• DOLAR
  8,2909
 • EURO
  9,7619
 • ALTIN
  500,56
 • BIST
  1,1751

Sosyal Medya Yasası Yürürlüğe Girdi

Sosyal medya yasası, Perşembe günü itibarıyla resmi olarak yürürlüğe girdi. Yeni yasaya göre Sosyal medya şirketlerine Türkiye’de Temsilci Zorunluluğu getirildi. Kişilik Hakları ihlalleri sorgulanacak. Kullanıcının Unutulma Hakkı gözetilecek. Kullanıcının Sosyal Ağ ve Temsilcisini Tanıma Hakkı olacak. Şikayetlere 48 Saat İçinde Cevap Alma Hakkı olacak

Sosyal Medya Yasası Yürürlüğe Girdi

Perşembe günü Resmi Gazetede yayınlanan karar göre, Sosyal Medya Sağlayıcı şirketlerin temsilcileri 48 saat içinde cevap yükümlülüklerini yerine getirmezlerse 5 milyon TL ceza ödeyecekler. Eğer mahkeme kararıyla içeriğin kaldırması hükmü verilirse sosyal medya platformları 24 saat içinde içeriği kaldırmak zorunda olacaklar.

Kişinin internet aramaları sonucunda adıyla ya da fotoğraflarıyla ilgili çıkan tüm verileri kaldırtabilecek. Kısaca unutulma hakkıyla birlikte kullanıcılar, belirli kurallarla kendi ismini internette görünmez kılabilecek. Kullanıcılar bu temsilci ile bilgilerine açık bir şekilde ulaşabilecek. Bu sayede kullanıcılar şeffaf bir şekilde temsilciler ile iletişim kurabilecek. Suç teşkil eden içerikler şikayet edildikten sonra, sosyal medya temsilcileri tarafından incelenecek ve 48 saat içerisinde geri dönüş yapmak zorunda olacak.

Şimdilik Google, Facebook ve Twitter henüz Türkiye’ye bir temsilci atadıklarını duyurmadı. Temsilcilik açmayan şirketlere yaptırım uygulanacak. Yaptırımlar, İlk 30 günlük süre içinde temsilci atanmazsa 10 milyon TL, sonraki 30 gün içerisinde de durum devam ederse 30 milyon TL ceza kesilecek. Yine temsilci atanmaması halinde Türkiye’deki şirketlerin sosyal medya platformlarına reklam vermesi yasaklanacak. Reklam yasağının ardından yine talep yerine getirilmezse sosyal ağ sağlayıcısının internet trafiği yüzde 50, bir sonraki aşamada yüzde 90’a kadar yavaşlatılacak.

>> Fatma Doğanay

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber