• DOLAR
  5,7328
  % 0,12
 • EURO
  6,3653
  % 0,01
 • ALTIN
  277,1434
  % -0,13
 • BIST
  96.032
  % 0,78
Tahir Sağır
Tahir Sağır
tahir.sagir@malatyasonsoz.com.tr
SİYASET GÜNLERİ GELİP ÇATMADAN
 • 0
 • 810
 • 27 Ocak 2019 Pazar
 • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
 • +
 • -

Merhum Necmeddin Erbakan’ın ”Siyaseti umursamayan Müslümanları , Müslümanları umursamayan siyasetçiler yönetir.” sözüne inanmış biriyim . Siyasetle bu sebeple ilgileniyorum. Yerel seçimlerde yaşadığım şehri ve bulunduğum ilçeyi idare edecek olan kişiyi, genel seçimlerde şehrimi temsil edecek vekilleri ve ülkeyi idare edecek olan Reisi Cumhuru önemsiyorum ve politikalarını dönem içerisinde takip ediyorum. Siyaset mekanizması bana göre kontrole muhtaçtır .Siyasetçileri denetleyen ise en başta kendi seçmenidir. Doğruya doğru , eğriye eğri demek , hataların düzeltilmesi adına çok mühim bir tavırdır. Yanlışları dostane bir şekilde uyarmayan , her yapılana şakşakcılık eden kişi, zor zamanlarda gemiyi de ilk terkeden olur kuşkusuz. Çünkü onun için elde edeceği makam , kişisel çıkarlar her şeyin üstündedir. ‘Gelene ağam , gidene paşam’ demek geleneği olmuştur.  Ancak hatayı eliyle , yapamıyorsa diliyle düzeltmeye çalışan insanın siyasetten bir beklentisi olmaz. Tek derdi toplumun menfaatine olan şeylerin desteklenmesi , aleyhine olan durumların ise düzeltilmesidir.Siyasi partileri en çok zora sokan durum menfaat için üşüşmüş makam sevdalısı insanlardır. Onların yaptığı hatalar seçmen nezdinde negatif bir algı oluştururken,  günden güne kemirir oluşan bağı aynı zamanda.

Siyaset hayatımızın içinde. Çarşıda , pazarda , kahvede , binada , markette her yerde . Siyasetten apolitik bir şekilde kaçmak kesinlikle çözüm değil. Siyaseti doğru bir tavırla okumak, doğru bir şekilde yapabilmek önemli olandır . Siyasetten öncelikle bir beklentisi olmayacak insanın. Kaygısı olanın davası olmaz. Eğer gelecek , çıkar , mevki kaygısı duyuyorsa bir kişi, siyaseti kendi nefsi için yapıyor demektir . Ancak Hakk’a hizmet uğruna halkın menfaati için çalışan doğru siyaseti yapıyor demektir. Zaten liyakat , ehliyette bu karakterde olan kişilerin makam ve mevkiye getirilmesi ile olur. ‘Doğru duvar yıkılmaz ‘ der atalarımız. İşini doğru yapan  Hakk nezdinde de muhakkak mükafatını alır.

Siyaseti hayatının merkezine koyan stresli bir hayattan kurtulamaz. Kişi elbette siyasetle ilgilenmeli , gündemi takip etmeli , kendi ideolojisi olmalı ve hatta bunun mücadelesini vermelidir .Ancak siyaseti hayatının merkezine almadan bunu yapmalıdır. Çünkü siyaset kişinin önceliği olursa bir kavga aracına dönüşüyor. Benim partim, benim adayım diyerek nice kalp kırıyor farkında bile olmadan . Nice dostluklar feda ediliyor . Aynı şehri paylaşan , aynı ilçeyi paylaşan , aynı mahalleyi paylaşan insanlar birbirlerine tahammül etmeli , hoşgörü ile nezaket ile bu siyaset günlerini geride bırakmalıdır. Aksi takdirde dost hanesinden rakam eksiltir günden güne.

Malatya’da hem cumhur hem millet ittifakı adaylarını belirledi. Küçük partiler ve bağımsız adaylar pek yakında belli olur. Seçim heyecanı centilmenlik içinde dostane bir şekilde geçmeli , kim seçilirse seçilsin kazanan Malatya olmalıdır. Adaylar bu şehrin insanının değerlerine göre hareket etmeli, mahalli seçim havası yansıtılmalıdır muhakkak. 31 Mart’ta sandıktan çıkan sonuç inşaAllah şehrimizin yararına olur, Malatya kalkınmasını hız kesmeden devam ettirir.

Bu vesile ile tüm adaylara başarılar diliyorum..

 

VENEZUELA VE ABD DESTEKLİ DARBE GİRİŞİMİ

Venezuela, Amerika destekli bir darbe girişimi ile karşı karşıya kaldı ve bu girişime karşı refleks gösterdi hem lider hem de halk nezdinde. Buna vesile olanda hiç şüphesiz Türkiye ve 15 Temmuz örneğidir. Amerika destekli darbe girişimi Türkiye’de de denenmiş ancak darbeci alçaklar tarihlerinde hiç karşılaşmadıkları bir durumla yüz yüze gelmişti. O da halkın verdiği sivil direnişti. Halk, bu Amerika destekli alçak darbeyi canı pahasına engellerken tüm dünyaya da adeta bir örnek olacaktı bu konuda. Artık Amerika istediği yerde isteği kişilerle at koşturamayacaktı. Bugün Venezuela halkı da 15 Temmuz örneğini benimseyerek dış destekli girişimi canı pahasına engellemek için mücadele veriyor .Türkiye hem Reisi Cumhur’u hem de halkı ile bu darbeye karşı çıkarak kıtalar ötesinde bulunan Amerika ve uşaklarına adeta ‘sizi ve atadıklarınızı tanımıyoruz’ mesajını verdi. Ancak bazı muhalifliği gözünü kör etmiş sözde anti emperyal arkadaşlar sırf Tayyip Erdoğan düşmanlığı sebebi ile Amerika’yı alkışlıyor ve Amerika şakşakcısı oluyor ilginç bir şekilde. Yahu Erdoğan’ı alkışlamanız gerekmez mi ? Yoksa siz Amerika emperyalizmine değil de halkın seçtiği Anadolulu insanlara mı karşısınız ? Kararınızı net verin ki daha fazla gülünç duruma düşmeyesiniz.

Venezuela halkını idare edecek kişiyi neden büyük şeytan atıyor diye sormak yerine türlü kılıflarla içlerindeki emperyal sevgiyi de açığa çıkartanları sadece gülerek izliyoruz.

 

MUSTAFA KEMAL ÜZERİNDEN KAZANMAK

Değerler üzerinden para kazanmak, değerlerine bağlı halkların  ülkelerinin  tüccarları için en büyük fırsattır. İnsanların duygularını sömürmek,  bu yoldan para kazanmak ülkemizde de maalesef revaçta olan bir durumdur.  Ülkemizde de sıklıkla değer tüccarlarına rastlarız.Kimisi Tv ekranlarında dini duyguları sömürerek dua kitapları satar,  kimisi Mustafa  Kemal fotoğraflı bayrak, tabak yahut onu anlatan kitapları satarak para kazanmaya çalışır. Ancak son günlerde bir yazar bu işi epey abarttı ve Mustafa Kemal’i anlattığı kitabını asgari ücretten daha fazla bir ücretle satışa çıkardı.  İnternet üzerinden kısa sürede tükenen bu kitap satışı ülkede herkesi hayrete düşürdü.  Çünkü ekonomik kriz söylemlerinde en çok bulunanlar bu denli rakamlarla adeta dalga geçer gibi kamuoyunun tepkisini çekmeyi başarmıştı.  Üstelik kitabı alan uyanıklar kısa sürede karaborsaya düşürüp daha uçuk rakamlarla satışa sundu.1 Milyon TL ile satışa çıkaranı dahi gördük!  Yahu Mustafa Kemal’ in kendisini anlattığı kitabı ‘ Nutuk ‘ bile 10 tl iken anısına yazılan bir kitap nasıl bu fiyata satılır hayrete düşmemek mümkün değil!  Elbette ki özgürlükler ülkesinde bu olayı özgürlüklerin bir gereği olarak saygı duyarak karşılıyoruz ancak bundan sonra ekonomik kriz söylemlerini kimse yemez benden demesi.

Selam ve dua ile.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YENİ
 • YORUM
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber