• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST

Siyaset için degil demokrasi için: Evet

Devlet Bakani Cevdet Yilmaz, referandumla ilgili olarak, ''Muhalefetin, ‘Baskasina bir sey yaptirmayim da bana bir firsat dogsun. anlayisi çag disi bir anlayistir. Siyaset için degil demokrasi için ‘evet.. Bizim iktidar anlayisimizin degistigi gibi, muhalefet anlayisinin da degismesi lazim'' dedi.
 

Siyaset için degil demokrasi için: Evet
Devlet Bakani Cevdet Yilmaz, referandumla ilgili olarak, ''Muhalefetin, ‘Baskasina bir sey yaptirmayim da bana bir firsat dogsun. anlayisi çag disi bir anlayistir. Siyaset için degil demokrasi için ‘evet.. Bizim iktidar anlayisimizin degistigi gibi, muhalefet anlayisinin da degismesi lazim'' dedi.
Bakan Yilmaz, Malatyali Aktif Is Adamlari Dernegi'nin (MAKIAD) iftar yemegine katildi.
 
Yilmaz: Referandumda partileri oylamayacagiz
 
Referandumla ilgili düsüncelerini anlatan Yilmaz, Anayasa degisikliginin yakinda halkin önüne gelecegine isaret ederek, sunlari söyledi: ''Birçok ülkede bu isler çok yapilir ama biz bu duruma hala alisamadik. Referandumda partileri oylamayacagiz. Bu bir genel seçim de degil. Ancak bunu bir genel seçim ya da güven oylamasi gibi bir havaya sokmaya çalisanlar var. Halkin karsisina gelen konunun içerigine baktiginiz zaman, itiraz edecekleri bir husus yok. Bu muhalefet anlayisi çag disi bir anlayis. Bizim iktidar anlayisimizin degistigi gibi, muhalefet anlayisinin da degismesi lazim. 'Baskasina bir sey yaptirmayim da bana bir firsat dogsun. Aman, bu ekonomik kriz ülkeyi çok etkilesin de bana firsat olussun. Yeni bir sey yapilmasin, isler kötüye gitsin de bize bir alan açilsin' anlayisi hiç de verimli bir anlayis degil.''
 
“2001 ekonomik krizini biz çikarmistik baskalari yönetti”
2001 yilinda yasanan ekonomik krizi hatirlatan Yilmaz, ''Ülke olarak 2001 ekonomik krizini biz çikarmistik, baskalari yönetti. 2009 yili ekonomik krizini ise baskalari çikardi, yönettik. Gerçekten bu durumdan ülkemizi en az zararla çikardik'' dedi.
 
“Krizi yönetmemizin 3 sebebi var”
Ekonomik krizi bu kadar iyi yönetmelerinin üç sebebi bulundugunu aktaran Yilmaz, söyle devam etti: ''Bunlardan birincisi güven ve istikrar. Basbakanimizin liderliginde hizli degerlendirme yapan, hizli karar alan bir hükümetimiz vardi. Böyle bir hükümetimiz olmasaydi, herkesin bir tarafa çekistirdigi bir yapi olsaydi Türkiye bugün bu noktada olmazdi. Ikinci önemli avantajimiz, mali istikrarimiz. Türkiye'nin borç stokunun milli gelire orani 2002 yilinda yüzde 74 civarindaydi. Krizden önce bu stoku yüzde 40'in altina düsürmüstük. Türkiye tek haneli enflasyonla yasayan bir ülke artik. Türkiye'ye çeki düzen verdik. Üçüncü unsur ise finansal istikrar. Bu süreçte bir tane bankamiz batmadi. Iste bu nedenlerle kriz sonrasi dönemde hizli bir sekilde büyüyoruz. Geçtigimiz süreçte sunu da gördük: Kalkinma dedigimiz gerçekten çok boyutlu bir hadise. Sadece ekonomik gelir artisiyla kalkinmislik saglanmiyor. Isin hukuki, uluslararasi ve sosyal, demokratiklesme boyutu var. Tüm bunlari bütünlük içinde götüremezseniz bir yerden sonra ekonomik büyümeniz yavaslamaya basliyor.''
 
Güvenin ve istikrarin devam etmesi için Türkiye'de hukuk devletinin tam anlamiyla yerlesmesinin gerektigini dile getiren Yilmaz, ''Demokratik standartlarin dünya ölçeginde uyumlu hale gelmesi lazim'' dedi.
 
Erkoç kayisi hediye etti
Konusmasinin sonunda, Malatya Ticaret ve Sanayi Odasi Baskani Hasan Hüseyin Erkoç, Bakan Yilmaz'a kayisi hediye etti.
Iftar yemegine, Malatya Valisi Ulvi Saran, Belediye Baskani Ahmet Çakir, AK Parti Malatya Milletvekilleri, Dernek Baskani Ömer Fatih Nalçaci ve is adamlari da katildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber