• DOLAR
  5,7477
  %0,51
 • EURO
  6,3537
  %0,54
 • ALTIN
  280,36
  %1,73
 • BIST
  100.237
  %-0,10
Yağmur Yüksel
Yağmur Yüksel
yagmuryuksel@malatyasonsoz.com.tr
SOMA İÇİN…
 • 0
 • 1207
 • 17 Mayıs 2019 Cuma
 • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
 • +
 • -

13 Mayıs 2014…Acımız büyük. Ülkenin üzerini duman bürümüş, gün kömür karası, gök kanlı kızıl bir meşale, yerler çıplak, havada bir kış soğuğu var ki tüyler ürpertiyor. Alevsiz yanan 301 beden yekpare bir vücut olmuş maden yatağında, gözyaşıyla ıslanmış Soma. Çaresizce hastane, adliye önlerinde bekleyişler; gözü yaşlı insanlar, umudun umutsuzlukla harmanlandığı o en anlatılmaz duygular, beyazın siyaha çalındığı o en kara gün. Dövünen anneler, eşler, çocuklar ve niceleri… Hepsi hüznü anımsatan bir fotoğraf karesinin acı siluetleri. İnsan siluetleri, ceset siluetleri, ambulanslar, polis ekipleri…

Anlatılamayacak duygular vardır. Bakarsınız, yorumlarsınız fakat kelimeler ağzınızdan çıkamaz, boğazınız düğümlenir, gözleriniz dolar. O en umutsuz anlar, en acı bekleyişler, en kötü ayrılıklar…13 Mayıs’ta biz en acı bekleyişleri, en zor ayrılıkları, en büyük umutsuzlukları, haksızlıkları yaşadık. Biz bu acıyı anımsatan fotoğraf karesine büyük ayrılıklar, ölümler sığdırdık. Biz, en zor anları bu kareye sığdırdık; umudumuzu oraya gömdük, umudun üstüne umutsuzluklarımızı bu karede attık. Canhıraş çığlıklar duyuluyor muydu, bilmem? Annelerin feryatları ne kadar yankılanıyordu, bilmem? Fakat şöyle bir gerçek vardı ki hiçbir teselli, hiçbir söz dindiremiyordu o acıyı ve unutulmamalıydı ki yine hiçbir kömür ısıtamayacaktı boğaz tokluğuna çalışıp ölen bir babanın çocuklarını. O çocuğun yaşadığı acıyı hiçbir yazar kaleme alamayacaktı, hiçbir şair kafiyeyle süsleyemeyecekti, her gün küstahça doğan güneş o çocuğa gülmeyecekti, hayatın kömür karası yüzü uzunca bir süre bırakmayacaktı onu.

Şimdi birçoğumuzun hatırlamadığı Soma, toparladı belki kendini. Güneş doğuyor Soma’ya; bahar geldi, çiçek açıyor yer yer muhakkak. O çiçekten takılarını takmış ağaçlar ne de güzel bir hava katıyordur o yere kim bilir? Bütün bunlar baharın getirdiği umutlardır ve eğer ki bahar doğanın kendini yenilemesiyse acının kalbinde olan bu insanlara da sirayet etmiş olmalıdır. Zaman güçlü bir ilaçtır. Acı tatlı birçok şey yenik düşer bu güçlü ilaca ama her yarayı da iyileştirmez, bazıları kabuk bağlar yalnızca. Kabuğu deşerseniz yarayı hissedersiniz hem de ilkinden daha çok, daha güçlü. Geçen onlarca bahar da bir kabuk gibi sarmıştır insanların yüreğini. Lakin mutsuzluktan sonra gelen her mutluluk biraz buruktur öyleleri vardır ki daha çok sızlatır insanın yüreğini.

Bu insanlar yitirdiklerinin ardından suçluların yargılanmasını istediler, en zor günlerinde adaletin varlığıyla(!) teselli buldular. “Adalet nerede ve ne zaman tecelli eder, hâlâ bir umut var mıdır?” düşüncesiyle hayata bağlandılar. Onlar bunu düşündüklerinde yaşamla ölüm iç içeydi. Bir savaş veriliyordu ki dillere destan.

Emeğin ve ekmeğin kutsal olduğu, insanların boğaz tokluğuna çalışıp ölmediği, işçi haklarının ve yaşam hakkının en üst seviyede tutulduğu, insan yaşamının menfi çıkarlardan, paradan ve yüksek kâr oranlarından daha yüksek olduğu bir ülke görüyorum ufuklarda. Adaletin yerini bulduğu,301 insanı kasten öldürmenin cezasının daha yüksek olduğu bir ülke var gelecekte. Beş yıl önce bugün “canımızdan bir parça koparırcasına en iyilerimizi verdik toprağa”. Beş yıl sonra bugün adalet bir şekilde tecelli eder, emek ve ekmek kutsallaşır, insan yaşamı kıymetlenir belki. Gözyaşlarımız yeriniz ağız dolusu kahkalara, mutlu bakışlara bırakır.

Emek ve insan yaşamı kutsaldır parayla değişilmeyecek kadar. Soma’da ölenlerin ardından ne söylesek boş ne yapsak nafile. Ancak adaleti hâkim kılabiliriz bu ülkede. Çocuğu gülsün, okuyabilsin, karnı doysun diye yitirdiğimiz güneşe hasret maden işçilerini güzel insanları, geri getiremeyecek olsak da birilerinin yanına kâr kalmamış olur, yüreğimiz soğur, acımız hafifler.

Soma için bütün gözyaşlarımız. Sizler hak yememenin, onurunuzla para kazanmanın bahtiyarlığı ve sonsuz saadetiyle uyuyun mezarlarınızda. Asla bunu yaşayamayacak olanlar var bu dünyada.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YENİ
 • YORUM
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber