• DOLAR
  5,3629
  % 0,53
 • EURO
  6,1153
  % 0,54
 • ALTIN
  222,6648
  % -0,13
 • BIST
  96.817,36
  % 1,47

Semdinli halki teröre karsi yürüdü

Hakkari’de yol üzerindeki köprülerin kullanilamaz hale getirildigi Semdinli ilçesi ve ulasimi engellenen Konur Vadisi’nde yasayan köylüler, teröre karsi tepki yürüyüsü düzenledi

Semdinli halki teröre karsi yürüdü


Güvenlik birimlerinden alinan bilgiye göre, 22 Temmuz 2015 tarihinden sonra icra edilen hava harekatlarinda agir darbe yiyen ve daha önce hazirlamis olduklari siginak ve mevzilerinde barinamayan bölücü terör örgütü mensuplari, askeri birliklerin uzak mesafeli atislarina karsi sivilleri canli kalkan olarak kullanmak maksadiyla meskun mahallerdeki halka karsi eylemlerini artirdi. Bu nedenle çok sayida teröristin Konur Vadisi bölgesinde toplandigina dair duyumlar alindi. Konur Vadisi’ne ulasimin saglandigi Mehendi-1 Köprüsü 4 Agustos 2015 tarihinde, Gülkan Vadisi içindeki köprü de 2 Eylül 2015 tarihinde patlayicilar ile teröristler tarafindan kullanilamaz hale getirildi. Gülkan Vadisi’nden geçen yol üzerinde çalisma yapan özel bir firmaya ait is makinelerinin 3’ü 21 Agustos 2015 tarihinde, diger 2’si 2 Eylül 2015 tarihinde yakilarak kullanilamayacak hale getirilince çalismalar durduruldu. Ayrica teröristler, Su Gedigi bölgesindeki GSM vericisini 22 Agustos’ta patlatmak ve yakmak suretiyle kullanilamayacak hale getirdi. Yörede yasayan vatandaslarin cep telefonu ile iletisimi de böylece engellendi. Bölgede yasayan köylülerin Mehendi-Su Gedigi istikametine hayvanlarini geçirmelerine, bölgedeki arazilerini, meralarini kullanmalarina da teröristler tarafindan izin verilmedi.

Yasananlar üzerine Konur Vadisi'ndeki Konur ve Uguraçan köyleri ile bu köylere bagli Aktütün, Dereyani ve Yesilbayir mezralarinda yasayan yaklasik 400 vatandas, teröre karsi tepkilerini göstermek amaciyla 30 minibüsle Mehendi bölgesine gitti. Burada araçlardan inen köylüler, tahrip edilmis Mehendi-1 Köprüsü’ne dogru yürüyüs yapti. Bölgeye gelen askerleri alkislarla karsilayan vatandaslar, "En büyük asker bizim asker" sloganlari atti.

PKK’DAN VATANDASLARA ‘UYUZ HALK’ NITELENDIRMESI
Bu arada güvenlik birimleri telsiz görüsmelerinden su tespitleri yapti:
“Bölgedeki halkin olaylara çok tepkisiz ve isteksiz oldugu; bu (teröristin ifadesi) ‘uyuz halkin’ tepki verebilmesi için toplumu harekete geçirecek önemli bir durumun veya sartlarin yaratilmasi gerektigi, (bölgede köprülerin, GSM istasyonlarinin tahrip edilerek halkin yasaminin zorlastirilmasi). Halkin çogu yerde hala çok belli etmeseler de Türkiye Cumhuriyeti devletinin yaninda oldugu izlenimini elde ettikleri ve bunun kendi mücadelelerine büyük bir sekte vurdugu, (Yüksekova'da halkin destek vermeyisi, 2 Eylül 2015 tarihinde ailesini hastaneden getiren jandarma uzman çavusun Sirnak merkezde yolunun kesilerek öldürülmek istenmesine halkin büyük tepki vererek engel olmasi vb.), orta saha sorumlusu Azad Siser kod adli Ekrem Güney adli terörist tarafindan Kandil'den eskisi gibi artik destek alamadiklari, Kandil ve civarina yapilan hava operasyonlarinin Kuzey Irak'ta büyük bir tahribata ve kayba sebebiyet verdigi ve bu durumun bölge halki üzerinde kendi aleyhlerinde bir etki yarattigi ve halkin desteginin neredeyse yok denecek seviyeye geldigi, yapilan basarili/basarisiz bütün eylemlerin iyi degerlendirilmesi, basarisiz eylemler nedeniyle moral motivasyonun bozulmamasi, yapilan hatalarin gözden geçirilerek basariya odaklanilmasi gerektigi seklinde yer alan ifadeler."

Güvenlik birimlerini tespitlerine göre, iyice köseye sikisan teröristlerin Mehendi bölgesinde yaptiklari eylemlerle halki açlik ve yokluga mahkum ederek kendi taraflarina çekmeye çalistiklari belirtildi. Daglica'da teröristler tarafindan imha edilen elektrik trafolari yüzünden 25 gündür halkin elektrikten mahrum kaldigi da bildirildi. Baski ve zulümle terör örgütüne destek vermeyen köylüleri göçe zorlayan, gitmekte direnenlerin evlerini, is yerlerini, arabalarini yakan teröristlerin istihbarat raporlarina göre bosalttigi bu köy ve mezralara ileriki asamada ise Nasturileri, Mecusileri ve Yezidileri yerlestirmeyi planladigi da ortaya çikti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber