• DOLAR
  5,7328
  % 0,12
 • EURO
  6,3653
  % 0,01
 • ALTIN
  277,1434
  % -0,13
 • BIST
  96.032
  % 0,78
Tahir Sağır
Tahir Sağır
tahir.sagir@malatyasonsoz.com.tr
SOYADINDAN KAZANMAK
 • 0
 • 802
 • 20 Ocak 2019 Pazar
 • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
 • +
 • -

”Hiç şüphesiz Allah size, emanetleri ehline teslim etmenizi ve insanlar arasında hükmettiğiniz zaman adaletle hükmetmenizi emreder. Allah size ne güzel öğüt veriyor. Şüphesiz Allah işitir ve görür.” (Nisa 58)
‘Emaneti ehline vermek’ Rabbimizin ilahi bir emridir. Emaneti yani işi ehline vermek, liyakat sahibi olana, ehliyeti olana teslim etmektir. Torpil, iltimas, kayırma olmadan sadece hak ettiğine vermek. İşi ehline vermeyen emaneti zayi etmiş olur. Dolayısı ile hakkaniyeti çiğnemiş olur. İnsanları liyakat sahibi yapan aileleri, mensubu oldukları grup, doğuştan elde ettikleri statü değil kendi emekleri ile kazandıkları başarıları ve verdikleri emekleridir. Bu emekleri gözardı etmek, haketmeyene rütbe vermek tarihi tecrübelerle sabittir ki toplumların yararına değildir. ‘Benim adamım’, ‘bizden’ gibi aidiyetlerle liyakatın çiğnendiği toplumlarda köşe kapma oyunları baş gösterir ve makam ve mevkiyi doldurma gayretine düşer birileri.Bu makam ve mevki hırsı da menfaat ile perçinleşir ve insanların ‘dava’ şuurunu silip atar. Görev bekleyen, çıkar gözeten, bir şeyler nemalanmaya çalışan insan kendisine beklediği verilmeyince ardına bile bakmadan sırtını dönüp gider. İşi haketmeyene verenler muhakkak bu ihanetlere maruz kalarak hatasının bedelini öder. Çünkü ilahi bir emri ihlal etmek muhakkak bir musibete yol açar.
Göreve getirilen her insan, göreve getirene de mes’uliyet yükler. Çünkü göreve getirdiği kişiyi onaylayarak, ona bu rütbeyi, sıfatı vererek adeta onun yaptıklarına kefil olmuştur. Göreve getirdiği insanı denetlemeyen de dolayısıyla mes’uldür. ”Bir kurt Dicle kenarında bir kuzuyu kapsa İlahi adalet onu Ömer’den sorar” anlayışı İslam medeniyetinin özünü yansıtır. Yönetici, yönettiği topraklardan sorumludur. Denetlemekle mükelleftir. Meydan liyakatsız insanlara bırakılır, denetim de sağlanmazsa bunun neticesi idareye küskün nice kırık kalpli birey olarak geri döner.
İslam’da şura anlayışı bu yüzden çok önemlidir. Şura ortak karar almayı, çoğunlukta doğru kararı seçebilmeyi sağlar. Beşer şaşar. Hatadan münezzeh değildir insanoğlu, elbette hata yapar. Görev süresince hata yapmayan bir kişi elbette düşünülemez. Ancak bu göreve, liyakat sahibi olmadan getirilen bireyin hataları, tecrübesizlikleri, yetersizliği kapanmaz yaralara yol açabilir. Bu yüzden göreve seçilen insanlar soy adından iltimaslı, babadan dededen torpilli, parasıyla şöhretiyle güçlü olmamalı, bu işi gerçekten hak eden, hakkı bilen, haktan sapmayan kişiler olmalıdır.
Emanetin ehline verilmediği zamanda kıyameti beklememizi Resulullah (sav) Efendimiz söyler. ” Bir toplantıda Resûlulah sallallahu aleyhi ve sellem etrafındaki sahâbîlere birşeyler anlatırken, bir bedevî geldi ve
– Kıyâmet ne zaman kopacak? diye sordu.
Resûlulah sallallahu aleyhi ve sellem sözünü kesmeyip konuşmasına devam etti. (O kadar ki) oradakilerden kimisi (kendi içinden) “Bedevîyi işitti ama, sorusundan hoşlanmadı”; kimisi de ” Galiba işitmedi” diye durumu yorumladı. Derken Resûlulah sallallahu aleyhi ve sellem, sözünü bitirince
-“O, kıyâmeti soran nerede?” buyurdu. Bedevî;
-Benim, buradayım ya Resûlallah! dedi. Bunun üzerine Hz. Peygamber;
-“Emânet zâyi edildi mi kıyâmeti bekle!” buyurdu. Bedevî;
-Emânet nasıl zâyi olur? dedi. Resûlulah sallallahu aleyhi ve sellem de;
-” İş, ehil olmayana verildi mi kıyâmeti bekle!” buyurdu.[Buhari , İlim 2]
Liyakatı esas kabul edip, torpilin, iltimasın, kayırmanın zerresine tevessül etmeyene ne mutlu.
”Liyakat olmadan kazanılan, müstahak olmadan kaybedilir. ” ( W.Shakespeare )
ALLAH bizleri hakkaniyetten zerre kadar olsa da ayırmasın .
Selam ve Dua ile.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YENİ
 • YORUM
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber