• DOLAR
  6,8636
 • EURO
  7,7883
 • ALTIN
  396,59
 • BIST
  1,1346

SULTAN ABDULHAMİD HAN

‘’ Abdulhamid’i anlamak her şeyi anlamak olacaktır.’’ der Merhum Necip Fazıl…

SULTAN ABDULHAMİD HAN

‘’ Abdulhamid’i anlamak her şeyi anlamak olacaktır.’’ der Merhum Necip Fazıl…

Sultan Abdulhamid-i Sâni, Osmanlı padişahlarının 34.sü , İslâm halifelerinin 99.sudur. Yıkılmak üzere olan koca çınarı 34 sene feraseti ile ayakta tutmuş, zekası ile pek çok kez galip gelmiş büyük bir hükümdardır. İslam düşmanlarının kendisine en fazla iftira attığı, aleyhinde en fazla faaliyet gösterdikleri ve bugün bile saldırmaktan geri durmadıkları korkusuz bir Müslüman’dır Sultan Abdulhamid Han…

Kendisinin ve İslam dininin azılı düşmanlarından Abdullah Cevdet -maalesef Malatyalıdır ve maalesef Battalgazi’de bir sokağa onun adını vermişlerdir! -şöyle söylemektedir:  “Sultan Hamid hakkında yüz yalan uydurdum. Bazısına kendim de inandım” İşte Sultan Abdulhamid kendi döneminde böylesi bir düşmanla uğraşıyordu. Sultan Abdulhamid düşmanları, pek çok kez ona nasıl iftiralar attıklarını dile getirmiş hatta ölümünden sonra pek çoğu pişmanlıklarını ifade ederek  kendisinden af dileyen şiirler yazmışlardır. ‘’ Sultan Abdulhamid Han’ın Ruhâniyetinden İstimdat’’ adlı şiirinde Rıza Tevfik bu duygularını şöyle dile getirmiştir :

‘’ Târihler ismini andığı zaman,

Sana hak verecek, ey koca sultan;

Bizdik utanmadan iftira atan,

Asrın en siyâsî padişâhına.’’

Yani düşmanları ona yüzlerce iftira attığını kabul etmiş ve ne yazık ki pek çoğu kıymetini öldükten sonra idrak edebilmiştir.

Sultan Abdulhamid, yaşadığı dönemdeki şartların zorluğu göz önüne alınarak incelendiğinde objektif her kalem tarafından takdir edilecek işler yapmıştır.Modern eğitim veren okulları açtırmış , ilk kız mektebi onun döneminde eğitime başlamış, modern hastahaneler , sosyal yardımlaşma dernekleri ve pek çok hayır faaliyetleri ile döneminde kendi maddi imkanları ölçüsünde vatandaşının pek çok sıkıntısını çözmeye gayret etmiştir. Böylesi bir insana düşmanlık edenin de esas gayesi hiç şüphesiz onun inançlarına olan bağlılığınadır. Çünkü Abdulhamid Han Batıcılığın revaçta olduğu bir dönemde Panislamizm (İslamcılık) fikrini savunmuş , dış güçlerin oyunları ile tahttan indirilene kadar da devleti bu ideoloji ile ayakta tutmuştur. Birinci Dünya Savaşında pek çok İslam ülkesinden gelen Müslümanlar, Pakistan’dan gelen yardımlar , bugün hâlâ İslam ülkelerinde varlığını sürdüren Türkiye sevgisi Abdulhamid Han’ın gayretlerinin neticesidir. İslam Birliği fikrinin hakiki manada uygulandığında nasıl başarılar elde edileceği de bir örnek olarak önümüzde durmaktadır hâlâ…

Abdulhamid Han’a Ermeni asıllı Fransız yazar Albert Vandal tarafından atılan ‘Kızıl Sultan’ iftirası maalesef günümüzde bile İslam düşmanları tarafından sıklıkla kullanılmakta, İslam düşmanları onun baskıcı, despot,diktatör olduğunu iddia etmektedir. İşin garibi o dönemde sömürgecilik yapan devletlerin hayranlığı içerisindedirler bu kişiler. Sultan Abdulhamid Han’ın  “Bu memleketi benden sonra 10 sene idare etsinler, 100 sene idare etmiş sayacağım.”  sözü oldukça önemlidir . Çünkü  kendisinden sonra devlet tüm gücünü yitirmiştir. Onu, kendisi ile aynı dönemde yaşayan düşmanlarının da sonradan pişmanlıkla ah vah ile anması bu sebepledir.Sultan Abdulhamid Han’a ak parti dönemine kadar maalesef hak ettiği kıymet verilmemiştir. Son çeyrek asırda Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın hayranlık ve sevgi ile onu sık sık yad etmesi ile hak ettiği itibarı devletin resmi kanallarında da görmeye başlamıştır. Trt 1’de ismi ile yayınlanan dizi de günümüzde Abdulhamid Han’a olan sevginin artışının bir neticesidir. Tarih, gerçekleri anlattığı vakit insanlar elbette gerçekleri anlayacak ve ecdadının kıymetini idrak edebilecektir.  Yine Mustafa Armağan’ın Abdulhamid Han ile ilgili kitap ve yazılarını tüm okurlara tavsiye ediyorum.

Abdulhamid Han’ı rahmetle , özlemle , saygıyla anıyorum. Rabbim kendisinden razı olsun. Mekanı cennet olsun.

Selam ve Dua İle…

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber