• DOLAR
  6,0544
  % -0,38
 • EURO
  6,7810
  % -0,63
 • ALTIN
  250,3224
  % -0,30
 • BIST
  85.984
  % -0,10

Sosyal Politikalardan Engellilerle Kahvaltı Etkinliği

‘3 Aralık Dünya Engelliler Günü’ münasebetiyle Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’nden engellilere Kahvaltı etkinliği gerçekleştirildi. Programa katılan Vali Baruş yaptığı konuşmada, “Asıl engelliler, bedensel yönden zihinsel yönünden eksiklikleri olan kardeşlerimiz değil, kalplerini sevgisizlik ve merhametsizlik duvarıyla örenlerdir”

Sosyal Politikalardan Engellilerle Kahvaltı Etkinliği

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’nden ‘3 Aralık Dünya Engelliler Günü’ dolayısıyla engellilere kahvaltı programı yapıldı. Programa Vali Aydın Baruş’un yanı sıra eşleri Nagihan Baruş, Yazıhan Kaymakamı Güher Sinem Büyüknalçacı, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Rasim Bulut, engelli vatandaşlar ve aileleri katıldı. Vali Aydın Baruş programda yaptığı konuşmada, “Bir toplumun gelişmiş olması ve modern bir toplum olması engelliler önündeki engelleri ne kadar kaldırdığı ile çok ilgilidir. Sizlere ne kadar iyi bir yaşam sunabiliyorsak ve normal, sağlıklı insanların ulaşabildiği imkânları sizlere sağlayabiliyorsak o zaman görevimizi yapmışız demektir. Özellikle hükümetimiz tarafından üzerinde durulan engelli hakları konusunda son yıllarda çok ilerlemeler sağladık. Ama her şeyi tas tamam yaptık diyemeyiz. Hala caddelerimizde, sokaklarımızda, kamu kurumlarımızda engellilerin önüne engel oluşturan hususlar var, onları da en kısa zamanda kaldırmaya çalışıyoruz ve sizlerin de sağlıklı insanlar gibi güzel bir yaşama, istediğiniz gibi katılabilmeniz ve yakınlarınızla, dostlarınız, arkadaşlarınızla birlikte olabilmeniz, istediğiniz kamu kurumlarında en ufak bir mani ile karşılaşmada ulaşabilmenizi çok önemsiyoruz” ifadesini kullandı.

Engellilerin örnek alınması gerektiğini belirten Vali Baruş konuşmasının devamında şunları dile getirdi, “Hayat sadece 5 duyudan ibaret değildir. Önemli olan hayatı, sevgiyi, merhameti kalbinizde hissetmenizdir. Asıl engelliler bedensel yönden, zihinsel yönünden eksiklikleri olan kardeşlerimiz değil, kalplerini sevgisizlik ve merhametsizlik duvarıyla örenlerdir. Bu nedenle sizleri bu sevgi ifadeleri, yüzünüzdeki hayata tutunma ifadeleri, birçok sağlıklı insana da örnek olması lazım. Biz sizleri buradaki davranışlarınızla örnek alıyoruz. Sizin başarılarınızı, engelli kardeşlerimizin başarılarını örnek alıyoruz. Çünkü hakikaten bugün dünya çapında başarı sağlayan sporcularımız var, sanatçılarımız var. Bu kardeşlerimiz, engelli olmalarını önemsemeden ve kendilerine sağlanan olanakları en iyi şekilde kullanarak bizlere örnek oldular. Bu neden bu dünya engelliler gününde sizlerin adına, bütün engelli kardeşlerimizin azimlerinden, başarılarından dolayı kendilerini tebrik ediyorum.”

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Rasim Bulut programda kısa bir konuşmada bulunarak, “Kurum olarak engelli vatandaşlarımızın sorunlarının çözülmesinde bireylerin ortak sorumluluk yüklenmeleri oldukça önemlidir. Bu sorumluluk engelli bireylerin sorunlarının çözümü ve sosyalleşmelerinin arttırılması açısından vatandaşlarımızın gösterdiği duyarlılığının arttırılması ile başarıya ulaşacaktır. Ülkemizin en önemli gerçeklerinden biri de hiç kuşkusuz engelli vatandaşlarımızın temel ihtiyaçları olan eğitim, sağlık, kültür, istihdam ve rehabilitasyon gibi önemli hizmetlerden yararlanmalarını ve bu haklarını etkin bir şekilde kullanmalarını sağlamaktır” dedi.

M. ALİ GÜNAYDIN

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber