• DOLAR
  7,9752
 • EURO
  9,4470
 • ALTIN
  486,73
 • BIST
  1,1835

SONBAHAR, BELKİ SON BAHAR

SONBAHAR, BELKİ SON BAHAR

Nasıl olsa daha vakit var diyerek erteleriz pek çok şeyi. Elbette ki kimi şeylerin telafisi mümkünken bazen zamanın acımasızlığına uğrar, telafi edemeyiz bazı durumları. Sonbahar gelir, yapraklar dökülür. Kışa doğru yaklaşırken aklımıza gelir ertelediğimiz şeyler. Sonbahar bir çalar saattir. Sonbaharın pek çok vasfı vardır. Kimi zaman sıcak, kimi zaman soğuk; kimi zaman güneşli, kimi zaman yağmurludur. Sonbahar tıpkı bir insan gibidir. İnsanın ruh hali gibi değişkendir. İnsan da öyle değil mi? Kimi zaman mutlu, kimi zaman hüzünlü; bazen gülerken bazen ağlar… Bahsimiz sonbahar değil. Ama sonbahar kendini bir şekilde yazdırtmayı başarıyor. Ah sonbahar…

Ekim ayı geliyor. Ekim 2014’te kışkırtmalar sonucu sokağa inen pkklılar, Kobani bahanesi ile ortalığı yakıp yıkmış, Yasin Börü ve arkadaşlarını şehit etmişlerdi. Bu olay devletimiz tarafından elbette ki unutulmadı. Hiçbir ihanet cezasız kalmaz.

Sonbaharın çalar saat olduğu bahsine gelelim. Sonbahar pek çok şeyi hatırlatmaz mı? Sonbahar geldiğinde evlerde hazırlıklar başlar. Kış için bir dizi hazırlık birbirini takip eder. Tamirat yapılır, eksiklikler giderilir.

Sonbahar bir yandan da şiirdir. Bir gazel yazdırır insana yahut bir triyole. Hiç olmazsa bir koşmanın içinde koşar durursun sonbaharda.

Sonbaharın romanı, öyküsü de güzel olur. Dökülen yaprakların arasında bir aşkın nedametini yaşayan kahramanı okurken hüzünlenmek istemez mi okur?

Çocukluğumun sonbaharlarını hatırlamak için Beydağı taraflarına gittim geçtiğimiz gün. İmar İskan Apartmanlarının yerinde yeller esiyordu. Yavuz Selim İlköğretimde geçen 4 senemi hüzünle yâd edip, aşağıya, kanala kadar yıkık dökük harabeyi andıran sokakların arasından çocukluğumu anarak geçtim. Beydağı çocukluğumuz demekti. Bu hali beni hayli üzdü. Ömrünü tamamlamış, göçmek üzere bir ihtiyarın hüznüyle selamladı beni.

Ekim ayına birkaç dize söylemek isterdim. Lakin Eylül’e ayıp olur diye korktum. Hoş, Kasım’da bir başka güzel. Ama Kasım kıştan bir şeyler ödünç almış gibi. Eylül de yazdan. Ekim belki o yüzden sonbaharın ta kendisi.

Yazıma başlarken sonbaharı yazmak aklımın ucunda bile yoktu ama laf lafı açtı, buraya kadar geldim. Ertelenmiş şeylerden bahse devam edelim. İnsan bazen tevbe etmeyi geciktirir, tevbe etmeyi kolay sanarak. Nasıl olsa tevbe ederim diyerek. Ancak tevbe de nasip işidir ve ertelenmiş tevbeler uygulamaya geçemeyebilir. Buna ömür yetmeyebilir. Ha ettim ha edeceğim derken elden kayıp gidebilir zaman fırsatı. İnsan hayatta iken tevbe ederse Allah her günahını affedebilir. Öldükten sonra da şirk dışında dilediği günahını bağışlar insanın. Ömür fırsatı elimizdeyken bilerek yahut bilmeyerek yaptığımız her hataya tevbe etmeliyiz. Yarın derken yarın gidebilir elden…

Pek çok şey kaybedilince değerli olur. Çok ehemmiyetsiz gördüğümüz şeyler bile bazen öylesine anlam kazanır ki… Mesela dışarıda 1 saat gezebilmek, gökyüzüne bakabilmek. Bunlar pek çok insanın hayali, belki farkında değiliz. Bize verilen nimetlerin kadrini maalesef bilemiyoruz. O kadar zenginiz ki… Aldığımız nefesin, yattığımız bir rahat uykunun bile bir servete eş değer olduğunu bilemiyoruz. Çünkü bize çok sıradan geliyor. Bu sıradanlığın, şikayet ettiğimiz monotonluğun değerini bile aslında kaybedince anlıyoruz. Herkes bunları yazıyor, söylüyor ama yaşamadan maalesef kimse yine anlayamıyor.

Bu sonbahar belki son baharımız. Belki kışı göremeden bu dünyadan gideceğiz. Belki bahara ya da yaza erişemeden. Belki hepsini görüp bir sonraki sonbaharın arefesinde göçeceğiz dünyadan…

Mevsimler gelip geçer, ömür biter. Ne mutlu Allah’a lâyık kul olana…

Selam ve Dua İle…

Sosyal Medyada Paylaşın:

2 yorum

 1. Her mevsimin, her ayın, ayrı bir güzelliği vardır.İnsan ömrü gibi… Sonbahar son hasatın yapıldığı mevsim.Yani birçok ürünün toplanıp kışa hazırlanmasıdır. İnsan olarak kış bizim ahiretimizdir. Kışa öyle bir birikimimiz olsun ki; kışımız cehennem olmasn.Son baharımız ne kadar verimli olursa kışımız günlük gülistanlık olur.Rabbim günümüzü hayr etsin.

 2. Her mevsimin, her ayın, ayrı bir güzelliği vardır.İnsan ömrü gibi… Sonbahar son hasatın yapıldığı mevsim.Yani birçok ürünün toplanıp kışa hazırlanmasıdır. İnsan olarak kış bizim ahiretimizdir. Kışa öyle bir birikimimiz olsun ki; kışımız cehennem olmasn.Son baharımız ne kadar verimli olursa kışımız günlük gülistanlık olur.Rabbim günümüzü hayr etsin.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber