• DOLAR
  6,8626
 • EURO
  7,7527
 • ALTIN
  392,14
 • BIST
  1,1286

Tabipler Odasından TÖTM’deki Saldırıya Kınama

Turgut Özal Tıp Merkezinde (TOTM) meydana gelen kundaklama olayı Malatya Tabip Odası Başkanlığı tarafından şiddetle kınandı. Saldırının kabul edilemez olduğunu vurgulayan Tabipler Odası Başkanı Karaaslan, “Sağlık ve şiddetin, yan yana gelmesi dahi hayal edilemeyen iki unsur olarak görüyoruz. Ben buradan kamu vicdanına sesleniyorum. Nasıl bu hale geldik. Toparlanmak zorundayız… Buradan üzülerek ifade ediyorum ki; düne kadar can güvenliği sağlık çalışanlarının en büyük sorunu iken, bugün çalıştığımız mekânlar dahi tehdit altındadır. Bu tür saldırılar özveri ile çalışan değerli hekimlerimizin mesleki aşkını ciddi olarak yaralamaktadır.” dedi

Tabipler Odasından TÖTM’deki Saldırıya Kınama

Turgut Özal Tıp Merkezinde (TÖTM) meydana gelen kundaklama olayı Malatya Tabip Odası Başkanlığı tarafından şiddetle kınandı. TÖTM Fuaye alanında Malatya Tabip Odası Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Erol Karaaslan tarafından basın açıklamasına TÖTM Başhekimi Prof. Dr. Ali Beytur,  Rektör Yardımcılarından Prof. Dr. Nusret Akpolat, Prof. Dr. A. Kadir Baharçicek, Tıp Fakültesi Dekanı Mahmut Durmuş, Saldırıya uğrayan Turgut Özal Tıp Merkezi Beyin Cerrahisi Kliniği öğretim üyesi Prof. Dr. Selami Çağatay Önal, Battalgazi Sağlık Müdürü Dr. Harun Kurt, Sağlıksen İl Başkanı Mehmet Bingöl, TÖTM Hastanesinde görev yapan Doktor, Asistan, Hemşireler ve hastane çalışanları katılarak destek verdiler. Malatya Tabip Odası Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Erol Karaaslan yaptığı basın açıklamasında saldırının kabul edilemez olduğunu vurgulayarak açıklamasını şöyle sürdürdü.  “Malumunuz olduğu üzere 11 Mayıs 2019 tarihinde gece yarısından sonra uzun yıllardır gece gündüz demeden Malatya’mıza hizmet etmekte olan Beyin Cerrahi A.D’dan Prof. Dr. Selami Çağatay Önal hocamızın odası bir hasta yakını tarafından kundaklanmıştır. Kundaklama zamanında fark edilip, hemen müdahale yapılmasaydı bugün çok büyük bir dramı, faciayı konuşuyor olacaktık. Ben burada yaptıkları müdahale ile olası faciayı önlemedeki gayretlerinden dolayı sayın hastane başhekimimiz nezdinde hastane yönetimine, hastane personeline ve Malatya Belediyesi itfaiyesine huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Aslında yapılan saldırı hocamızın şahsında hastanemizden hizmet alan hastalara, hasta yakınlarına ve sağlık çalışanlarına, yani bütün Malatya halkına yapılmıştır.

SAĞLIK ÇALIŞANLARINA VATANDAŞLAR SAHİP ÇIKMALI

Karaaslan: “Doğan bir bebek ilk olarak şefkatli bir sağlık çalışanının ellerinde dünyaya gözlerini açar. Hayatının çeşitli safhalarında ve en önemlisi hayatının son demlerinde bir sağlık çalışanının merhametli ellerine muhtaçtır. Büyük bir özveri ve fedakârlıkla çalışırken, hastamızın sağlığına kavuşmasını ilk öncelik olarak benimsemişken, sağlık çalışanlarına şiddet olaylarını hiçbir şekilde kabul edemiyoruz. Sağlık ve şiddeti, yan yana gelmesi dahi hayal edilemeyen iki unsur olarak görüyoruz. Ben buradan kamu vicdanına sesleniyorum; biz kadirşinas, vefakâr bir toplumduk, bir kahvenin bile bizim için kırk yıl hatırı vardı. Nasıl bu hale geldik. Toparlanmak zorundayız. Hekimlerimizin hastalara yaklaşımındaki en temel ilkesi önce zarar vermemektir. Vatandaşlarımız müsterih olsunlar ki; hiçbir hekim hastasının kılına zarar gelmesini istemez. Bu bilinçle çalışan fedakâr sağlık çalışanlarına vatandaşlarımızın da sahip çıkması gerekmektedir. Buradan üzülerek ifade ediyorum ki; düne kadar can güvenliği sağlık çalışanlarının en büyük sorunu iken, bugün çalıştığımız mekânlar dahi tehdit altındadır.”

A. Vahap Kaygusuz

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber