• DOLAR
  4,9286
  % 0,31
 • EURO
  5,7612
  % 0,21
 • ALTIN
  193,8714
  % -0,02
 • BIST
  96.779,36
  % -0,18

“Senin Hocan Senin Şehrinde” Projesi İle Ücretsiz Ders

2018 KPSS Genel Yetenek Genel Kültür sınavına sayılı günler kala kolları öğrenciler için sıvayan Doğubatı Kurs Merkezi örnek bir etkinliğe imza attı. Kurslara çeşitli sebeplerle gidemeyen ve sosyal medya üzerinden benim hocam organizasyonunda ücretsiz ders alabilen öğrenciler bu sefer hocalardan Doğubatı Kurs Merkezinin de iş birliğiyle birebir eğitim alma imkânı buldu. Büyükşehir Belediyesi Şehit Astsubay Ömer Halisdemir Konferans Salonunda pazartesi günü öğrenciler için başlayan ücretsiz dersler cumartesi günü son bulacak 

“Senin Hocan Senin Şehrinde” Projesi İle Ücretsiz Ders

Geleceğe ülke olarak emin adımlarla ilerlemek için öğrencilere değer veren bir yapının canlı örneğini gösteren Doğubatı Kurs Merkezi ve Benim Hocam ekibi öğrencilere ücretsiz kurs düzenliyor.

EN İYİ HOCALAR MALATYA’DA ÖĞRENCİLERLE TEKRAR YAPTI 

Büyükşehir Belediyesi Şehit Astsubay Ömer Halisdemir Konferans Salonu’ nda yaptıkları alkışlık etkinlik için konuşan Doğubatı Kurs Merkezi’nden Metin Şimşek: “Doğubatı Kurs Merkezi 2006-2007 eğitim öğretim sezonu ile birlikte Malatya’da KPSS sınavına yönelik kurs hizmeti veren yaklaşık olarak 13 yıldır tecrübesi olan güçlü ve şehre her anlamda ödüller kazandırmış, birinciler çıkarmış bir kurum. Özellikle KPSS hizmeti vermemiz çok önemli sloganımız da belli ‘KPSS Ek İşimiz Değil Tek İşimiz.’  Sosyal medyada ‘Benim hocam’ diye bir organizasyon var ve dershaneye gidemeyen öğrencilerin büyük bir çoğunluğu sosyal medyada Ramazan Yetgin, Bayram Meral, Zeynep Salman İçli gibi hocalarımızın videolarını takip ederek dershanelerini eve getiriyorlar. Video sitelerinin üzerinden ücretsiz ders görüyorlar. Benim hocam organizasyonunda her bir hocanın videolarının 1 milyonluk izlenme rekorları var. Türkiye’de KPSS’ ye hazırlanan herkesin tanıdığı çok kıymetli arkadaşlar bunlar. Bu arkadaşlarımız şehre gelirken bu etkinliklerden bir kuruş para almıyorlar.  Bizde bu etkinliğin organizasyonunda yer alıyoruz,  onların burada bulunmalarına destek veriyor, yardımcı oluyoruz tabiri caizse onları misafir ediyoruz. Tek amaç şu; Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde öğrencilerimizin büyük bir çoğunluğuna KPSS’ ye bir hafta kala ücretsiz tekrarlar yapmak.  Bu amaçla Türkiye’de benim hocam dediğimiz “Senin Hocan Senin Şehrinde” isimli projeyi başlattılar bizde onlara ev sahipliği yaptık. Bu etkinlik dün başladı cumartesi günü son bulacak. Türkiye’nin en iyi hocaları ilk defa Malatya’da bir aradalar.  Bu kadar hocanın katıldığı başka bir program yok. Bu programın ücretsiz olması yine bizim için önemli bir durum” ifadelerini kullandı.

ÇÖZEMEDİĞİNİZ SORULARA TAKILMAYIN!

Şimşek ardından: “Biz öğrencilerimize şunu söylüyrouz önce bu sınav hayatınızda ne ilk ne de son gireceğiniz sınavdır.  Bu sınavlarda bilgi ve tecrübelinizi eğer aksettirebilirseniz sınavda zaten başarılı olursunuz çünkü sınav zorsa herkese zor, kolaysa herkese kolay, bunu çok iyi görmek lazım. Sınav anında ve sınav saatinde yaşadığımız olaylar var Türkçe matematikte okuduğunu anlama ve kavrama ile ilgili sorular geliyor.  Adaylar Türkçe matematikte sorulara tapılıp genel yetenek genel kültür testlerinin son kısmında olan coğrafya ve anayasa sorularına gereken zamanı ayıramıyorlar. Biz onlara özellikle söylüyoruz diyoruz ki çözemediğiniz sorulara takılmayın, bu sınava giren hiç bir aday sınavdaki soruların hiç birini çözmek zorunda değil siz sadece bildiklerinizi çözün özellikle bilmediklerinizi boş bırakın bu sizin atanmanız için yeterli olacaktır. Sınav anında aklınıza sınavın dışında herhangi bir bilgi getirmeyin. Çünkü bu sınav olsa da olmasa da hayat devam edecek ama siz elinizden geleni en iyi şekilde yapmak zorundasınız.   Dediğimiz gibi sınav anında sınavdan bir ay iki ay kala hangi yöntemi kullanıyorsanız aynı yöntemlerle devam etsinler.  Sınav anında yeni bir yöntem değişikliğine gitmesinler ve KPSS sınavında en çok yaşadığımız şey eğitim bilimleri sınavında iki şık arasında kalan arkadaşlarımızın işaretledikleri soruların büyük bir çoğunluğunun yanlış çıkması bu noktada da eğitim bilimleri sorularının incelenirken özellikle iki şık arasında kaldıkları soruları mutlaka boş bıraksınlar tavsiyelerimiz bu yönde. Bundan sonra Öğretmenlik Alan Bilgisi (ÖABT) sınavı var 5 Ağustos’ta yapılacak olan. Genel Yetenek Genel Kültür Sınavından çıktıktan sonra artık oraya takılmasınlar, soruları kimseyle paylaşmasınlar, tartışmasınlar.  Sadece ÖABT sınavına hazırlansınlar, ona yoğunlaşsınlar o sınav bittikten sonra isteklerini yapabilirler, doyasıya tartışabilirler soruları. Soru kalitesini değerlendirirsek ÖSYM bu konuda çok tecrübeli biz söylüyoruz Türkiye’nin en önemli deneme sınavını ÖSYM ‘ nin yaptığı deneme sınavıdır.  Sorular nettir açıktır, ÖSYM’ nin tarzı nettir açıktır. Ama son iki yıldır istediği bir şey var okuduğunu anlama kavrama becerisi olan, bilgiyi bilen, yeri geldiği zamanda bilgiyi yorumlayan öğrenci arıyor. Saf bilgi sorabiliyorlar, saf yorum sorabiliyorlar, bilgiye dayalı soru sorabiliyorlar. O yüzden biz okuduğumuzu anlama ve kavrama becerilerimizi yükselteceğiz bilgiyi yorumlayabilecek bir bilgiye sahip olmamız gerekiyor” sözlerini kullandı.

“EN ÖNEMLİ SIKINTI ATAMA TAKVİMİNİN KAYBOLMASI”

KPSS’ den sonra atanma ve atanamama durumuna da değinen Şimşek: “KPSS sınavında çok ciddi bir değişikle karşılaşmıyoruz. KPSS sınavının en önemli sıkıntısı geçen yıl sınava giren arkadaşlarımızın halen atanamamış olması. Atama takvimi kayboldu. Eskiden atama takvimi vardı ağustos ayında kadrolar açıklanırdı eylülde herkes göreve başlardı.  Geçen yıl sınava giren arkadaşlarımız bu yıl sınava bir hafta kalmasına rağmen henüz bu konuda atanıp atanmayacaklarını bilmiyorlar. Mülakatlar yapılmasına rağmen açıklanmadı. Bizim 2 tane sıkıntımız var. Bunlar çok büyük bir sıkıntı öğretmen atamalarında mülakatla alınması ve mülakatta her yerde aynı koşullarda aynı puanlar verilmemesi sıkıntısı var. Bunun giderildiğini söylüyorlar ama henüz açıklanmadan net bir bilgi veremeyiz. Atama takviminin olmayışı gençlerde umudun kayboluşuna bu sınavlara tekrar hazırlanmak istemeyişine neden oluyor” diye konuştu.

“YETKİLİLERİN KONFERANS SALONUNUN HAVALANDIRMA SORUNUNU GİDERMESİNİ İSTİYORUZ”

Son olarak eğitim verdikleri yerin klimasının yetersizliğinden yakınan Şimşek: “Malatya’da konferans salonlarının kliması yetersiz. Gördüğünüz gibi solan tıklım tıklım ve çoğu öğrenci de yerde oturarak ders görüyor. Bu da Belediyenin bu konuda kültüre yapmış olduğu yatırımın çok zayıf olduğunu gösteriyor.  Klimanın yetersiz olması gelen misafirlerimizi, öğrencilerimizi çok üzdü buradaki mahcubiyeti de biz yaşadık.  Bu konuda yetkililerin bir an önce bu konferans salonunun havalandırma sorununu gidermesini, istiyoruz. Çünkü burada öğrenciler yararına bir etkinlik yapıyoruz ve bu nedenle koşulların iyileştirilmesi gerek” şeklinde konuştu.

Yapılan “Senin Hocan Senin Şehrinde” projesi çerçevesinde Benim hocam adlı organizasyonda tarih derslerini anlatan Ramazan Yetgin öğrencilere ders anlattı.

Hanife Sarı

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber