• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST

Süper Teşvikte Malatya’ya Güneş Doğdu!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı süper teşvik paketi ile Türkiye genelinde 19 firmanın 23 projesine 135 milyar TL teşvik verilecek.  Bu projelerden bir tanesi de Malatya’da yenilenebilir enerji kapsamında hayat bulacak. 1 Milyon 379 bin liraya mal olacak proje de İngot ve hücre üretimi ile entegre güneş paneli üretimi Atayurt firması tarafından yapılacak. Proje ile bin 590 kişiye istihdam sağlanacak

Süper Teşvikte Malatya’ya Güneş Doğdu!

‘Yatırımlara Proje Bazlı Devlet Yardımı Verilmesine İlişkin Karar’ kapsamında süper teşvik paketi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklandı. Açıklanan süper teşvik paketiyle 135 milyar TL’lik 23 projeyle 134 bin dolaylı istihdam sağlanması hedefleniyor. Teşvik kapsamındaki yatırımlara gümrük vergisi muafiyeti getiriliyor. Bu yatırımlardaki makine ve teçhizatları ile inşaat harcamaları için KDV istisnası sağlanıyor. 10 yıla kadar sigorta primi işveren hissesi desteği, 5 yıl brüt aylık asgari ücretin 20 katına kadar nitelikli personel desteği, 10 yıla kadar gelir vergisi spotajı desteği veriliyor. Finansman konusunda ise 10 yıl boyunca tüketimin yarısı kadar enerji desteği, yatırım tutarının yüzde 49’una kadar devlet sermayesi tutarı sağlanabiliyor. Söz konusu destek sistemi ile kalkınma planları ve yıllık programlarda öngörülen hedefler doğrultusunda, asgari 100 milyon Dolar tutarındaki, ülkemizin mevcut veya gelecekte ortaya çıkabilecek ihtiyaçlarını karşılayacak, arz güvenliğini sağlayacak, dışa bağımlılığı azaltacak, teknolojik dönüşümünü sağlayacak, yenilikçi, Ar-Ge yoğun ve katma değeri yüksek yatırımlar proje bazlı olarak desteklenmekte.

5 BİN 565 KİŞİYE DOLAYLI İSTİHDAM SAĞLAYACAK

Açıklanan teşvik paketiyle Malatya’da da bir proje hayata geçirilecek.  Atayurt firmasının hayata geçireceği proje kapsamında İngot ve hücre üretimi ile entegre güneş paneli üretimi gerçekleştirilecek.  1 Milyon 379 bin liraya mal olacak proje ile bin 5 yüz 90 kişiye ilave istihdam sağlanırken 5 bin 5 yüz 65 kişiye ise dolaylı istihdam sağlanacak.

SÜPER TEŞVİK NELER GETİRİYOR?

Teşvik paketinden yararlanacak firmalara teşvik paketi şunları getiriyor: 10 yıla kadar sigorta primi işveren hissesi desteği verilecek. Gümrük vergisi muafiyeti, KDV istisnası, 10 yıl süreyle gelir vergisi stopajı desteği sağlanacak. Bina inşaat harcamaları için KDV iadesi uygulanacak. Enerji tüketim harcamalarının yüzde 50’si kadarına en fazla 10 yıla kadar enerji desteği verilecek. Yatırım tutarının yüzde 49’unu geçmemek üzere, edinilen payların 10 yıl içerisinde yatırımcıya satışı şartıyla sermaye katkısı verilecek. Aylık, beş yılı geçmemek üzere brüt asgari ücretin 20 katına kadar nitelikli personel desteği sağlanacak. Yatırım tutarının 2 katına kadar kurumlar vergisi indirimi veya 10 yıla kadar kurumlar vergisi istisnası öngörülüyor. Kamu alım garantisi ve altyapı desteği ile lisans ve tescillere istisna getirilecek. Yatırımın finansmanında kullanılan yatırım kredisi için 10 yıla kadar faiz veya kâr payı desteği ya da hibe verilecek. 49 yıl süreyle bedelsiz yatırım yeri tahsisi ve yatırımın tamamlanmasını müteakip öngörülen istihdamın 5 yıl sağlanması şartıyla söz konusu taşınmaz bedelsiz olarak yatırımcıya devredilecek.

AÇIKLANAN PROJELER KAPSAMINDA DESTEKLENECEK YATIRIM KONULARI

Açıklanan teşvik paketinde üretim konuları stratejik nitelikleri ve teknolojik özellikleri nedeniyle proje bazlı olarak desteklenecek yatırımlar arasında şunları yer alacak;  Yenilenebilir Enerji Teknolojileri (Ingot ve hücre üretimi ile entegre güneş paneli üretimi), Metalürji Yatırımları (Alüminyum yassı mamul, entegre madencilik, külçe çinko, külçe kurşun, izabe ve katot bakır üretimi vb.), Ham Petrol İşleme Rafinerisi, Petrokimya Ürünleri (Polietilen, Polipropilen, Polimer-Çips, PTA-MEG vb.), Karbon Elyaf ve Kompozit Malzeme, Tıbbi Cihazlar ve Sağlık Teknolojileri (Kateter, stent, kalp kapakçığı üretimi), Raylı Sistem Araçları (Hızlı tren, metro vb.), Savunma Sanayi Teknolojileri (Muhtelif zırhlı araçlar, muharebe uçağı), Motorlu Taşıtlar-Elektronik (Hibrit motor, dizel motor ve batarya üretimi),Tarım Teknolojileri Yatırımları (Entegre teknik hayvancılık)

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber