• DOLAR
 • EURO
 • ALTIN
 • BIST
Tahir Sağır
Tahir Sağır
tahir.sagir@malatyasonsoz.com.tr
“Sosyal Medya Kültürü ve Samimiyet. “
 • 3
 • 342
 • 27 Temmuz 2018 Cuma
 • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
 • +
 • -

‘İnternetin getirileri ‘ diye bir yazı yazmaya kalksam herhalde bu getiriler saymakla bitmez.  İnternetin bir çok yararı var,  getirisi oldukça fazla.

Peki sadece müspet yönleri mi var?

Elbette hayır…

İnternetin müspet yanı kadar menfi yönleri de var. Bununda listesini yapsam uzar da uzar…

Ancak benim bu noktalar içinde en çok içerlediğim, en çok kaygı duyduğum şey ‘ yitirilen samimiyet’.

Çağımız modern çağ.  Seküler bir düzende yaşıyorsanız etik anlayışı bambaşka bir perspektifle oluşturuluyor.

Bu anlayış içinde yalanın da tatlısı,  pembesi oluyor.  Hırsında,  insanları ezmenin de, kurnazlığın da alkış alan yanları oluyor.  Rüşvet hediye,  torpil mübah,  bencillik uyanıklık sayılabiliyor.  Samimiyetler günden güne eriyor.  Güvensizlik,  menfaatperestlik almış başını gidiyor.

İnsanlar birbirlerini görmemenin verdiği rahatlıkla sosyal medya üzerinden bambaşka biri haline gelebiliyor.

Müstear bir isimle şahsiyet cellatlığı yapanlar,  küfür ve hakaret ile tenkit kültürünü karıştıranlar,  yalan ve iftira ile prim yapanlar,  linç kültürü ile bireylerin onurunu,  haysiyetini hiçe sayanlarla dolu bir alem,  sanal ( yalan)  alem.  Bu alemde birçok insan bambaşka bir hal alıyor.

Gerçek hayatta görünce yolunu değiştireceği kişiye küfür edip,  ağza alınmayacak hakaretler eden insan kendini tatmin edip bir nevi deşarj olduğunu iddia ediyor.

Hukukunda belki de bu sosyal mecrada ki olaylara biraz daha esnek davranması yahut geç kalması bu işi içinden çıkılmaz bir hale sokuyor.  Sosyal mecrada yaftalanan bir insanın kendini aklaması,  temize çıkması neredeyse mümkün değil…

Peki çözüm ne.?

Neredeyse herkesin sosyal medya platformlarını kullandığı bir ortamda sadece yasalarla,  tüm bireylerin hesaplarını kontrol altına alarak mı çare bulunacak?

Elbette hayır.

Bu konuda insanları bilinçlendirmenin,  Allahu Teala’nın hayatımızın her anını olduğu gibi sosyal medya da yazdıklarımızı da gördüğünün,  kul hakkı bilincinin oluşması en elzem konu.  İnsanlara reel yaşamlarında olduğu gibi sanal mecralarda da erdemli olmanın,  ahlakı,  samimiyeti yitirmemenin önemi doğru bir şekilde,  küçük yaşlardan itibaren öğretilmeli.  Montajla,  yalanla,  iftira ile haysiyetine saldırılan her insanın bu dünya da olmasa bile ahirette bizden mutlaka hesap soracağının bilincinde olunursa, Allah korkusu ile hareket edilirse bu işin çözüme kavuşacağı muhakkaktır.  Aksi takdirde bugün hiç yoktan,  bilgisizce linç ettiğimiz bireyin yerinde birgün bizim de olacağımız ve iftira oklarının yağmur gibi üzerimize yapacağından hiç şüphemiz olmamalıdır…

Selam ve dua ile…

Sosyal Medyada Paylaşın:

3 yorum

 1. İlk antolojide şiirlerini okumuştum, facebooktan takip ettim, mesaj attım çok değerli bir kardeşimiz. Şimdi bu gazetede yazmaya başladığını duydum. Hollandada yaşadığım için gazeteyi alamasamda, internet sayfasından takip edeceğim.
  Yolun açık olsun kardeşim,
  senin gibi Müslüman, temiz ahlaklı bir insanı tanıdığım için çok memnumum. İlk yazında harika, Şiirde bekliyoruz.
  Hoşçakal
  İpek

 2. Yorum üzerine yazmayı düşündüm. Antolojiden takip ettiğim bir isimdi kendisi. Paylaşımından gördüm burada yazarlığa başladığını, gerçekten değerli birisi ve bünyenize katılmasına sevindim. Normalde gazete ile aram olmasa da, bundan sonra ben bir son söz gazetesi okuruyum 🙂

 3. Antolojiden şiirlerinide takip ederim, Üstad’ı sonsözün transfer etmesine sevindim, keşke gazeteniz Türkiyenin her yerine gönderilsede, Iğdır’da da gazeteden okuyabilsek Üstadı.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YENİ
 • YORUM
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber