• DOLAR
  7,5697
 • EURO
  8,9911
 • ALTIN
  475,48
 • BIST
  1,1868

Sendikadan İlginç Talep

Memur-Sen’e bağlı Sağlık-Sen Malatya Şube Başkanı Mehmet Bingöl, Malatya Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası olarak 2019 yılında çalışanların ek ödemelerde ve döner sermayede ciddi sıkıntılar yaşandığını belirtti. Bingöl miadını doldurmuş bu döner sermaye sisteminin yeniden düzenlenmesi gerektiği beklentisi içinde olduklarını söyledi

Sendikadan İlginç Talep

Memur-Sen’e bağlı Sağlık-Sen Malatya Şube Başkanı Mehmet Bingöl, Malatya Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası olarak 2019 yılında çalışanların ek ödemelerde ve döner sermayede ciddi sıkıntılar yaşandığını belirtti. Bingöl miadını doldurmuş bu döner sermaye sisteminin yeniden düzenlenmesi gerektiği beklentisi içinde olduklarını söyledi

Sağlık-Sen Malatya Şube Başkanı Mehmet Bingöl açıklamasında; “Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesinin 2. Basamak Devlet Hastanesi statüsüne indirilmesini sendika olarak talep ediyoruz” diyerek konuyla ilgili şöyle konuştu. “Sağlık çalışanların memnuniyetini, vatandaşın memnuniyetini ve kurumun menfaatleri doğrultusunda işlemler yapılarak çalışanların talepleri de değerlendirilerek, 2020 yılının herkesin için huzurlu mutlu ve işini severek canı gönülden yapmaya çalışarak ciddi bir şekilde destek verilmesi gerektiğini düşünüyoruz.”

SAĞLIK HİZMETLERİNİ SUNANLARIN ÜCRETİ DÜŞÜK

Çalışanlara verilen döner sermaye miktarlarının yükseltilmesinin talepleri arasında yer aldığını belirten Bingöl açıklamasını şu şekilde sürdürdü. “Acillerde ve yoğun bakımlarda çalışan arkadaşlarımızın aldıkları ücretler, Avrupa’daki bir doktor, bir hemşire ile mukayese ettiğimiz takdirde onlardan daha 3 kat daha fazla iş yaptıkları gözükmektedir. Ancak yaptıkları bu işi yükünün ağırlığı dolayısıyla bu hizmetin karşılığını alamamaktadırlar. Bizler sağlık çalışanları sendikası olarak çalışanların menfaatleri kurumun menfaatleri doğrultusunda vatandaşın memnuniyetini artırmak istiyorsak, çalışanlarla istişareler diyalog halinde çalışmamız gerektiğini düşünüyoruz. Çalışanların mutluluğu, kurumun menfaatleri doğrultusunda hizmetlerin sunulması açısından da idarecilere büyük görev düşmektedir. Ama idarecilerimiz bu hususta çalışanların istişare yapmadıkları için kurumlarda ciddi sıkıntılar oluşmaktadır.

HASTANE 2 BASAMAK STATÜSÜNE İNDİRİLMELİ

Malatya Eğitim Araştırma Hastanesi’nin tabelasını değiştirilip, Devlet Hastanesi statüsüne getirilirse gelen her hastaya bakılacağını ve bu döner sermaye yönetmeliğinin adaletsizliğin den dolayı kaynaklanan gelir dağılımının düzeleceğini düşünüyoruz. Şu anki sistemde sadece sayılı sınırlı sayıda randevu verilen hastalara bakılmaktadır.  Randevusuz hastalara bakılmadığından dolayı da burada vatandaş ile bizler karşı karşıya gelmiş bulunuyoruz. Onun için bizim yetkililerimizin ve Sağlık bakanlığının Malatya Eğitim Araştırma Hastanesi’nin durumunun yeniden değerlendirilmesi yönünde talebimiz var. Vatandaşın burada iyi bir şekilde hizmet alması için, ikinci basamak Devlet Hastanesi konumuna getirilmesi bizleri de yeteri kadar memnun edeceğini düşünüyoruz. Eğitim Araştırma Hastanesi değil de Devlet Hastanesi olarak burada hizmet sunulması, döner sermaye yönetmeliğinden kaynaklanan problemlerden dolayı, randevu sisteminden kaynaklanan sıkıntılardan dolayı vatandaş mağdur oluyor. Muayene olamadığından dolayı bu da çalışanlarla vatandaş karşı karşıya gelmek zorunda kalıyor.

ÇALIŞANLARIMIZ DÖNER SERMAYEDEN DAHA FAZLA PAY ALACAK, HASTALAR MAĞDUR OLMAYACAK

Üniversite Hastanesi de olsa da bir şekilde poliklinik hizmeti sunacak. Randevunun haricinde hastalara bakılmayacak. Devlet Hastanesi’nin ve 2 basamağının özelliği polikliniğe müracaat eden her hastaya bakmakla yükümlü olmasıdır. Doktorların da 2. basamağın döner sermayesinden kaynaklı doktorun her baktığı hastanın karşılığı var. Ancak Eğitim Araştırma Hastaneleri’nde her baktığı hastanın karşılığı yok. Bu nedenle vatandaşlar burada bir şekilde muayene olmadığından dolayı bizlere özellikle sendikaya çok ciddi talepler ve ciddi şikâyetlerin geldiğinde yüz yüze karşı karşıya kalmaktayız. Oradaki döner sermaye adaletsizliği neden dolayı bir an önce çalışanların mutlu edecek çalışanları mutlu edecek ve çalışanların memnuniyetini artıracak vatandaşların memnuniyetini artıracak İşlemlerin yapılması gerektiğini ifade ediyoruz.

HASTANENİN İÇİ DOLDURULACAK

Güzel bir bina yapılmış emeği geçenlerden Allah razı olsun. 4-5 yıldızlı bir otel konforunda hastanelerimiz var. Ancak bunun içerisinde doldurulması gerektiğini düşünüyoruz. Bununla ilgili de yapılması gereken idarecilerin, yöneticilerin ve Sağlık Bakanlığı’nın bizlerle istişare edip buradaki eksikleri ve sıkıntıları nasıl çözebiliriz demeleri gerekiyor. İstişare kültürünü geliştirdikten sonra bu işlerin ortadan kalkacağını, çözüleceğine, çalışanların mutlu olacağına, vatandaşı mutlu olacağına ve kurumun menfaatleri öne çıkacağını düşünüyoruz.

A.Vahap Kaygusuz (Özel Haber)

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber