• DOLAR
  6,8668
 • EURO
  7,7556
 • ALTIN
  398,28
 • BIST
  1,1288
Hanife Sarı
Hanife Sarı
hanifesarii384@malatyasonsoz.com.tr
Sevmek
 • 0
 • 273
 • 27 Mayıs 2020 Çarşamba
 • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
 • +
 • -

“Yaradanı sev yaradandan ötürü” diye bir söz vardır, bu aslında hayatı değerli kılan ve işleyişini devam ettiren bir söz, tabi uygulanırsa.

Sevmek diyor canlıyı ayakta tutar. Evet, aynen öyle. Sevgisiz uzun süre hiç bir canlı hayata tutunamaz. Bunalıma girer, kendine veya çevresindekilerine zarar verir hatta ve hatta  intihar bile edebilir. Bu sonuçlar oldukça korkunç.

Düşünsenize sevgisiz büyüyen nesiller demek psikolojisi bozuk nesiller demek. Ve o ortamda bulunmak demek bile bile  ölüme gitmek demek çünkü sevgi yoksa saygı ve huzurdan da bahsedemeyiz.

Allah o kadar güzel yaratmış ki biz insanoğlunu ve diğer canlıları sevgi ve şevkat ile bunun değerini kavramamız lazım. Sevgi alıp vermekle sevgisiz kalmayız bir şey kaybetmeyiz kendimizden de ödün vermeyiz hatta emin olun sevince kazanacağımız daha çok güzel şeyler olacak en basitinden huzurumuz artacak. Yaşam kalitemiz artacak. Sevmekle insanın kendine olan güveni ve cesareti de gelir bundan emin olabilirsiniz. Yeter ki doğru sevelim ve sevdiğimizi hissettirelim.

Kimi sevgiyi çıkar ilişkisi olarak görüyor. Aslında bir nevi haklılar çünkü sevgi sevgiyle yeşerir sevgi sevgi ile sulanmazsa çürür gider, yok olmaya mahkum olur. Bu yüzden sadece sevmek yeterli değildir sevilmekte gereklidir. Bu yüzden sevgi kıymetli bir şeydir. Herkesi seversin her şeyi seversin ama herkesçe her canlıca sevilmezsin. Seven ve karşılık bulan benim gözümde değerlidir.

Öte yandan sizi sevmeyeni hiç sevmemezlik yapmak da yaradana saygısızlık olur bu takvayı edinerek sizi sevmeyeni de yine sevin ama yaradandan ötürü.

Sevgi denince ilk akla insanoğlunu sevmek gelir. Ama sevgi sadece insanı sevmekle olmaz. Sevgi hayvanı sevmek doğayı sevmek cansız varlıkları sevmek de demektir. O kadar geniş yelpazedir ki sevgi, sınırları yoktur.  Hani deriz ya o huyunu sevmiyorum diye bazen evet sevgi huyu bile sevip sevmemektir.

Sevgi ile aslında ideal gelecekler inşa ederiz. Günümüze baktığımızda herkes bir şeyleri yetiştirme derdinde kimi soruları kimi işi kimi başka bir şeyi. Robot gibi olduk sağ olsun şu koronavirüs geldi de biraz eski hale geri döndük, sevmenin ne demek olduğunu yine hatırladık. Az da olsa sevginin kıymetini biraz verebildik.

İdeal gelecek dedik bunun için sevgiden yoksun bir hayata doğru ilerlememek için çaba göstermeliyiz, sevgi aşılamayız çocuklarımıza, abilerimize, ablalarımıza, ailemize, yeğenlerimize, kuzenlerimize, mahallemize, ilçemize kısaca çevremizdekilerine ve tüm dünyaya. Bir zincir halkası kurmalıyız bu konuda yoksa sevgisiz hayat ve tehlikeleri insanlığı hastalıklardan, doğal afetlerden daha evvel bitirecek.

Sevgisizlik çekememezlikte getirir buda iç çekişmelere neden olur dünya savaşları önce hep bir sevememezlikten gelmiştir. Olumsuz sonucu ise tüm dünya çekmiştir. Birçok insan öldü, ekonomi dibe vurdu, hastalıklar çoğaldı, bencillik hat safhaya ulaştı, sömürüler arttı bunlar hep birilerini sevmemek ve onları yok etmeye veya onları bir şekilde kullanamaya yönelik gerçekleşti. Bu yüzden sevgi üzerine esasen savaşlar vermeliyiz. Bu savaşları verirken de başta anne ve baba olarak vazife edinip eğitimle de bu sevgi aşılamayı canlı tutmak gerek. Eğitimde de torpil kavramını tam anlamıyla kaldırmak gerek çünkü bu sevgisizlik inşa eder hatta sevgiyi yıkacak hal ve hareketlerde bulunanlar kınanmalı ağır maddi ve manevi yaptırımlar verilmeli. Çünkü sevgisizlik insanlık ve dünya için bir tehdit unsuru olarak karşımıza çıkmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YENİ
 • YORUM
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber