• DOLAR
  6,8148
  %0,63
 • EURO
  7,4990
  %0,53
 • ALTIN
  378,01
  %1,57
 • BIST
  8,3520
  %0,54

Sığır Yetiştiricileri Birliği’nden Yüksek Fiyatlara Önlem

Hayvancılıkta en büyük maliyetin yem fiyatları olduğunu ve bu fiyatların da çiftçinin belini büktüğünü vurgulayan Malatya Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ergül Günaydın, Birlik olarak bu soruna çözüm bulmak için bir yem fabrikası kurmayı amaçladıklarını ifade etti. Ayrıca Günaydın, fabrikayı merkezi bir yer olduğu için Yazıhan’da hayata geçirmeyi planladıklarını da sözlerine ekledi

Sığır Yetiştiricileri Birliği’nden Yüksek Fiyatlara Önlem

Son dönemde yükselen yem fiyatları çiftçinin belini büküyor.  Buna karşı henüz bir adım ise atılmadı. Malatya Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği ise yüksek yem fiyatlarına çözüm için Yazıhan’da bir yem fabrikası kurmayı amaçlıyor. Bizde kurulması amaçlanan bu fabrikayı Birlik Başkanı Ergün Günaydın ile konuştuk. Kurmayı düşündükleri düve merkezinin ardından yem fabrikası projesini hayata geçirmeyi hedeflediklerini ifade eden Günaydın şunları dile getirdi: “ Sektörde sıkıntı çok üretici olmasam hayvancılığın sıkıntısını zahmetini şu an hangi aşamada olduğunu bilemeyiz. Birebir içinde olduğumuz için biliyoruz. Şu an çok ciddi, sıkıntılı bir dönemden geçiyoruz.  Yaşadığım ama bununla ilgili çözüm odaklı gücümüz çok fazla yok. Ekonomik durumlarımız buna müsaade ettiği zaman düve merkezinin belli bir kısmını yaptıktan sonra, bildiğiniz gibi Yazıhan bölgesinde sulu tarıma geçildi. O bölgede yem bitkisi ekim alanları fazla olacak. Tabii onu zaman gösterecek ama yem bitkisi üretimi de hedeflerimiz arasında. Bir yem Fabrikası da planlıyoruz. Böyle bir çalışmamızda olacak düve merkezini hayata geçirdikten sonra. Yem Fabrikası şu an kafamızda oluşmuş ama ilk etapta ekonomik anlamda düve merkezini kurmayı planlıyoruz. Ondan sonra da akabinde de yem ile ilgili bir fabrika yapmayı düşünüyoruz.  Yazıhan bölgesi ilimizin bütün ilçelerine aynı mesafede olması ayrıca iklim şartları ve doğa şartları uygun olduğu için yazan bölgesinde bunu düşünüyoruz. Buradan da isteyen üretici ilçelerden köylerden gelip buradan faydalanabilecek. Yazıhan tam ortada bir yer. Merkezi bir yer olduğu için. Merkezi yem ile ilgili çalışma sonuçlanırsa orada faaliyete başlayacağız.  Hemen hemen bütün ilçelerimizde şubelerimiz var bu şubeleri vasıtasıyla dağıtımda yapabileceğiz. Hemen hemen her ilçemizde hayvancılık potansiyeli alanlarımız var şubelerimizde de bu yetiştiricilerimize bu hizmetleri vereceğiz.”

“DÜVE MERKEZİNİN FİZİBİLİTE ÇALIŞMALARI YAPILIYOR”

Düve merkeziyle alakalı da bilgi veren Günaydın şunları dile getirdi: “ Düve Merkezi şu an fizibilite çalışmalarını yapıyoruz. Yerimizi Yazıhan bölgesinde aldık. Şimdi projeler ile ilgili kısmını da masaya yatırıyoruz. Kalkınma ajansları olabilir, DAP olabilir. Bunların proje maliyetleri biraz yüksek olduğundan onun değerlendirmesini yapıyoruz. Şu an çıkma ahırların daha doğrusu çatı kısmı işletmenin büyük bir kısmını kapsayacak, metal ikinci elden yer arıyoruz. Kısmet olursa sonuçlandırılırsa baharda düve merkezini yapıp hizmete sunmayı planlıyoruz. Yaklaşık 250 ile 500 arasında bir kapasite düşünüyoruz. İhtiyaç olursa bu düveleri dışarıdan temin etmeyi düşünüyoruz. Ancak iç piyasada bulamaz isek veya talep çok olursa dışarıdaki fiyat daha uygun olursa o zaman düşünürüz. Şu anki duruma baktığımız zaman hayvancılık sıkıntılı. Girdilerin yüksek olmasından dolayı yetiştirici hayvanını satmak istiyor.  Satmak istediğin zaman şu an talep yok denecek kadar az. Böyle bir dönemde birliğimiz burada alım da yapacak.”

Rahime Gül Erbaş (Özel Haber)

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber