• DOLAR
  5,9344
  %-0,00
 • EURO
  6,5789
  %-0,04
 • ALTIN
  297,31
  %-0,03
 • BIST
  7,7762
  %0,43
Ferat Dalaman
Ferat Dalaman
ferat.dalaman@malatyasonsoz.com.tr
SOSYAL BELEDIYECILIK
 • 0
 • 10074
 • 29 Ağustos 2015 Cumartesi
 • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
 • +
 • -

Bilindigi gibi, dünya hizla degismekte ve bu degisime bireylerin algi ve yasama biçimlerini de beraberinde degistirmektedir. Söz konusu degisme genelden özele dogru olabildigi gibi, özelden genele dogru da olabilmektedir.  Bu durum çok karmasik bir sosyal, siyasal ve kültürel durumu ifade ettiginden bu yazimda söz konusu çok boyutlulugun sadece sosyal belediyecilik kismina hatta onun da sadece bir boyutuna vurgu yapma durumundayim.

Özellikle sosyal devlet anlayisinda meydana gelen degisiklikler devletin yerel ayagini olusturan belediyeleri sosyal alanda daha aktif olmaya itmistir. Bu durum belediyelerin sosyal harcamalarini arttirirken sosyal belediyecilik anlayisini da dogurmustur.

Sosyal belediyecilik anlayisinda belediyeler, kültür, saglik, egitim, turizm, kentlesme, konut, sosyal yardimlasma ve dayanisma, fakir v.b. yardima muhtaç insanlarin gözetilmesi gibi birçok sosyal faaliyeti yerine getirmektedir.

Belediyelerin, sosyal belediyecilik uygulamalari ile amaci vatandaslarina asgari düzeyde insan onuruna yarasir bir yasam düzeyi saglamak ve sosyal devlet anlayisina yerel düzeyde katkida bulunmaktir. Ancak tüm bunlardan su anlasilmamalidir; Sosyal belediyecilik uygulamalari ulusal anlamda ki sosyal politikalarin tamamen belediyelerce yerine getirilmesi degil, yerelin sosyal politikalar konusunda ulusalin yani merkezin yükünü paylasmasidir.

Tüm bu çok boyutlulugu ifade eden sosyal belediyecilik uygulamalarindan sadece bir tanesi olan, sosyal tesisler açma konusunda Malatya Büyüksehir Belediyesi ve onun bünyesinde hizmet veren Esenlik Sirketi’ni tebrik ve tesekkür etmek gerekiyor.

Niye mi?

-Son zamanlarda Malatya kentine kazandirdiklari ve isletmeciligini de bizzat kendi personelleri ile yaptiklari sosyal tesisler için.

-Bu sosyal tesisleri ile sicak yaz mevsiminde kentin her düzey ve sinifindan insanlarina nefes almalarini sagladiklari için.

-Kente kazandirdiklari sosyal tesislerle onlarca kisiye is olanaklari sagladiklari için.

-Sosyal tesislerinde her kesimin bütçesini dikkate alan bir fiyat uygulamasini seçtikleri için.

-Sosyal tesisleri ile kentin görselligine estetik kattiklari için.

-Sosyal tesislerinde ki nezih ortamlarda günümüz gerçekliginde neredeyse yok olmaya yüz tutan muhabbet ortamlarinin saglanmasi ile insan iliskilerinin saglikli gelisimine katki sagladiklari için.

                Tüm bunlarin yaninda Psiko & Sosyo- Kültürel anlamda sayabilecegim onlarca  katkilarindan ötürü, her geçen gün geliserek degisen ve degistikçe daha da güzellesen Malatya için Malaya Büyüksehir Belediyesine ve Esenlik Sirketi’ne bilhassa da sosyal tesislerden sorumlu Esenlik Sirketi genel müdür yardimcisi Abdulkadir Çelik Bey’ e bir Malatya kenti sakini olarak tesekkür ediyor ve sosyal belediyecilik anlaminda sagladiklari tesislerinin artarak devam etmesinin Malatya Kenti için yararlar saglayacagina olan inancimi dile getiriyorum.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YENİ
 • YORUM
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber