üst seviyede tutmaya özen göstermekteyiz. Sabahın ilk ışıklarından gecenin ilerleyen saatlerinde kadar milletimize hizmet etmek için elimizden geleni yapıyoruz. Makamda oturmayı seven birisi asla olmadım, bunu hemşerilerimiz yakından görüyor, sürekli sahadayız ve çalışmalarımızı takip ederek halkımızla iç içeyiz. İş bitirici ve çözüm odaklı çalışarak bölgemizin ihtiyaç duyduğu hizmetleri planlı ve sistematik bir anlayışla yerine getiriyoruz. İşini aşkla, sevdayla yapanlar asla yorulmaz, bizde yorulmadan, dinlenmeden ilçemizin refah ve huzur seviyesini yükseltecek, hem vaat ettiklerimiz hem de diğer hizmetlerimizi aksatmadan hayata geçiriyoruz. Bizim için asıl olan halkımızın refahı, huzuru ve güvenidir. Vatandaşlarımızın ihtiyaç duyduğu yatırımların hayata geçmesidir. Koltuk bizim için pek de önemli bir faktör değil.

Yapılan ve yapılması planlanan projelere bakınca hepsinin aynı anda yönetilmesi büyük bir beceri istiyor. Mesleğinizin Belediye Başkanlığına olumlu etkileri oldu mu?

Yüksek İnşaat Mühendisiyim, uzun yıllar aile şirketimizin yanı sıra özel sektörde de çalıştım. Çalışmayı, koşturmayı seven enerjik bir yapım vardır. Belediyedeki aktif görevlerim nedeniyle sürekli yatırımları takip eden, hizmetleri yerinde kontrol eden, muhtarlar ve mahalle sakinleriyle sürekli iletişim halinde oldum. Vatandaşlarımız bizleri yakından tanıyor, bizlerde onları tanıyoruz. Akademik tecrübelerimizi, saha deneyimlerimizle bir bütün haline getirip, bize verilen görevi layıkıyla yerine getirmeye gayret ediyorum. Omuzlarımızdaki yükün ne kadar ağır olduğunu, sorumluluklarımızın ne kadar yüksek olduğunu bilerek var gücümüzle çalışıyoruz. Mesai arkadaşlarımızın tecrübeleri, deneyimleri ve çalışma şekilleri, halkımızın takdir ettiği yatırımlarımızın gerçeğe dönüşmesinde ciddi rol oynamıştır. ‘Akıl Akıldan Üstündür’ diye çok güzel bir sözümüz vardır. Bizler tamamlanan, devam eden ve planlanan tüm hizmetlerimizi belli bir koordinasyon halinde, kendi içimizde yaptığımız toplantılar neticesinde uygulamaktayız.

Yeşilyurt’un Markalaşma sürecine nasıl bir katkı sağladınız?

Malatya’nın en büyük ilçesi Yeşilyurt’umuzun her alanda kalkınması, gelişmesi ve büyümesi noktasında örnek alınan ve marka yatırımlarımızın sayısını artırdık. Her alanda maksimum başarıyı hedefliyoruz. Bugüne kadar ki hizmetlerimizde bu süreci yakaladık, yeni dönemde de projelerimizi artıracağız. Cumhurbaşkanımızın himayesinde devam eden Millet Kıraathanesini Malatya’da ilk kez biz açtık,şu anda yedi ayrı bölgede bu merkezlerimizi tamamladık. Yine Cumhurbaşkanımın talimatı olan ‘ Millet Bahçesi’ projesini Beylerderesinde hizmete sunmak adına çalışmalar sürüyor.  Cumhurbaşkanımızın saygıdeğer eşi Emine Erdoğan Hanımefendinin öncülüğünde ülke genelinde devam eden ‘Sıfır Atık’ projelerini en fazla destekleyen yerel yönetimiz ve kurduğumuz tesisler ve uyguladığımız projeler sayesinde bin 359 belediye arasında ilk 5’e girip, Sıfır Atık Yerel Yönetimler Başarı Ödülü ile Sıfır Atık Belgesini aldık. Yeşilyurt’umuzun tarihi ve kültürel mirasının geleceğe taşınması adına başlattığımız  ‘Kadim Yeşilyurt Kentsel Planlama projemiz, 2019 Yılı Uluslar arası Kentsel ve Mimari Dokunun Korunması ödülüne layık görüldü. 7’den 70’e tüm vatandaşlarımıza dokunan hizmetlerimizle Yeşilyurt Markasını Türkiye’ye tanıtmaya aynı kararlılık ve ciddiyetle sürdüreceğiz. Tarımdan sanata, kültürden eğitime, çevreden temizliğe, spordan sosyal yardıma kadar her alanda çok başarılıyız, bunun devamını getirmek içinde çok çalışmaya devam edeceğiz.

Yeşilyurt Belediyesi bu denli büyük bütçe gerektiren projeler yürütüyorsunuz. Belediye bu kadar kaynağı nasıl sağlıyor?

Öncelikle biz yerimizde oturup ta işin bize gelmesini beklemiyoruz, çok çalışıyoruz, bölgemizin ihtiyaç duyduğu yatırımlar için çalışıyoruz, koşturuyoruz, yeni arayışlar peşindeyiz. Çünkü hemşerilerimiz bize güvendi ve bu ulvi göreve getirdi. Bizlerde bunun hakkını verebilmek adına mesai mefhumu tanımadan çalışıyoruz. Milletvekillerimiz, Valiliğimiz, Büyükşehir Belediyemiz, Kaymakamlığımız ve tüm kurumlarla çok güzel diyaloga sahibiz. Hepimiz ülkemizin ve kentimizin daha fazla gelişmesi için çaba sarf ediyoruz. Bizlerde 319 bin 618’lik nüfusuyla 23 kentten daha kalabalık olan, nüfusu her geçen gün artan Yeşilyurt’un bu gelişim trendine değer katmak adına gece gündüz demeden çalışıyoruz. Yatırımlarımızın takibi için Ankara’ya ne zaman gitsek mutlaka destek alıp dönüyoruz. Bize aktarılan kaynağı ekonomik olarak kullanıp, gerekli tasarruf hamlelerini de yaparak işlerimizi doğru ve planlı bir bakış açısıyla sürdürmekteyiz. Belediyemize ek gelir getirecek sosyal tesisler kuruyoruz, hem çiftçilerimize yeni istihdam alanı oluşturmak hem yerli üretimi artırmak hem de yeni gelir kapısı oluşturmak adına tarımsal hizmetlere özel bir ayrıcalık tanıyoruz. Başkan Yardımcılarımız ve Birim Müdürlerimizin araçlarını otoparka çektik, havuz sistemi kurduk, kiralık araçlarımızın birçoğuyla sözleşme imzalamadık, bu ve benzeri gelir getirecek önlemlerimizle bazı yatırımların önünü açtık. Bundan sonrada aynı istek, azim ve gayretle çalışarak bölgemizde başka örneği olmayan yatırımlarımızın sayısını artıracağız. Yeter ki bir insan çalışsın, emek sarf etsin ve istesin, mücadeleyi bırakmasın, çekinmesin istediği her şeyi başarabilir diye düşünüyorum. 100 milyon TL’yi bulan 30 farklı projeyi aynı anda yürütmek, yönlendirmek ve hayata geçirmek için çalışmak tek başına yapılacak kolay bir şey değildir. Bu yatırımlarımızı hep birlikte el verip hayata geçirip, çocuklarımız güzel bir gelecek emanet etmek istiyoruz. Eğer korkarsanız, çekinirseniz, ilk zorlukta işi bırakırsanız zaten siz o hedefe inanmamışsınız demektir. Biz hedeflerimizi inanarak koyuyoruz, projelerimizi takip ediyoruz, çözüm odaklı çalışıyoruz ve bugüne kadar başlattığımız yatırımların hepsini hayata geçirdik. 31 Mart seçimlerinde vaat ettiğimiz 45 projemizden 30’unu belli bir seviyeye getirdik, geri kalanlarını da inşallah hemşerilerimizin destekleri, bizimde gayretlerimizle gerçeğe dönüştüreceğiz. Bizler önce kendimize inanıyoruz, planlı çalışıyoruz ve emek sarf ediyoruz. Sonuçta da güzel hizmetlerin sayısı artıyor.

Ebubekir Atilla’nın Röportajı

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber