• DOLAR
  7,7048
 • EURO
  8,9964
 • ALTIN
  462,11
 • BIST
  1,1668
Hanife Sarı
Hanife Sarı
hanifesarii384@malatyasonsoz.com.tr
SIR
 • 0
 • 115
 • 24 Ağustos 2020 Pazartesi
 • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
 • +
 • -

Sır, gizli kalması ve herkese söylenmemesi gereken şeydir.

Bazen kendimize ait sırlarımız vardır kimseye anlatamadığımız bazen de çevremizdeki insanların bize aktardığı sırlarımız bulunmakta.

Aslında iki kişinin bildiği sır sır değildir. Ama yine de sır aktarmaktan ve almaktan kendimizi tutamıyoruz. Neden mi?

Bazen bu yeni arkadaşlıklar edinmek için bazen de yakın ilişikler kurmak için.  Ya da içimizde tuttuğumuz şeyin bizde yaratmış olduğu sinir, stresten kurtulmak yani içimizi boşaltma ihtiyacı duyduğumuz için sırlarımızı aktarırız karşımızdakine, olumlu ve olumsuz sonucunu gözetmeksizin.

Bunu yaparken de “Sana bir sır vereceğim sakın kimseye söyleme” diye başlarız lafa. Ama karşıdakinin de çevresinde sırrını paslaştığı insanlar söz konusu. Yani bir gün gelebilir sır verdiğimiz kişi sırrımızı alıp başkalarına anlatabilir. Bu konuda dikkatli olmalıyız. Sırrımızı hemen hemen herkese aktarmamalıyız.

Sır almak tutmak kadar önemli. Bazı sırlar o kadar gereksiz ve önemsiz geliyor ki varlığını unutup gidiyoruz. Bazen de alırız alırız ama o sır istemsiz şekilde zihnimizi kurcalar durur. Çevremizdekilerine karşı bu sırrı anlatmayışımız bizim suçluluk hissine kapılmamıza neden olur ve bazen olur ki ağzımızdan bu sırları dökeriz sözcüklere.  Sonra gelsin sorunların ardı arkası…  Bu yüzden sır tutmak ve almak o kadar kolay değil. Aslında bakıyoruz çevremizdekilerine işimize gelene kadar sır tutuyoruz. İşimize gelmeyince de ilk işimiz o sırrı açığa çıkarmak oluyor.  Toplum geneli bu şekilde. Buna rağmen sır almak ve vermekten geri durmayız. Çünkü iç dökme ihtiyacımız var ve birine anlatmak; deftere yazmak, suya anlatmaktan daha iyi gelir bize. Bu hissimiz geçmedikçe de sır alma ve tutma eylemimiz hiç sona ermeyecek.

Öte yandan sır başarıyı da temsil eder sırrını iyi saklayan başarıyı yakalar. Şöyle düşünün bir icadınız var ve bu icat tüm dünyayı etkileyen bir şey siz buna kendi adınızı vermek için saklarsınız telif hakkı sizin olsun istersiniz çünkü icat sizin ama siz ağzınızdan bunu kaçırsanız bir başkası alır o kendi icadıymış gibi size sunabilir ve bir bakarsınız elinizde kanıt bile yoktur. Sizin olan eseriniz aslında sizin hiç olmamış olur. Sırlar bu yüzden bazen sizi çok aşağılara da çekebilir çok yukarılara da. Hayatınız bir sır üzerine rota değiştirebilir. Bu konuda dikkatli olmak lazım. Ağzımızdan çıkan her sözü kulağımızın duyması lazım.

Mesela yolculuk esnasında hiç tanımadığım bir büyüğümle sır konusunu konuşuyorduk ve bana şahit olduğu bir olayı dile getirirdi.  Bende bu hikâyeyi sizinle paylaşmak istedim.  Bir karı koca varmış görücü usulü ile evlenmişler adamda evlendiği şahsın ağzından laf almak için ben eskiden başkasını seviyordum diye yalanlar veya gerçekler hikâye edip anlatmış sonra evlendiği kadın da eskiden başkasını sevdiğini dile getirmiş. Peki, sonra ne olmuş adam bunu bahane edip eşini boşamış.  Yani her sır herkese anlatılmaz. Biz bunun bilincine varamadık. Kadın eşine anlatmış arada gizli saklı kalmasın o anlattı bari bende anlatayım diye sonu ise hüsran. Eski devir olduğu için erkeğe bir şey olmamış her zamanki gibi ama kadın çekmiş çekeceğini. Ondan sonra bir daha kimseye sırını filan anlatmamış. Durumlar bu şekilde  bu konuda bakalım İslam dini ne demektedir, işte sır tutmanın İslam’daki ayet ve hadislerle dile getirilmesi şu şekilde:

“Verdiğiniz sözü ve yaptığınız antlaşmayı yerine getirin. Çünkü verilen söz, sorumluluğu gerektirir.” (İsrâ sûresi (17), 34).

“Kıyamet gününde Allah Teâlâ’ya göre en fena insan, karısıyla mahremiyetini paylaştıktan sonra onun sırrını ifşâ eden kimsedir.” (Müslim, Ebû Dâvûd).

Görüldüğü gibi konu bu şekilde ele alınmakta.  Bu yüzden biz biz olalım başkalarına hayati sır vermeyelim çünkü gün gelir aleyhimize kullanılabilir,  sır tutamıyorsak sır almayalım, sır alıyorsak da bunun sorumluluğunda olalım.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YENİ
 • YORUM
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber