• DOLAR
  6,0981
  % 0,34
 • EURO
  6,8541
  % 0,44
 • ALTIN
  251,9606
  % 0,36
 • BIST
  86.072
  % 1,74
Hacı Türkan
Hacı Türkan
haci.turkan@malatyasonsoz.com.tr
Simdi muhasebe zamani
 • 0
 • 333
 • 09 Haziran 2015 Salı
 • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
 • +
 • -

  

       Türkiye, 7 Haziran seçimlerini geride birakti. Ancak çikan sonuçlar, belirsizligi getirdi. AK Parti’nin 3 dönemdir kesintisiz tek basina iktidari, sekteye ugradi. Özellikle HDP’nin yükselisi ile Meclis aritmetigi ters yüz oldu ve hiçbir parti tek basina hükümet kurabilecek milletvekili sayisina ulasamadi. 

       Peki ne olacak?

    Dogrusu kimse bu tabloyu beklemiyordu. Yani iktidarin puan kaybedecegi bekleniyordu ama bu kadar bir düsüsü kimse beklemiyordu. AK Parti’nin puanlari düsse de tek basina iktidari elde edebilecek bir milletvekili sayisi alacagi bekleniyordu. Nitekim bizler de bu kösede olusabilecek muhtemel tablolari yazarken bu ihtimali de tahmin etmis ve 280 milletvekili alabilecegini yazmistik. Düsüs tahminlerin altinda oldu ve AK Parti 256 milletvekilinde kaldi. Dolayisiyla hükümet için yeter sayi olan 276’yi bulamadi. Elbetteki yazik oldu. Ülkemize yazik oldu. Niye böyle oldugu derinlemesine analiz edilmelidir. Kibirden mi bu noktaya gelindi? Yanlis iletisimden mi? Bikkinliktan mi? Aday profilinden mi? Bu süreçte Recep Tayyip Erdogan’in meydanlara çikmasi mi?… Muhakkak özelestirinin yapilmasi gerektigi açiktir. Hiçbir zaman iktidar sarhosluguna girilmemesi gerektigi açiktir. 10 Agustos’un üzerinden 10 ay geçmemisken yasanan 10 puanlik düsüsün muhasebesi iyi yapilmalidir.

Pazarlamacilikta bir kural vardir: ‘Satistan sonra susun’ diye. Siyasetin de bir yönetme sanati ve dolayisiyla bir alisveris oldugunu düsünerek söz

konusu kurali uyarlarsak; Erdogan, seçildikten sonra susmadi. Seçimlere müdahil olmasi belki de ters tepti. Eger Erdogan 3 dönem iktidar olup Cumhurbaskanligi ile siyaset kariyerini taçlandirdiysa bu kesinlikte dogru iletisimle mümkün oldu. Ancak ne zamanki iletisim hatasi olsa sonuç agir oluyor.

Diger siyasi partilerin basari elde edememesi kesinlikle dogru iletisim kuramamalari ve halkta güven uyandiracak siyaset üretememelerindendir. Öyle veya böyle HDP’li Demirtas’in çikisi umut haline gelmesindendir. Ancak üzerine oturdugu taban, iktidar olma sansi verebilecek durumda degildir. Zira heterojen bir kitle sözkonusudur.

Muhtemel senaryolar nelerdir?

     Seçim sonrasi liderlerin ilk açiklamalari, kimsenin koalisyona yanasmayacagi yönünde oldu. Tek seçenek erken seçim olarak görünüyor. Ancak yine de yeni bir süreçle kabine olusturulmasi mümkün olabilecek. Bu durumun çokça örnegi geçmiste yasandi. Merhum Erbakan, Refah Partisi olarak birinci oldugunda herkes adeta kaçmisti. 95 seçimlerinden sonra DYP ve ANAP, bugünkü CHP, MHP gibi hep topu taca atmis, Refah Partisi ile hükümet kurmaya yanasmamisti. Nitekim, DYP Lideri Çiller, Refah Partisi ile görüsen ANAP Lideri Mesut Yilmaz’a kürsülerden seslenerek, “Mesuuut, gel ülkeyi karanliga bogma!” çagrilari ile güya gerici(!) olan Erbakan’la koalisyonu engellemeye çalismisti. Fakat daha sonra bizzat kendisi merhum Erbakan’la hükümet kurmus ve REFAHYOL iktidari ülkeye epeyi de güzel hizmetler kazandirmisti. Yani politikada her sey söyleniyor fakat nihayetinde farkli sonuçlar çikabiliyor. Dolayisiyla bugüne baktigimizda, AK Parti’nin tüm açiklamalara ragmen tüm partilerle de koalisyon yapma ihtimali vardir. Egerki ülkenin selameti için gerekliyse (ki gereklidir) tabiî ki hükümet kurulmalidir.

AK Parti’nin önünde yeni bir firsat vardir. Milletin gösterdigi adeta sari karti dogru okuyup, yanlislarini hizla terk etmelidir. Hele ki tepeden bakmaci, ekabir tavirlar yer bir olmali, topraga karismalidir. Çünkü AK Parti. Bu milletin umududur. AK Parti’nin tepeden tirnaga tüm kadrolari basta olmak üzere hiç kimse bu umudu yok etme hakkina sahip degildir. Aksi halde en agir vebal altindadirlar.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YENİ
 • YORUM
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber