• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST

Sosyal Medyada Büyük Tehlike

Günümüzde milyonlarca kullanicisi olan sosyal medya platformlari özellikle çocuklar için pek çok tehlikeyi içinde barindiriyor. Sanal zorbalik, cinsel istismar gibi problemlere karsi çözümün internet kullanimini yasaklamak olmadigini dile getiren Yrd. Doç. Dr. Mehmet Harma, bunu engellemenin yolunun içsellestirilmis bir güvenlik protokolü olusturmaktan geçtigini dile getirdi.

Sosyal Medyada Büyük Tehlike

Günümüzde kullanici sayisi milyonlari bulan sosyal medya platformlari özellikle çocuklar için pek çok tehlike içeriyor. Sanal zorbalik ve cinsel istismar gibi konularin çocuklari bekleyen en büyük tehlikeler oldugunu ifade eden Istanbul Kemerburgaz Üniversitesi Psikoloji Bölümü Ögretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Harma, bu sorunlarin çocuklarin zihinsel ve bireysel gelisimlerini olumsuz etkiledigini söyledi. Internet kullanimini yasaklamanin bir çözüm olmayacagini, çözümün içsellestirilmis bir güvenlik protokolü olabilecegini belirten Harma, ‘'Buradaki güvenlik protokolünden kastim internet filtresi degil. Çocuklarin tamamen içsellestirdikleri neyin sanal zorbalik ,neyin cinsel istismar oldugunu anlamlandirdiklari bir güvenlik protokolünden söz ediyorum'' dedi.

ÇOCUKLARI BEKLEYEN TEHLIKE SANAL ZORBALIK VE CINSEL ISTISMAR
Sanal zorbaligin çocuklarin bireysel ve fiziksel gelisimleri ile özsaygi gelisimlerini olumsuz etkiledigine dikkat çeken Harma, ‘'Bunu önlemenin yolu kisinin karsi tarafa verecegi zarari bilmesi. Sanal zorbalikta, bunu uygulayan ve bu zorbaliga maruz kalan iki taraf söz konusu. Sanal zorbaligi uygulayan kisi karsi tarafi ne durumda biraktigini bilmiyorsa o zaman büyük sikintilar yasaniyor. Bu durumda sanal zorbalik nerede basliyor, karsi tarafa etkileri neler bunlarin ögretilmesi gerekiyor. Bunu da egitimlerle olusturabilecegimiz içsellestirilmis güvenlik protokolü ile saglayabiliriz'' diye konustu. Çocuklara internette yaptiklari eylemlerin sonuçlarinin ne olacagini göstermek ve bunu gerçek örneklerle yapmak gerektigini vurgulayan Harma, diger bir önemli konunun da cinsel istismar oldugunu dile getirdi. Çocuklarin bu konu hakkinda genellikle fikir sahibi olmadiklarindan söz eden Harma, ‘'Bunun için de çocuklarin bir egitimden geçmesi gerekiyor. Bu egitimler sadece ders formatinda olmamali. Bunu yasanmis örneklerle açiklamak gerekiyor. Böyle bir durumla karsi karsiya kaldiklarinda da güvenebilecekleri birine basvurmalari gerektiginin anlatilmasi gerekiyor'' diyerek sözlerini sürdürdü.

‘'SOSYAL MEDYA KULLANIMI YASAK ELMA GIBI GÖSTERILMEMELI''
Interneti ve sosyal medya kullanimini yasak bir elma gibi göstermemek gerektigini belirten Yrd. Doç. Dr. Mehmet Harma, ‘'Çünkü biliyoruz ki bir obje, bir uyaran ne kadar yasak olursa kisilere o kadar çekici geliyor. Bu durumda çocuklar daha fazla ugrasacak ve internete ulasmanin bir yolunu bulacak'' ifadelerinde bulundu. Ögretmenlerin ve velilerin yasak koymadan önce internetin zararli etkileri üzerine odaklanmalari gerektigini söyleyen Harma, ‘'Bunu yaparken güven ortami içinde olmaya, cezalandirici bir üslupla degil tam tersine karsi tarafa verecegi veya kendi görebilecegi zararlar üzerine odaklanmasi gerekiyor. Bununla ilgili bir önerim de bu konunun uygulamali bir ders olarak müfredata girmesi yönünde olacak. Çünkü bu noktada ihtiyacimiz olan çözüm bu'' dedi.

INTERNET KULLANIMINDA AHANTAR KELIME ‘ETKIN' KULLANIM
Dünyanin sürekli olarak gelistigini ve çocuklarin bu düzene adapte olmalari gerektigini dile getiren Harma, ‘'Bence anahtar kelime ‘etkin' kullanim. Etkin kullanim için ne gerekiyorsa yapilmasi gerekiyor. Bahsettigim egitimler de bunlar içinde birinci sirada yer aliyor. Kisileri egitmek ve farkindaliklarini arttirmak ile onlari sosyal medyayi, interneti etkin kullanan bireyler haline getirme sorumluluguna sahip oldugumuzu düsünüyorum'' diye konustu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber