• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST

Sezaryen Yerine Normal Doğum Teşvik Edildi

Sağlık İl Müdürlüğü tarafından anneler ve anne adayları için ‘Doğumuna Sahip Çık’ Sağlıklı Gebelik, Sağlık Doğum, Sağlıklı Nesiller adlı program yapıldı.  “Normal doğumları nasıl arttırabiliriz?” konulu konuşmasını gerçekleştiren Başhekim Yardımcısı Op. Dr. Gülcan Aladağ, “Sezaryen doğumu azaltmak ve normal doğumu arttırmak istiyoruz. Türkiye’de son zamanlarda sezaryen doğumlarda önemli derecede artışlar yaşandı. Normal doğumun birçok avantajı var.” dedi

Sezaryen Yerine Normal Doğum Teşvik Edildi

Kongre Kültür Merkezinde Sağlık İl Müdürlüğü tarafından anneler ve anne adayları için ‘Doğumuna Sahip Çık’ adlı program gerçekleştirildi. Sağlıklı Gebelik, Sağlık Doğum, Sağlıklı Nesiller bağlıkları altında Gebelikten doğuma kadar olan süreci değerlendiren Uzmanlar, Anne adayları için normal doğumu tavsiye etti. Normal doğumları nasıl arttırabiliriz konulu konuşmasını gerçekleştiren Başhekim Yardımcısı Op. Dr. Gülcan Aladağ programda yaptığı konuşmada, “Sezaryen doğumu azaltmak ve normal doğumu arttırmak istiyoruz. Türkiye’de son zamanlarda sezaryen doğumlarda önemli derecede artışlar yaşandı. Normal doğumun birçok avantajı var” dedi.

“NORMAL DOĞUMU ARTTIRMAK İSTİYORUZ”

Türkiye’de Sezaryen doğumu azaltmak ve normal doğumu arttırmak istediklerini belirten Başhekim Yardımcısı Op. Dr. Gülcan Aladağ aday annelere verdiği tavsiyelerde, “Normal doğumları nasıl arttırabiliriz ile ilgili planlamalar yaptık ve bu programda planlamanın bir parçası. Sezaryen doğumu azaltmak ve normal doğumu arttırmak istiyoruz. Türkiye’de son zamanlarda sezaryen doğumlarda önemli derecede artışlar yaşandı. Normal doğumun birçok avantajı var. Doğal olan yöntemi kullanmalarını tavsiye ederken, hastanemizde bulunan gebe okulumuzda anne adaylarımıza doğal yolla doğumun önemini orada da anlatıyoruz. Hastanemizde normal doğum oranımız çok yüksek ama amacımız bunu daha da yukarılara çıkartmak” şeklinde konuştu.

“HER GEBENİN YANINDA BİR DESTEK EKİBİ OLMASI GEREKİR”

Gebelikten doğuma kadar olan süreci anne adaylarına anlatan Operatör Dr. Tekin Ekinci ise, “Normal doğumu bir hikâye gibi alırsak, bu hikâyenin başından sonuna kadar bilgi sahibi olmamız gerekiyor. Kadın üreme organları nelerdir, nasıl gelişir, bebek gelişimi nasıl oluyor, gebelik nasıl seyir ediyor ve doğum sırasında anne ne tür sıkıntılarla karşı karşıya kalacağını bilmesi gerekiyor. Özellikle doğum sırasında gelişecek sancı ile ilgili bilgisi olması gerekiyor. Bununla ilgili başa çıkma yollarını öğrenmesi gerekiyor. Muhakkak her gebenin yanında bir destek ekibi olması gerekli! Çünkü zor bir süreçtir. Türkiye’de yaklaşık 3 bine yakın doğum oluyor. Ve bu doğumlar uzun bir emek harcanması sonrasında gerçekleşiyor. Bu zorlu süreçte gebeyi yalnız bırakmamak gerekiyor. Muhakkak bir yâda iki tane ebenin, hasta yakınının ve kadın doğum uzmanının gözetimi ile birlikte doğumun gerçekleştirilmesi gerekiyor. Hastayı yalnız bırakırsak, şuan toplumumuzda da gelişen doğum, sancı ve doğuramama korkusu ile birlikte hastaların bir kısmı yanlış bilgilendirme sonucunda sezaryene yöneliyor” sözlerine yer verdi.

M. ALİ GÜNAYDIN

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber