• DOLAR
  7,5575
 • EURO
  8,9826
 • ALTIN
  474,07
 • BIST
  1,1843

Siyah- Beyaz Eskimeyen Dostlar Sergisi Açıldı

Malatya Turan Emeksiz Lisesi 77’liler Derneği  “Siyah -Beyaz Eskimeyen Dostlar” fotoğraf sergisini açtı. Dönemin zor koşullarının anlatıldığı sergi açılışında dönemin ortak paydasının memleket sevgisi olduğu vurgulandı

Siyah- Beyaz Eskimeyen Dostlar Sergisi Açıldı

Ortak Payda “Memleket Sevgisi”

‘Anılar kimsenin bizden almayacağı tek mülkümüzdür.’ mantığıyla yola çıkan Malatya Turan Emeksiz Lisesi 77’liler Derneği  “Siyah -Beyaz Eskimeyen Dostlar” fotoğraf sergisini MalatyaPark AVM’ d açtı. Sergiye başta Dernek Başkanı Mehmet Mustafa Yayan, İnönü Üniversitesi Rektörü Ahmet Kızılay, Akçadağ İlçe Belediye Başkanı Ali Kazgan, dernek üyesi ve aynı zamanda Malatya Müzisyen Eğitimciler Sanat Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Balkış, dernek üyeleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Açılış konuşmasını Malatya Turan Emeksiz Lisesi 77’liler Derneği adına yapan dernek üyesi ve aynı zamanda Malatya Müzisyen Eğitimciler Sanat Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Balkış: “Malatya Turan Emeksiz Lisesi 77-76 döneminde bir kısmı solda bir kısmı sağda gençlerimiz vardı bunlar birbirini düşman gözüyle görüyorlardı. O dönemde yaşamış biri olarak mezun olduktan sonra çoğu birbirini tanımayan arkadaşlarımız vardı. Ancak 2007 yılında Malatya’mızın büyük iş adamı yine bizim dönem arkadaşımız rahmetli kardeşimiz Murat Koçyiğit aramızda o yılda ayrıldığında biz onunla ayrılmadan önce dernekleşebilir miyiz demiştik. Adımımız böyle attık ve 2007 yılında dernekleştik. O yılda 850 civarında mezun vermişti lisemiz biz o bu sayıdan 450 kişiye ulaştık. Çeşitli zamanlarda çeşitli illerde görüşmelerimiz oluyor. Çeşitli branşlarda üyelerimiz var hepsini selamlıyorum. Biz Turan Emeksiz Lisesi olarak tavrımız var, hedefimiz var, farkımız ve sınırlarımız var.” İfadelerine yer verdi.

İnönü Üniversitesi Rektörü Ahmet Kızılay ise, “Bu arkadaşlarımız hem 70 hem de 80 kuşağını temsil ediyorlar. 76-77-78 mezunları bir araya gelip dernek kurup birbirleriyle diyalog içerisinde hayatlarını sürdürmemişler bir fark ortaya koymuş örnek olmuşlar.  Aslında hepimize örnek olmuşlar.  Bu çok güzel bir çalışma ben emeği geçen bütün arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum.” Sözlerini kullandı.

“…HİÇ BİR ZAMAN MEMLEKET AŞKI İÇİMİZDEN GİTMEDİ”

Akçadağ İlçe Belediye Başkanı Ali Kazgan da şunlara yer verdi: “Bizler ortaokul, lise yıllarının tamamını ve üniversitenin de bir bölümünü 80 darbesiyle yaşadık.  Bu süre içerisinde muhtıralar gördük, krizler yaşadık fakat lise yıllarına baktığımızda bugün olduğu gibi arkadaşlarımız arasında kutuplaşmalar vardı.  Diğer deyişle gençliğimizi doyasıya yaşayamadık. Fakat bugün arkadaşlarımızla çok farklı bir bağ vardı aramızda. Biz nesil olarak lastiklerle gezdik, gaz lambalarıyla okuduk, eğlenmeyi bile arkadaşlarla öğrenmedik ama hiç bir zaman memleket aşkı içimizden gitmedi tek derdimiz tek aşkımız memleket aşkımız. Biz bu dönem için bunu fark ettik. Dolayısıyla çok güzel bir ortak noktamız olduğuna inanıyorum ve bugünlere kadar memleket sevgisini taşıya taşıya çocuklarımıza da aktararak geldik.”

Hanife Sarı

     

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber