• DOLAR
  6,9329
 • EURO
  8,2069
 • ALTIN
  450,27
 • BIST
  1,1807

Sektörleşen Güven ve Vicdan İstismarına Tepki…

“Çocukların dilenmesi kadar acı bir tablo olamaz.” diyerek etrafta mantar gibi türeyen dilencilere işaret eden HİMYAÇ-DER Başkanı Budan, “Artık bu sektör haline gelmiş.  İleride bize ciddi boyutta sorun yaratacak. Belki de çok merhametli insanlarız ama gizli fakirlerimize yardım etmek daha sağlıklı. Toplum olarak onlara vermezsek bu durum azalır. Evet, acıyoruz üzülüyoruz araştırmadan vermemeye gayret etmeliyiz. Özellikle çocuklara verilmemesi gerektiğini düşünüyorum. Çünkü verdikçe çocukları bu işe teşvik etmiş oluyoruz” dedi

Sektörleşen Güven ve Vicdan İstismarına Tepki…

Himayeye Muhtaç Yaşlılar, Çocuklar ve Kadınlar Sosyal Yardım ve Dayanışma Derneği (HİMYAÇ-DER) Başkanı Ayşe Ece Budan ile başta Malatya olmak üzere diğer illerde de karşımıza çok sık karşımıza çıkan dilenciler konusu ve dernek çalışmalarını ele aldık. Gazetemize özel açıklamalarda bulunan Budan önemli açıklamalarda bulundu.

Öncelikle bağımlılıkla mücadele konusunda gündeminizde olan projeleriniz için neler aktarırsınız?

“2017’den başlayan ve 2019 yılına kadar sarkan projelerimiz içinde bir tanesi de bağımlılıkla mücadeleydi. Aile bütünlüğü ve beraberliği ile ilgili projelerimiz var. Bağımlılıkla ilgili bir köy projemiz vardı, bağımlılıkla mücadele köyü o çalışmamız bu süreçte halen devam ediyor ama sanıyorum Sayın Gürkan’la bu proje hayata geçecek. Rehabilitasyon merkezi için de Selahattin Gürkan başkanımla da bu konu görüşülmüştü Battalgazi bölgesinde ziraat fakültesinin arka tarafında 30 dönümlük gibi bir yer tahsis edildi. Sayın başkanla uzun yıllar çalışan bir STK olduğum için rahatlıkla söylüyorum ki bu çalışma neticelenecektir. Çünkü Sayın Gürkan toplum yararına olan her doğru projenin içinde olmuştur ve sonuna kadar o projeyi yürütmüştür. Buradaki amaç şu biz balık yemek değil balık tutmak istiyoruz.  Yani bu işin başlangıcında olan hedef kitleyi bu kötü alışkanlıklardan kurtarmanın ön adımını atmak istiyoruz. Alkol ve Madde Bağımlılıkları Tedavi Merkezi (AMATEM) 2. planda olacak bir şey. Evet AMATEM ilimiz için çok acil yapılması gereken bir ihtiyaç ama AMATEM’ den önce AMATEM’e kadar gidecek kitlenenin oranını engellemek asıl hedefimiz. Madde bağımlılığına karşı mahalle toplantılarımız saha çalışmaları anneleri bilgilendirme eğitimlerimiz var çok sık periyotlarla yapıyoruz.  Ama bu yeterli değil biz bunun bir sivil ayağıyız. Bence en önemli görev Milli Eğitim Bakanlığımıza düşüyor.  Okullarımızda spor, müzik, sanat faaliyetlerinin çok yaygınlaştırılması çocukların tercih edeceği noktada bırakılmaması lazım. Çocuklarımızı sporla, sanatla meşgul etmek, ekonomik sorunları olan çocukların eğitim hayatını rahat götürebileceği düzeye getirmek, okulu sevdirmek gerektiğine inanıyorum. Bütün ailelere buradan seslenmek istiyorum lütfen çocuklarınıza sahip çıkın bunu yaparken de bu tehlikelerden kurtaracağınız en güzel silah sevgi. Sevginin olmadığı yerde her şey bitiyor bunun için aile bütünlüğü her şeyden çok önemli. Parçalanmış ailede çocuklarımızda bunu çok görüyoruz ülkemizde boşanma oranları çok arttı aile bütünlüğümüz yavaş yavaş gidiyor. Bir ülke örf adet ve değerlerine sahip çıkmadığı sürece batmaya mahkûmdur.”

Peki, son dönemlerde Malatya’da olduğu gibi ülke olarak da karşımıza çıkan ve oranı ülke vatandaşı olan kişiler yanında Suriyeli vatandaşlarında oluşturduğu dilenciliğe yönelik neler söylersiniz?

“Bununla ilgili evet çok şikayet geliyor özellikle kadınlarımızdan çok geliyor. Araç kullanırken taciz edildiklerini, bıçak çekildiği, para istendiği yönünde. Bizde konu ile ilgili araştırma yaptık hakketen bu  durumun ciddi boyutta olduğunu gördük ama şurada şöyle  bir sorun var; temizlenir tek Suriyeliler değil  bizim vatandaşlarımız da var ama büyük çoğunluk  Suriyeli vatandaşlarımız. Suriyeli çocuklar olsun bizim çocuklarımız olsun bir kere çocukların dilenmesi kadar acı bir tablo olamaz.  Çocukların bazılarıyla konuşuyorum kota konmuş mesela ‘ben bu kotayı doldurmadan gidemem.’ diyor. Artık bu sektör haline gelmiş.  Bu da ileride bize ciddi boyutta sorun yaratacak kendi ilimizdeki sayı düşük olmakla birlikte özellikle metropol şehirlerimizde hat safhada ve insanlar artık  hakketen Türkiye geneline de  baktığımız zaman ciddi sorunlar yaşamaya  başladı. Adım başı dilenci var.  Belki de çok merhametli insanlarız ama gizli fakirlerimize yardım etmek daha sağlıklı. Toplum olarak onlara vermezsek bu durum azalır. Evet, acıyoruz, üzülüyoruz araştırmadan vermemeye gayret etmeliyiz ama özellikle çocuklara verilmemesi gerektiğini düşünüyorum. Çünkü verdikçe çocukları bu işe teşvik etmiş oluyoruz.”

Son olarak derneğinize yapılan destekler için neler kaydedersiniz?

“Desteklerimizi alıyoruz ama yeterli mi hayır.  Bağımlılıkla mücadele ile ilgili startımız verdiğimizde bu dedim herkesin sorunu Malatya halkı boyacısından iş adamından herkes buna sahip çıkmalı, bu sorun hepimizin sorunu demiştik. Ama açıkçası çok büyük destek görmüyoruz.  Bu konuda üzülüyoruz toplum için yapılan yararlı işlerde en azından arkanızda size destek olacak birilerini görmek istiyorsunuz ama yalnız kalıyorsunuz.”

Hanife Sarı’ nın Röportajı

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber