• DOLAR
  5,9011
  % 0,54
 • EURO
  6,6346
  % 0,12
 • ALTIN
  254,6448
  % 0,52
 • BIST
  90.787
  % 0,32

Tabip Odası Sağlıkçıya Şiddeti Kınadı ve Uyardı

İstanbul’da görev yapan Psikiyatrist Fikret Hacı Osman’ın obsesif kompulsif tedavisi gören hastası tarafından vurularak öldürülmesi sağlık camiasında tepkilere neden oldu. Sağlıktaki şiddetin artık ciddi boyutlara ulaştığını belirten Malatya Tabip Odası saldırıyı kınadı ve uyardı;  “Zirve yapan şiddet meslek aşkını yaralamaktadır. Can Güvenliği artık sağlık çalışanlarının en büyük sorunu haline gelmiştir.”

Tabip Odası Sağlıkçıya Şiddeti Kınadı ve Uyardı

İstanbul’da çalıştığı özel hastanede hastası tarafından vurularak öldürülen Psikiyatri uzmanı Dr. Fikret Hacıosman, sağlıktaki şiddetin geldiği noktayı gözler önüne serdi. Duruma tepki gösteren Malatya Tabip Odası Başkanı Dr. Erol Karaaslan, Turgut Özal Tıp Merkezinde doktorlar eşliğinde düzenlediği basın toplantısında sert açıklamalarda bulundu.  Dr. Karaaslan açıklamalarında şu ifadelere yer verdi; “Bugün bir meslektaşımızı daha silahlı saldırı sonucu kaybetmiş olmanın derin üzüntüsünü yaşıyoruz. Psikiyatri uzmanı Dr. Fikret Hacıosman  İstanbul’da, çalıştığı özel hastanede, eski hastası olduğu iddia edilen bir kişinin silahlı saldırısı sonucu başından ağır yaralandı ve gece saatlerinde yoğun bakımda verdiği yaşama tutunma mücadelesini kaybederek aramızdan ayrıldı. Meslektaşımıza Allah’tan rahmet,  yakınlarına ve bütün sağlık camiamıza baş sağlığı diliyoruz. Uzun zamandır var olan sağlık çalışanlarına uygulanan şiddet son zamanlarda zirve yapmıştır. Bu tür saldırılar özveri ile çalışan değerli hekimlerimizin mesleki aşkını ciddi olarak yaralamaktadır. Eminiz ki; bu durum kamu vicdanını da rahatsız etmektedir. Üzülerek ifade edebiliriz ki can güvenliği sağlık çalışanlarının en büyük sorunu haline gelmiştir.
Hekimlerimizin hastalara yaklaşımındaki en temel ilkesi önce zarar vermemektir. Vatandaşlarımız müsterih olsunlar ki; hiçbir hekim hastasının kılına zarar gelmesini istemez. Bu bilinçle çalışan fedakâr sağlık çalışanlarına vatandaşlarımızın da sahip çıkması gerekmektedir. Sağlıkta şiddet konusunda, Sağlık Bakanlığımıza ve hükümete düşen önemli görevlerin olduğunu da belirtmek istiyoruz. Bu alanda yapılan çalışmalar elbette var. Ancak tekrarlayan olaylar da gösteriyor ki; tutukluluk ile yargılanmak başta olmak üzere ivedilikle ceza alt limitlerinin artırılması gerekmektedir. Ayrıca yoğun bakım, acil servis ve kliniklerde gerekli güvenlik tedbirlerinin artırılması, fiziki güvenlik önlemlerinin alınması zaruret halini almıştır. Sağlık Bakanımız Sayın Fahrettin Koca’nın bu konuda yapmış olduğu açıklamalar bizleri ümitlendirmiştir. Bu vesile ile Malatya Tabip Odası olarak bir kez daha saldırının faillerini şiddetle kınıyor, meslektaşımıza Allah’tan rahmet,  yakınlarına ve bütün sağlık camiamıza baş sağlığı diliyoruz.”

Hanife Sarı

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber