• DOLAR
  6,6646
  %-0,56
 • EURO
  7,3074
  %-0,69
 • ALTIN
  344,03
  %0,33
 • BIST
  8,3307
  %0,42

Şire ve Buğday Pazarı İçin Esnafın Görüşü Alındı

Yeni Buğday ve Şire Pazarı ile ilgili esnaflarla bir toplantı düzenleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, bu konuda çok spekülasyon oluşturulduğunu ve esnafın bu spekülatörlere prim vermemesi gerektiğine vurgu yaparak, Malatya’ya Yakışır, hijyen kurallarına uygun, ticaret adabının hüküm sürdüğü bir Pazar yapılacağını söyledi

Şire ve Buğday Pazarı İçin Esnafın Görüşü Alındı

Yeni Buğday ve Şire Pazarı ile ilgili esnaflarla bir toplantı düzenleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, bu konuda çok spekülasyon oluşturulduğunu ve esnafın bu spekülatörlere prim vermemesi gerektiğine vurgu yaparak, Malatya’ya Yakışır, hijyen kurallarına uygun, ticaret adabının hüküm sürdüğü bir Pazar yapılacağını söyledi

Şire pazarı, buğday pazarı esnafına seslenen Gürkan, şöyle konuştu. “Şire pazarı ve Buğday pazarı Malatya için çok önemli olan iki pazardır.  Biz yıllardan beri Seçim döneminde Her gittiğimiz yerde Malatya’da vagon fabrikası ne oldu? Şire pazarı ne oldu? Buğday pazar ne oldu? Güney Kuşak, Kuzey Çevreyolu nasıl oldu. Bunlar yıllardır terennüm edilen meselelerimizdir.  Malatya şimdi Büyükşehir. Doğunun batısı batının doğusu ve orta Anadolu’yu birbirine bağlayan gerek Demiryolları gerek Karayolları olsun önemlidir. Şehirleri önemini affederken, şehrin geçmişine de bakmak lazım. Birlikte değerlendirilmesi lazım. Bizim Şehrimize baktığımızda insanlık medeniyetinin başladığı bir Anadolu şehridir.

KENDİMİZİ DE FİZİKİ MEKÂNLARIMIZI DA DÜZELTMEMİZ LAZIM

Şire pazarı bizim için çok önemlidir. Buğday pazarı bizim için çok önemlidir. Hem fiziki mekân açısından önemli hem de içindeki insanlar açısından önemlidir. Hem de oraya gelip alışveriş yapanlar ve orada Ticaret yapanlar için önemlidir. Bunların hepsi bir bütündür. Şire pazarı ile ilgili olumsuz bir şey duyduğumuz zaman biz üzülüyoruz. Olumsuz bir şeyin olmaması lazım. Herkes ticaretini bi-hakkın yapması lazım. Cenabı Allah diyor ki bir millet kendini düzeltmedikçe Allah o millete durumunu düzeltmez. Neye layıksanız. Onunla yönetiliyorsunuz. Biz neye layıksak onunla yönetiliyoruz onu söyleyelim. 31 Mart’ta yapılan seçim sizlerin teveccühü ile Türkiye’de ve Malatya tarihinde olmayan şekilde yüksek bir oyla bizi tercih ettiniz. gösterdiğiniz teveccüh layık olmaya çalışıyoruz. Bu teveccüh bizim sorumluluğumuzu daha da artırdı. Biz bu bilinç içerisindeyiz. Şehrimizle ilgili şu veya bu şekilde manipülasyonlar var. Bunları biliyoruz. Buğday pazarımız olsun, şehrimiz ile ilgili olsun spekülasyonlar bizi üzüyor. Burada birlik ve beraberlik içerisinde olmamız lazım.

GÜVENİNİZE LAYIK OLMAYA ÇALIŞTIK

Atalarımız dünyada mekân ahirette iman derler. Mekânlar çok önemlidir. Mekânlar aynı zamanda insanın psikolojisini de etkileyen hadiselerdir. Siz mekânlarınızı metruk hale getirmeyin. Mekânları bataklık haline getirmeyin. Ticaret önemlidir. Ticaretin esasına ve usulüne göre yapılması güzel mekânlarda sunulması çok önemlidir. Küçük şeylerle uğraştığınız zaman küçük şeylere muhatap olursunuz. Dolayısıyla buradaki arkadaşlarımıza şunu söylemek istiyorum. Çıktığımız bu yolda Malatya’yı mazisine layık olarak geleceğe hazırlamak istiyoruz. Şimdiye kadar sizin güveninize layık olmaya çalıştık ve vatandaşımıza aldatarak hiçbir iş yapmadık. Fotoğraf Siyaseti yapmadık. Saçma yani adam ya insanlara hizmet etmeyİ sadaka olarak görüyoruz. Öncelikle samimi ve ihlaslı olmamız lazım. Banane anlayışının hakim olduğu bir ticari mekanlar kimsenin iflah olması mümkün değildir.

BİRLİK VE BERABERLİK İÇİNDE OLMALIYIZ

Birlik beraberlik içerisinde olursak o zaman bizim sesimize nifak sokmak isteyen insanlar kenara çıkar. Böyle bir yönetim anlayışı ve toplumsal sorumluluk anlayışı olamaz. Şire pazarı bizim için çok önemlidir oradaki daha çok daha önemlidir. Şire Pazarı’nda Adil adaletli ve baba Alperen ve adaletin zerre kadar şaşmayan türküler anlayışına Türkler anlayışına sahip olmamız lazım. Bu nedenle Tüccar gibi hareket etmeliyiz. Her türlü konuya karşı birlik beraberlik içerisinde olmanız gerekiyor. Hak helal çevreleri çerçevesinde rızkınızı temin etmek için bu işleri yapıyoruz. Onun için Buğday Pazarı ile ilgili olsun Şire pazarı ile ilgili olsun mekânsal ve fiziksel anlamda buraları düzeltmemiz lazım.

ŞİRE PAZARI DÜNYADA BİR NUMARA OLMALIDIR

Diğer yandan satılan ürünün değerini yükseltmek için ürünü çeşitlendirmek gerekiyor. 4 milyar 5 milyar dolar gelir elde etmemiz gerekiyor. Bu konuda çok güzel bir proje hazırladık. Hazırlanan projenin nihai proje değildir. Sonuç değil sizin teker teker düşüncelerinizi alacağız. Sizin fikirleriniz doğrultusunda proje revize yaptıracağız. Ancak sizin hareket noktanın sormalı dünya kayısı ticaretinin kuru kayısı ticaretinin yüzde 70’i 75’i Malatya’da yetişiyor. Malatya’da satılıyor. O zaman burada yapılacak şire pazarı dünyada bir numara olmalıdır. 1 numara olması için de fedakârlık anlamında gerekli fedakarlığı göstermeniz özveriyi göstermeniz lazım. Belediye Burada kar yapmayı amaçlamıyor. Şu anda yönetimdeki belediyenin tek düşüncesi, tüccarların huzurlu olmasını istiyoruz. Esnafımızın huzurlu olması çiftçimizin huzurlu olmasını oraya gelen insanlarımızın birbirine güven duygusu içerisinde Malatya’ya ve özne yakışır hijyen koşullarına uygun sosyal donatıların olduğu ve arada Ticaret yaparken ticaret yapan huzurunu olduğu zaman çiftçinin hazır olduğu Birlik beraberlik içinde olmalıyız.” Programın sonunda ise projenin sunumu yapıldı. Programa katılan esnaflardan ise yapılacak proje ile ilgili esnafların görüşlerine başvuruldu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan Başkanlığında gerçekleştirilen sunum toplantısına, MESOB Başkanı Şevket Keskin, Malatya MTB Başkanı Ramazan Özcan, Büyükşehir Belediyesinde Görevli Daire Başkanlar, Buğday Pazarı ve Şire Pazarı esnafı katıldı

A.Vahap Kaygusuz

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber