• DOLAR
  5,7417
  %0,40
 • EURO
  6,3324
  %0,20
 • ALTIN
  279,99
  %1,59
 • BIST
  100.237
  %-0,10

Suni Deri Birçok Hastalığa Davetiye Çıkarıyor

Ayakkabı alırken rahat olmasına ve ayağımızda nasıl durduğuna dikkat ederiz. Ama kullanılan malzemeye dikkat etmeyiz. Ayakkabıcılar, suni deriden yapılan ayakkabıların ayak sağlığını bozduğunu vurgulayarak tüketicileri gerçek deri ayakkabı kullanmaları konusunda uyarıyor

Suni Deri Birçok Hastalığa Davetiye Çıkarıyor

Ayak vücudumuzun yükünü çeken en önemli ve hayati organımız. Bundan dolayı ayakkabı seçimi de çok önemli. Bunu sağlamak için de deri ayakkabı tercih etmemiz çok önemli. Ayak sağlığı için deri ayakkabının çok önemli olduğunu söyleyen Ayakkabıcı Yasin Çamur ’la deri ayakkabının sağlığa faydalarını, önemini ve daha fazlasını konuştuk. Çamur şunları dile getirdi: “ Deri doğaldır, özdür. Eskiden insanlar derinin dışın­da başka ayakkabılar giymiyorlardı. Bu yüzden de ayakları sağlıklı idi. Bugün naylondan yapılan vmeks ismi verilen deri ile alakası olmayan suni deriler ile ayakkabılar yapılıyor. Bu ayakkabıların sağlığa zararları var. İn­san vücudu elektrik üreten bir sistem. Ama ayakkabılar altı lastik olunca o elektriği toprağa veremiyorsun Vücu­dunda birikiyor. Vücudunda biriktiği zaman da bu kişiyi hasta edebiliyor. Tansiyonunu yükselte biliyor. Hatta göz tansiyonlarına neden olan bir sis­teme dönüşüyor ama kösele olunca kösele de deri türündendir yani. Ay­akkabının alt tarafı o vücudun ürettiği elektrik akımını toprağa veriyor. To­prakla bağlantın oluyor toprağa ver­ince o boşalıyor ve kişi kendini daha sağlıklı daha rahatlamış hissedebili­yor. O yüzden derinin dışında mümkün mertebe kullanmamak gerekir.”  Suni derinin insan sağlığına zara­rlı olduğuna değinen Çamur: “ Suni deri ile yapılan ayakkabılarda ayak hava almıyor. Hava almayınca vücu­dun bütün ağırlığını ayaklar çektiği için ayak terleme yapar. Bu terleme esnasında oluşan bakteriler bir yere gidemediği, ulaşım alanı bulamadığım için içeride birikiyor. Bu birikmeden dolayı kişilerin ayaklarında mantar hastalığı, ayak kaşıntıları, sivilceler, yaralar, bu ve bunlara benzer hast­alıklar ayakta görülüyor.” dedi.

“DERİ AYAKKABIYI NASIL ANLARIZ?”

Suni deriyi anlamanın çok zor olduğuna değinen Çamur şunları dile getirdi: “Günümüzde teknoloji o kadar gelişti ki bizde zaman zaman ayırt et­mekte zorluk çekebiliyoruz. Adam der­inin tıpa tıp aynısını benzeterek yap­mış. Suni deriyi ayırt etmek için deride insan vücudunda olduğu gibi benek benek delik yerleri olur hava alma yeri deride de onları görebilir insan­lar. Deride hayvanların boyun kısım­larında ki eklem yerleri, damarlarını görebilirler. Ama suni deri de bunları göremezsiniz. Dümdüzdür, daha göze hitap eder ve daha güzeldir. İşi bilmey­enler güzelliğinden dolayı ona daha çok yönelebilirler. Albenisi var ama sağlıklı değil. Onu ayır edebilmek için derinin alt tarafını görebilmek gerekir. O da işlenmiş deride mesela diyelim çanta yapılmışsa onun tersini astarla kapattıkları için bunu göremiyorsun. Günümüzde bazı firmalar, üreticiler yapmış oldukları ürününe gerçek bir parça deriyi toka süs niyetine takıyor. Deri diye ürünü satıyor. Onu gören müşteri ürünün tamamı deri zannedi­yor. Anlatıyoruz ama karşıda ki insan uzman olmadığı için yine ayırt ede­mez. Aşina olması lazım. Belki sene­lerini vermesi gerekiyor bu deriye. Deri biraz esnektir. Suni deri esnek­lik bulunmaz. Âmâ günümüzde öyle yaptılar ki derinin bütün özellikleri suni derilerde bulunmakta. Derinin kokusu daha farklı oluyor. Deri biraz daha hayvan kokusu gibi kokuyor. Suni deri ise plastik, naylon gibi kokuyor. İşlenmiş deri ilk etapta koklayınca bir şey anlayamazsın diyelim bir derici dükkânına gittiğiniz zaman deri kok­usu size çarpar deri o alanda kala kala o alana o koku sinmiştir. İlk etapta onu anlayamazsın kokusu da zor anlaşılır. Gerçek derinin kendine has bir kokusu vardır. Ama suni deri naylon gibi kokar ama sırf bundan anlaşılamaz. Bir de ateş testi var. Suni deri ateş karşısında büzülür ama gerçek deri bozulmaz. ”

Rahime Gül Erbaş ( Özel Haber)

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber