• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST

Sözlesmeli avukat zorunlulugu Malatya'da tepkiye neden oldu

Sermayesi 250 bin TL ve üstü sirketlerde sözlesmeli avukat bulundurma zorunlulugu, Malatya.da tepkiye sebebiyet verdi.

Sözlesmeli avukat zorunlulugu Malatya'da tepkiye neden oldu

Sermayesi 250 bin TL ve üstü sirketlerde sözlesmeli avukat bulundurma zorunlulugu, Malatya.da tepkiye sebebiyet verdi. Konuyla ilgili açiklamalarda bulunan Ticaret ve Sanayi Odasi Baskani Hasan Hüseyin Erkoç, sirketlerin sikintiya girecegini belirtip konuyla ilgili düzenleme yapilmasi için Ankara'da ilgili bakanlik ve milletvekillerine yazi gönderdiklerini kaydetti.

 

“Avukatlik asgari ücret tarifesi brüt 800 TL”

 

Malatya Ticaret ve Sanayi Odasi (MTSO) Baskani Hasan Hüseyin Erkoç imzasiyla Ankara'da ilgi bakanliklara ve milletvekillerine gönderilen yazida, "Malatya Cumhuriyet Bassavciligi Malatya'da sermayesi 250 bin TL ve daha fazla olan sirketlere bir yazi göndererek 1136 sayili avukatlik yasasinin 35/3 maddesine istinaden sözlesmeli avukat bulundurmalarinin zorunlu oldugundan bahisle kanuna uymayanlarin yine ayni maddeye istinaden her ay için asgari ücretin 2 aylik brüt tutari kadar idari para cezasi ile cezalandirilacaklarini belirtmistir. Avukatlik asgari ücret tarifesinin brüt yaklasik 800 TL civarinda oldugu düsünülürse yillarca mahkemelerle bir isi olmayan bir sirkete önemli bir mali mükellefiyet getirmektedir. Veya gayri faal durumda olup sadece tüzel kisiligi devam ettigi için bir A.S.ye düzenli olarak avukatlik ücreti ödemeye veya aylik 2 asgari ücret tutarinda cezaya mecbur kalacaktir" ifadeleri kullanildi.

 

“Bu kanunun lagvedilmesi gerekir”

 

MTSO'nun önerisinde, kisa vadede limitin yükseltilerek 2 veya 2.5 milyon TL' ye çikarilmasi, 2-5 veya 10 sirketin bir avukat ile sözlesme yapabilmelerinin saglanmasi istenirken, uzun vade için ise sunlar belirtildi: “Bu yasanin Anayasamizin 2. maddesinde yazili Türkiye'nin hukuk devleti oldugu, 10. maddesinde herkesin ayirim gözetilmeksizin kanun önünde esit oldugu, 11. maddesinde kanunlarin Anayasa'ya aykiri olamayacagi, 48. maddesinde herkesin diledigi alanda çalisma ve sözlesme hürriyetlerine sahip oldugunu bildiren maddelerine aykiri oldugu asikardir. Ciro ve kazanç yönünden çok daha büyük bir limited sirket ile 250 bin TL sermayesi olan bir A.S. arasinda bu kanunla negatif ayirimcilik yapilmaktadir. Ayrica avukatlik meslegi de artik gayrimenkul-imar-insaat, ceza, icra davalari, is hukuku gibi branslasmaya gitmistir. Sirketleri serbest birakalim ihtiyacina göre lüzumu halinde avukat tutsun. Yukarida sayilan nedenlerle bu kanunun lagvedilmesi gerekir. Konunun çözüme kavusturulmasi için geregini bilgilerinize arz ederim."  

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber