• DOLAR
  6,8168
  %0,11
 • EURO
  7,4306
  %0,08
 • ALTIN
  378,57
  %0,02
 • BIST
  8,3208
  %0,17

“Süt Sudan Bile Ucuz”

Sürü yönetimi kursunu birincilikle bitiren ve 20 yıldır küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yapan Gülsüm Bilici sütün sudan ucuza satıldığını vurgulayarak üreticilerin yaşadığı süt ve yem sıkıntısına dikkat çekti. Devletin süt üretimine yeterli desteği vermediğini söyleyen Bilici, “Yarım litrelik şişe suyu 1 TL’ye satıyorlar. Biz bir kilo sütü 120 kuruşa satamıyoruz. Bu yüzden de süt üretimine yeterince önem verilmediği kanaatindeyim. Üretilen sütler değerinde alınmalı. Süt üreticileri bu konuda desteklenmeli diye düşünüyorum.” dedi

“Süt Sudan Bile Ucuz”

Küçükbaş hayvan yetiştiricisi Gülsüm Bilici ile yaşadıkları sıkıntıları, devletten beklentilerini, kursa ne amaçla katıldığını ve daha fazlasını konuştuk. Gülsüm Bilici, Eşi ve çocuklarıyla birlikte 30 civarında küçükbaş hayvan ile başladığı hayvan yetiştiriciliğinde ailesinin de katkı ve destekleriyle sürüdeki hayvan sayısını 300’e çıkardı. Çevrede örnek bir yetiştiricilik sergileyen Arapgir ilçesinin Alıçlı köyünün Gülsüm ablası,  sergilediği azim ve çalışkanlıkla da bölgedeki köylü kadınlara örnek olmaya çalışıyor.

Kursa ne amaçla katıldınız?

Yaklaşık 20 yıldır küçükbaş hayvan yetiştiriyorum. Hayvanlarla ilgili birçok bilgim vardı ama bilgilerimi daha da pekiştirmek daha iyi bir üretim yapmak için bu kursa katıldım. Kursa katılmadan önce aşı yapmasına bilmiyordum. Bu kursta aşı yapmasını ve aşının ne kadar değerli olduğunu öğrendim. Ayrıca hayvan bakımının daha önemli olduğunu öğrendim. Böylelikle daha veririm birebir Birisi bir şekilde yetiştiriciliğe devam etmeyi öğrendim.

Neler öğrendiniz?

Aslında hayvanlar içerisinde yetiştiğimiz için hayvanların her şeyini biliyordum ama burada teknik bilgileri aldım. Veteriner Hekimler ve Uzmanlar eşliğinde hem bilgilerimi tazeledim hem de çok faydalandım.  Hayvan bakımlarını yanında kullandığımız ilaçların ve aşıların ne anlama geldiğine daha geniş bir şekilde uygulamalı olarak öğrendim.

Köyünüzde Yaylım durumu nasıl yaylaya çıkıyormuşsunuz?

Şu anda sürümüzde 300 civarında küçükbaş hayvanımız birkaç tane büyükbaş hayvanımız var. Bulunduğumuz köyde yaylaya çıkmaya gerek kalmıyor.  Kendi köyümüzün çevresinde hayvanlarımızı rahatlıkla otlatıyoruz. Bu yıl yani yağışlardan dolayı yeterince köy çevresinde yaylımlarımız mevcut Bu yüzden yaylaya çıkmaya ihtiyaç duymuyoruz. Dolayısıyla köyümüzün arazi yeterli olduğu için yaylaya ihtiyacımız olmuyor.

 Yaşadığınız sıkıntıları nelerdir?

Önceki yıllarda yem sıkıntınız oluyordu. Bu sıkıntıyı da yem satın alarak gidermeye çalışıyorduk. Ama bu yıl yağışlar çok yeterli ve köyümüzün yayılımı çok olduğu için herhangi bir ihtiyacınız yok. Köyümüzün imkânlarıyla hayvanlarımıza güzel bir şekilde bakıyoruz. Otlarımız sularımız bol bu sene. Hayvanlarımız yaylımda sıkıntı çekmiyorlar. Çoban tutmuyoruz. Genelde kendi oğlum hayvanlarımızı güdüyor. Zaman zaman bizler de kendisine yardımcı oluyoruz. Yaylaya çıkmadığımız için sorun olmuyor. Sonuçta köyümüzün çevresinde hayvanlarımızı otlatıyoruz ve akşamları evimize geliyoruz. Kısaca ailece hepimiz beraber çalışıyoruz ve hem çobana hem de yaylaya ihtiyacımız olmuyor.

Sütlerinizi ne şekilde değerlendiriyorsunuz?

Üretilen sütleri genellikle kuzulama zamanı kuzulara veriyoruz. Böylelikle daha sağlıklı kuzular elde ediyoruz. Ama zaman zaman daimi müşterilerimize de sipariş üzerine peynir ve tereyağı yapıyoruz. Yaptığımız peynir ve tereyağını ise İstanbul’dan sipariş ediyorlar. Siparişe göre köyümüzden İstanbul’a gönderiyoruz. Bu konuda pazar sıkıntımız yok çünkü İstanbul’dan sipariş üzerine talep edildiği için doğrudan yaptığımız ürünleri İstanbul’a gönderiyoruz. Aile olarak hayvanlarımızı yetiştirdiğimiz için dışarıdan işgücü almıyoruz. Kendi imkânlarımızla hayvanlarımıza bakıyoruz. Bu hayvanlara değerlendirmemize gelince hem hayvan satımı yapıyoruz.  Kışında yerlerimiz müsait. Dolayısıyla kışın hayvanlarımıza yazdan topladığımız yemlerle hayvanlarımıza bakıyoruz. Bu amaçla bir yandan çevredeki otları kullanıyoruz, diğer yandan da Arpa ve buğday ile de destekliyoruz. Bazı bazı yemleri de satın alıyoruz.

Devletten neler bekliyorsunuz?

Devletten de kendimizde hayvan yemleri çok pahalı sütler ise çok ucuz bu yüzden yeterince hayvanlarımızın süt ürünlerini değerlendiremiyoruz. Yarım kiloluk şişe suyu 1 TL’ye satıyorlar. Biz bir kilo sütü 120 kuruşa satamıyoruz. Bu yüzden de süt üretimine yeterince önem verilmediği kanaatindeyim. Süt üretimine yeterince destek verilmeli. Üretilen sütler değerinde alınmalı. Süt üreticileri bu konuda desteklenmeli diye düşünüyorum.

A. Vahap Kaygusuz’un Röportajı

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber