• DOLAR
 • EURO
 • ALTIN
 • BIST
M. Fatih Kahraman
M. Fatih Kahraman
mfatihkahraman@malatyasonsoz.com.tr
SUUDİ ARABİSTAN NELER YAPIYOR?
 • 0
 • 304
 • 06 Kasım 2018 Salı
 • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
 • +
 • -

Petrol gelirleriyle yaptıkları yetmiyormuş gibi “Harameyn” üzerinden de yapılanlar değerlendirildiğinde utanç verici ve haince bir sonuçla karşılaşırız. İslam dünyasının ve Müslümanların lehine zerre kadar bir hayır hasenatta bulunmayıp bilakis İslam düşmanlığı aleni olanlarla iş tutup cibilliyetsizliğine yakışanı icra etmeye devam etmektedir. Ortadoğu’nun en zengin petrol yataklarıyla birlikte umre ve hac ile elde ettiği kaynaklardan bırakın diğer Müslümanlara yardımcı olmayı, kendi halkını bile asla gözetmeyip, hayatta kalacak kadarıyla yaşamasına müsamaha etmektedir.

Başta Trump’ın alaycı tavırlarıyla (kişiliksiz) kişiliği yerle bir olan kraldan nasıl para aldığını anlatırken düşülen trajikomik hadiseyle birlikte Kaşıkçı cinayeti serüveni izahı kabil olmayacak derecede vahim iki çarpıcı örnek…

Ne yaptığını bilmez bir vaziyette ABD’nin kuklası olan sözde şeriat devleti Suudi Arabistan yönetimi, İslam coğrafyasına, İhvan-ı Müslimin’e, Suriye, Irak, Mısır özellikle İran’a karşı tavırlarıyla en anlaşılmaz olanı da İsrail terör devletine açıkça desteğiyle şaşırtmaya devam ediyor.

ABD’nin gazına gelerek Ortadoğu coğrafyasında kendisinin dışındaki her ülkeyi bilhassa İran’ı tehdit unsuru kabul ederek silahlara kontrolsüz ve yoğun bir yatırım yaptığı da herkesin malumudur.

Veliaht diye vitrine konulan batı kafalı kukla ise, reformist diye lanse edilerek iyice pohpohlanınca kendini bir şey sanıp rakip olabilecekleri tutuklayıp, kimini de ortadan kaldırarak müstakbel yerini perçinlemeye çalışırken hiç güven vermediği gibi, maceralarının nerede ne şekilde biteceğini de kestirmek çok güçtür. Arabistan halkının bir değişim talebi olduğu az çok bilinmekteydi. Çünkü bu ülke gerçekten yapmacık bir şeriat devleti görüntüsü verip gerçekte ise hiç alakası olmayan kapalı devre yapısıyla yaşanılası bir yer değildi(r). Bu değişimin ABD’nin teşvik ve tahrikiyle “Ilımlı İslam” şeklinde tezahür edeceği medyaya hızlı bir şekilde yayıldı. Kral, eğer Salman ise bu veliahdın başrolde olmasının anlamı neydi diye düşünseniz de doğrusu bir sonuç alamıyorsunuz. İki başlı bir görüntü söz konusudur.

Arabistan’ın Yemen’i getirip düşürdüğü içler acısı durumu ve Birleşik Arap Emirlikleriyle çevirdiği entrikaları, kendilerine muhalif olanları infazı v.b ahvali paranoyak bir yapıyı yansıtmaktadır. En çok içimize dokunan şey de; bu naehil Suud ailesinin Mekke ile Medine şehirlerini ellerinde bulundurmaları ve sömürmeleridir. Mevcut ekonomik gücü ile kendi tebaasına hiçbir zaman refahı tattırmamış bilakis, baskı altında tutarak zulmetmiştir.

Neredeyse her gün bu ülkenin yeni bir macerası gündeme bomba gibi düşüyor son zamanlarda. Tuhaf olan halkı Müslüman olan böyle büyük ve çok önemli bir devletin içerisine düşüp çevresindeki herkesi de tedirgin edercesine abuk sabuk girişim ve icraatlarıdır.

Kur’an-ı Kerim’in nüzûlüne mekân olan ve âlemlere rahmet olarak gönderilen Peygambere de zemin olan, üstelik Kur’an dilini konuşan bu Müslümanların yüzkarası diktatör yönetim sahipleri belli ki, ilahi hükümleri ya hiç anlamamışlar veya görmezlikten gelmektedirler. İşte o ilahi mesajlardan bazıları:

“ Ey inananlar! Yahudi ve Hıristiyanları dost edinmeyin. Onlar birbirlerinin dostlarıdırlar. Sizden kim onları dost edinirse, kuşkusuz o da onlardandır. Şüphesiz Allah, zalimler topluluğunu doğruya iletmez.” (Maide Suresi, 51)

“Ve sen onların dinine tabi olmadıkça (uymadıkça) ne Yahudiler ve ne de Hıristiyanlar senden asla razı olmazlar…” (Bakara Suresi, 120)

“Andolsun, Mûsâ’ya Kitabı (Tevrat’ı) verdik. Ondan sonra ard arda peygamberler gönderdik. Meryemoğlu İsa’ya mucizeler verdik. Onu Ruhu’l-Kudüs (Cebrail) ile destekledik. Size herhangi bir peygamber, hoşunuza gitmeyen bir şey getirdikçe, kibirlenip (onların) bir kısmını yalanlayıp bir kısmını da öldürmediniz mi?” (Bakara Suresi, 87)

“İşte, verdikleri sözlerini bozmaları sebebiyledir ki onları lânetledik, kalplerini de kaskatı kıldık. Kelimeleri yerlerinden kaydırarak (tahrif edip) değiştiriyorlar. Akıllarından çıkarmamaları istenen şeylerden önemli bir kısmını da unuttular. (Ey Muhammed!) İçlerinden pek azı hariç, onların daima bir hainliğini görüyorsun. Yine de sen onları affet ve aldırış etme. Çünkü Allah, iyilik yapanları sever.” (Maide Suresi, 13)    Bize tarihte de bunlar düşmanla flört ederek arkamızdan vurdular denildiğinde pek inanmayıp aramızda tefrika çıkarmak isteyenlerin oyunu demiştik. Fakat şimdi görüyoruz ki bunların Müslümanların dışında herkesle araları çok iyi. Sadece yazıklar olsun diyoruz. Allah akıl, fikir, izan ve irade versin cümleye.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YENİ
 • YORUM
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber