• DOLAR
  5,7397
  %0,10
 • EURO
  6,3970
  %0,21
 • ALTIN
  275,42
  %0,12
 • BIST
  99.785
  %1,94

Şimdi Ihlamur Zamanı

Son yıllarda gerek belediyeler gerekse de özel binalar tarafından çevre düzenlenmesinde kullanılan ıhlamur ağaçlarının çiçek açması vatandaşları ıhlamur toplamaya yöneltti

Şimdi Ihlamur Zamanı

Ihlamurun şifalı bir bitki olmasında nedeniyle vatandaşların özellikle kış aylarında tercih ettiği ıhlamur toplamanın zamanı geldi. Ihlamur ağaçlarının çiçek açması nedeniyle vatandaşların bir bölümü ıhlamur çiçekleri toplamaya yöneldi. Özellikle kış aylarında sıcak olarak tüketilen ıhlamur çiçeğinin İnsan vücudu üzerinde birçok faydası olduğu bilindiğinden tercih ediliyor. Aktarlarda Kilogramı 80-100 TL arasında değişen ıhlamur çiçeğinin çiçek açtıktan en fazla 2 hafta içinde toplanması gerektiği konunun uzmanları tarafından belirtildi.

EGZOZ GAZLARINDAN UZAK YERDE TOPLANMALI

Konu ile ilgili konuşan aktarlar ıhlamur çiçeklerinin toplanması ile ilgili olarak da şöyle şu bilgileri paylaştılar. “Öncelikle çiçeği toplanacak ağacın şehir merkezine uzak olmasını dolayısıyla yol kenarında olmayan egzoz gazlarından ve hava kirliliğinden uzak mümkünse kırsal alanlarda yetişmiş olmalı. Arı sirkülasyonu çok olan olan ağaçtaki ıhlamurun özsuyu arılar tarafından alındığı için bu ağaçlar mümkünse tercih edilmemeli. Sabah serinliğinde toplanmalı. Yağmurdan sonra toplanması, taze ve canlı çiçeklerin toplanması, ağacın ilaçlanmış olmamasına dikkat edilmeli.

SAKLANMASI VE KURUTULMASI

Ihlamurun sağlıklı bir biçimde kurutulması önemlidir. Öncelikle çiçeklerin ezilmeden, temiz tozsuz serin bir ortamda, bez veya kağıt üzerinde kurutulmalı ve gölge bir alan seçilmeli. Uygun hava sirkülâsyonuna bağlı olarak 2–3 gün içinde kuruma işlemi gerçekleşir. Kurutulan ıhlamurlar uygun ortamlarda muhafaza edilmeli. Yine saklanması için bez torba tercih edilmeli. Saklanacak yerler temiz olmalı. Güneş görmemeli. Uygun ortamlarda saklanan ıhlamurlar 2–3 yıl içinde tüketilmeli.”

A.Vahap Kaygusuz (Özel Haber)

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber