• DOLAR
  6,8612
 • EURO
  7,7521
 • ALTIN
  392,22
 • BIST
  1,1249

Sıfır Atık Seferberliği Devam Ediyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından başlatılan ve Cumhurbaşkanının eşi Emine Erdoğan tarafından desteklenen ‘ Sıfır Atık Projesi’ ile yıllık 31 milyon 115 bin 327 ton atığın geri dönüştürülmesi hedefleniyor. Bu projeyle çöp diye attığımız, bir işe yaramaz dediğimiz şeyler geri dönüşümle yeni baştan yaratılacak.   Şimdilik sadece kamu kurumlarında uygulanmaya başlanan projenin 2023 yılına kadar tüm kurumlarda ve özel sektörde de yaygınlaştırılması amaçlanıyor

Sıfır Atık Seferberliği Devam Ediyor

2014 yılı verilerine göre yılda ülkemizde 31 milyon 115 bin 327 ton atık meydana geliyor. Bunların yüzde 52’si bioatık, yüzde 10,15 kâğıt, karton,  15,27 yanabilir atıklar,  5,54 plastik, 3,82 cam, 1,67 metal, 0,30 evsel tehlikeli atıklardan oluşmakta. Ama bu atıkları ülke olarak maalesef geri dönüştürerek ekonomiye kazandıramıyoruz. Bu durum karşısında harekete geçen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Türkiye genelinde tüm kamu kurumlarında “ Sıfır Atık” projesini başlattı. Ve 2023 yılına kadar ülkemizdeki tüm kurumlara ve evlere yaymayı hedefliyor. Ayrıca başlatılan bu projeyle 2023 yılında oluşan atığın; yüzde 35’inin geri kazanım, yüzde 65 inin düzenli depolama yönetimi ile bertaraf edilmesi hedeflenmektedir. Proje hakkında bilgi veren Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri şunları dile getirdi: “Bu projeyle çoğu zaman çöp diye attığımız, bir işe yaramaz dediğimiz şeyler geri dönüşümle yeni baştan yaratılıyor.  Sıfır Atık Projesi, 2018-2023 dönemini içeren ‘Sıfır Atık Yönetimi Eylem Planı’ çerçevesinde aşamalı olarak hayata geçirilecektir. Sıfır Atık Projesi’nin 2018 itibariyle aşamalı olarak kamu kurumlarında, terminallerde, eğitim kurumlarında, alışveriş merkezlerinde, hastanelerde, eğlen-dinlen tesislerinde, büyük iş yerlerinde uygulanması ve 2023 yılında tüm Türkiye’de uygulamaya geçilmesi hedeflenmektedir. ‘Sıfır Atık’; israfın önlenmesini, kaynakların daha verimli kullanılmasını, atık oluşum sebeplerinin gözden geçirilerek atık oluşumunun engellenmesi veya minimize edilmesi, atığın oluşması durumunda ise kaynağında ayrı toplanması ve geri kazanımının sağlanmasını kapsayan atık yönetim felsefesi olarak tanımlanan bir hedeftir. Atıkların geri dönüşüm ve geri kazanım süreci içinde değerlendirilmeden bertarafı hem maddesel hem de enerji olarak ciddi kaynak kayıpları yaşanmasına neden olmaktadır. Dünya üzerindeki nüfus ve yaşam standartları artarken tüketimde de kaçınılmaz şekilde bir artış yaşanmakta ve bu durum doğal kaynaklarımız üzerindeki baskıyı artırarak dünyanın dengesini bozmakta, sınırlı kaynaklarımız artan ihtiyaçlara yetişememektedir. Bu durum göz önüne alındığında, doğal kaynakların verimli kullanılmasının önemi daha da ortaya çıkmaktadır. Bu nedenledir ki son yıllarda tüm dünyada sıfır atık uygulama çalışmaları hem bireysel hem kurumsal hem de belediye genelinde yaygınlaşmaktadır.”

AŞAMALI OLARAK TÜM TÜRKİYE’DE HAYATA GEÇECEK

Yetkililer sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Bakanlık olarak, sürdürülebilir kalkınma ilkeleri çerçevesinde atıklarımızı kontrol altına almak, gelecek nesillere temiz, gelişmiş bir Türkiye ve yaşanabilir bir dünya bırakmak noktasında mevcut sistemi daha düzenli, sistemli ve uygulanabilir bir temele oturtmak amacıyla ‘Sıfır Atık’ prensibi hedef alınmış ve 2017 Haziran ayında çalışmalara başlanarak öncelikle kendi ana hizmet binamızda aşamalı olarak uygulamaya geçilmiştir. olarak Türkiye’de hayata geçirilecektir. Projenin kamu kurum/kuruluşlarında, eğitim kurumlarında, alışveriş merkezlerinde, hastanelerde, eğlen-dinlen tesislerinde ve büyük iş yerlerinde uygulanması ve 2023 yılında tüm Türkiye’de uygulamaya geçilmesi hedeflenmektedir.”

Rahime Gül Erbaş (Özel Haber)

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber