• DOLAR
  5,7635
  % -0,11
 • EURO
  6,4297
  % 0,47
 • ALTIN
  282,9559
  % 1,81
 • BIST
  97.149
  % 1,84

Su Fiyatlarında İndirime Gidilsin

Malatya’da su fiyatlarının yüksekliği vatandaşlar tarafından tepkiye neden oluyor. Ankara’da 21 Ocak 2019 tarihinden itibaren su fiyatlarında tüm aboneler için yüzde 30 indirime gidilirken, İstanbul’da ise İSKİ yüzde 15’lik bir indireme gitti. Bu indirimin Malatya’da uygulanmasını isteyen vatandaşlar yetkililere çağrı yaptı

Su Fiyatlarında İndirime Gidilsin

Su fiyatları Malatya’da sürekli tartışılan bir konu. Son günlerde yaşanan gelişmelerle birlikte bu tartışma iyice alevlendi. İstanbul’da, İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi  (İSKİ) tarafından yüzde 15’lik Ankara’da ise 21 Ocak 2019 tarihinden itibaren yüzde 30 indireme gidiyor. Balıkesir’de ise yüzde 25’lik bir indirme gidildi ve kırsal bölgelerde alınan atık su bedeli de kaldırıldı  Malatya’da ise 1. Bölge içinde yer alan alanlarda su fiyatları tüm vergiler dâhil konutlarda tonu 6,23 lira. Ticarethane ve iş yerlerinde ise bu ücret 11,93 lira. 1. Bölgede yer alan mesken ve ortak kullanım alanları için su tarifesi 31 m³ yukarı için 3,61 lira, ticarethane (işyeri)-sanayi abonelikleri için ise 7,16 Türk Lirası olarak uygulanıyor.

MASKİ VE YETKİLİLERE ÇAĞRI

Bu duruma teki gösteren Malatyalılar ilimizde de su fiyatlarına indirime gidilmesi için yetkililere çağrı yaptı.  Suyumuzun zaten kaynak suyu olduğunu ama buna rağmen suyu pahalı bir şekilde tüketiciye ulaştırdığını ifade eden vatandaşlar şunları dile getirdi: “Allah Malatya’ya böyle bir kaynak suyu vermiş. Dünyada pek az şehre nasip olmuş böyle temiz bir kaynak suyu. Suyumuz kaynak suyu olmasına rağmen suyu pahalı içiyoruz. Bu hangi vicdana sığar. Türkiye genelinde illerde su ücretleri düşürülürken bizimkinin aynı kalması haksızlık. Aynı indirimleri  MASKİ’den de bekliyoruz. Her şeye yüzde yüzden daha fazla zam geldi. Geçinemiyoruz zaten bir de kendi kaynağımızdan gelen suya bu kadar para ödeyince yaşayamıyoruz. MASKİ ve belediyenin bir an önce harekete geçmeye çağırıyoruz.”

Yetkililere seslenen vatandaşlar su fiyatlarında diğer illerde olduğu gibi indirime gitme çağrısı yaptılar.

Rahime Gül Erbaş (Özel Haber)

 

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber