• DOLAR
  7,5575
 • EURO
  8,9826
 • ALTIN
  474,07
 • BIST
  1,1843

Sokağa Çıkmadan, Kırmadan, Dökmeden…

Ziraat Odası Koordinasyon toplantısı Yunus Kılıç Başkanlığında gerçekleştirildi.  İlçe ziraat odaları başkanlarının iştirakiyle gerçekleşen toplantılarda öncelikle sulama suyu ve elektrik birim fiyatlarının yüksekliği, tarımsal kredilerin yetersizliği dile getirilerek sorunların Cumhurbaşkanına çiftçilerin sıkıntılarının iletileceği kaydedildi. Açıklamada; Çiftçiyi sokağa dökmeden, eylem yürüyüş yaptırmadan bu milletin temsilcilerine bu milletin vekillerine gideceğiz” denildi

Sokağa Çıkmadan, Kırmadan, Dökmeden…

Ziraat Odası Koordinasyon toplantısı Yunus Kılıç Başkanlığında gerçekleştirildi.  İlçe ziraat odaları başkanlarının iştirakiyle gerçekleşen toplantılarda öncelikle sulama suyu ve elektrik birim fiyatlarının yüksekliği, tarımsal kredilerin yetersizliği dile getirilerek sorunların Cumhurbaşkanına çiftçilerin sıkıntılarının iletileceği kaydedildi. Açıklamada; Çiftçiyi sokağa dökmeden, eylem yürüyüş yaptırmadan bu milletin temsilcilerine bu milletin vekillerine gideceğiz” denildi

Malatya Ziraat Odaları başkanı olarak konuşan Yunus Kılıç aylık olarak gerçekleştirdikleri toplantının Ocak ayı konuğunun Malatya DSİ Bölge Müdürü Arif Tüfekçi olduğunu hatırlatarak Tüfenkçi’ye teşekkür etti. Kılıç oda başkanları adına yaptığı açıklamada ise çiftçilerin sıkıntılarını şu şekilde dile getirdi. “Üreticilerimizin son 12 yıldır maddi durumları iyi olmadığından dolayı ziraat odalarımıza çok büyüktür baskılar yapıyor. Üreticimiz girdi fiyatlarının artışından dolayı şu anda bankalara, Tarım Kredi Kooperatiflerine borçlarını ödeyemiyor. Kefiller ile beraber icraya veriliyorlar.  Bugünkü Devlet Su İşleri müdürümüz Sayın Arif Tüfekçi’yi davetimizin sebebi sulamada ki fiyatların %100 artış ile ilgiliydi. Daha önceden sizlere arz etmiştik. Türkiye’de tüketici enflasyonu %50.3 iken üretici enflasyonu %100 dedik. Bunu söylerken arpayı 110 kuruşa satarken, tohumu 2 lira 20 kuruştan almamızdan bahsettik. Daha önce sulama birlikleri kayısı bahçelerine dekar başına 38 lira sulama ücreti alınırken bugün 80 liraya çıkmasından bahsettik. Elektrik fiyatlarının %100 artışından bahsettik. Elektrik Dağıtım şirketinin çiftçinin ikinci faturada aboneliğini iptal ettiğini, yatırdığı depozit parasını elektrik tüketimine karşılık hesabına aktardığından bahsettik. Devletin çiftçiye göndermiş olduğu hibe desteklerinin bankalar tarafından bu kurumların hesaplarına aktarıldığından bahsettik.

SU VE ELEKTRİK FİYATLARINA İNANILMAZ ZAMLAR YAPILDI

Bakanlığın göndermiş olduğu sulama fiyat listesidir. Bu sulama fiyat listesinde hububatta 12 lira fiyat verilmiş iken bakanlık tarafından daha önce sulama birliklerimiz, Şimdi ise sulama birliğine atanan kayyumlar tarafından 38 lira olan kayısı sulama ücreti bugün 80 lira yapılmıştır.  2019 yılında %100 den fazla sulama fiyatı artışı sağlanmıştır.  Bazı konularda dolar Endeksli geliyor diye zam yapılırken barajlardaki sulara da dolar endeksi değildir. Bunu arz etmek istiyoruz. Daha önce 2018 yılında dekar başına sulama birliklerine aldığı fiyat 38 lira idi.  Kayısı ve pancar üreticileri için de dekar başına 38 liraydı. Şimdiki 2019 yılında ödenmesi gereken ise 79 lira 80 kuruş. Bu konuları arz etmek istiyoruz.

CUMHURBAŞKANIMIZA SIKINTILARIMIZ ANLATACAĞIZ

Çiftçi bu şartlarda ne yapabilir. Biz odalar olarak ne yapabiliriz. En son aldığımız karar şöyle Türkiye’de 765 Ziraat Odası başkanı ile Ocak ayının 8’inde tüm odalar Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde olacağız.  Siz üreticimize baskı yaparken, biz de çiftçi’yi sokağa dökmeden, eylem yürüyüş yaptırmadan bu milletin temsilcilerine bu milletin vekillerine gideceğiz.  Eğer çiftçiye bir çözüm bulunmazsa, gerçekten Çiftçi artık çok tedirgin. Oda başkanları ziraat oda başkanlarımıza çok baskı yapıyorlar. Eylem yapmak istiyorlar. Yürüyüş yapmak istiyorlar Bu da ülkemizin huzurunu bozacağından dolayı biz bunu kabul etmiyoruz. Ama bir çiftçilerin temsilcileri olarak 8 Ocak’ta tüm Türkiye’deki oda başkanları Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde olacağız sesimizi oradan duyuracağız. Çünkü çiftçi zor durumda. Herkes icralık durumda. Bugün Bankalar, Tarım Kredi Kooperatifleri, Sulama Birlikleri, TEDAŞ çiftçileri icraya veriyor. İcra dosyaları kabarıp gidiyor. Üreticinin bu borcunu ödeme şansı yoktur. Bunun bir an önce yapılandırılmasını isteyeceğiz. Elektrik Dağıtım şirketlerinin yapmış olduğu yanlış uygulamaları Türkiye Büyük Millet Meclisinde değerli milletvekillerimize arz edeceğiz. Sulama Birliklerine kayyumlar atandıktan sonra yapmış olduğu aşırı fiyat yükselişini Türkiye Millet Meclisinde yine vekillerimiz de milletin vekillerini arz edeceğiz. İnşallah çiftçimize bir çözüm bulunur. Eğer bunu olmazsa, bu şekilde gerçekten çiftçi çok mağdur. Biz bunun için hep beraber olduk bu konuları tartışıyoruz. Bu ülke bizim, Memleket bizim, biz kimseye karşı değiliz.  Ancak Ziraat Odası olarak çiftçimizin hak ve menfaatlerini savunmak zorundayız. Nasıl ki bir asgari ücret belirlenirken hükümet sendika işçi temsilcilerini sendikalarına karşılarına alıp konuşuyorsa üreticinin meseleleri içinde Ziraat odalarını karşısına alıp bunları nasıl çözüleceğini hep beraber konuşmalıyız.

A.Vahap Kaygusuz

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber