• DOLAR
  7,2862
 • EURO
  8,6072
 • ALTIN
  476,24
 • BIST
  1,1787
Arzu Bozdağ Tulum
Arzu Bozdağ Tulum
arzubozdagtulum@malatyasonsoz.com.tr
ŞEHİTLİK DEĞERİMİZ
 • 0
 • 1143
 • 07 Ocak 2020 Salı
 • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
 • +
 • -

“Allah mü’minlerden mallarını ve canlarını, kendilerine (verilecek) cennet karşılığında satın almıştır. Çünkü onlar Allah yolunda savaşırlar, öldürürler, ölürler. (Bu), Tevrât’ta, İncil’de ve Kur’an’da Allah üzerine hak bir va’ddır. Allah’tan daha çok sözünü yerine getiren kim vardır? O halde O’nunla yapmış olduğunuz bu alışverişinizden dolayı sevinin. İşte bu, büyük bir kazançtır.” (Tevbe, 9/111)

Bölünmesin diye millet,

Baki kalsın diye devlet,

Dağlar gibi kemikle et,

Seller gibi kanım gitti.

Binlerce yıllık Türk tarihi sürekli mücadelelerle geçmiş ve bu mücadelelerde kahramanlar yurdu yaşatmak için can vermiştir. Adı, sanı unutulmuş veya adını saymakla bitiremeyeceğimiz nice yiğitler bu uğurda canlarını vermekten çekinmemişlerdir. Bu günlerde sene-i devriyesini yaşadığımız Kars’ın Sarıkamış ilçesinde 105 yıl önce düzenlenen Sarıkamış Harekatı sırasında donarak şehit düşen Mehmetçiklerden, İzmir adliyesi önünde vatan müdafasında şehit olan Fethi Sekin, Ege Üniversitesi Tarih bölümü öğrencisiyken PKK lılarca şehit edilen Fırat Yılmaz Çakıroğlu  ve nice yiğitler görevlerini layıkıyla yapıp bizlere bu vatanı emanet etmişlerdir. Yaptıkları bu paha biçilemez öneme sahip değerli duruş, değer kavramının içini tam anlamıyla dolduracak niteliktedir.

Değer kelimesi Türk Dil Kurumu sözlüğüne göre: 1. Bir şeyin önemini belirlemeye yarayan soyut ölçü, bir şeyin değdiği karşılık, kıymet 2. Bir şeyin para ile ölçülebilen karşılığı, kıymet, paha, valör 3. Üstün nitelik, meziyet, kıymet. 4. Üstün, yararlı nitelikleri olan kimse 5. Kişinin isteyen, gereksinim duyan bir varlık olarak nesne ile bağlantısında beliren şey. 6. Bir değişkenin veya bilinmeyenin sayı ile anlatımı. 7. Bir ulusun sahip olduğu sosyal, kültürel, ekonomik ve bilimsel değerlerini kapsayan maddi ve manevi ögelerin bütünü olarak tanımlanmaktadır

Değer kelimesinin 4. anlamında ifade edildiği gibi “üstün ve yararlı nitelikli kimseler” bağlamında şehitler Türk kültürünün önemli değerleridir. Şehitler kuşkusuz milli ve manevi kıymetlerimizin devamı için üstün ve yararlı nitelikli kimseler olarak, görevlerini canları pahasına yapmış kimselerdir. Öyleyse şehitlik kavramı tam olarak ne anlama gelmektedir.

Öztürk’e göre şehitlik, Türkiye’de ve İslami coğrafyada dinen kutsanmış, yüceltilmiş ve önemli bir değerdir. Şehit olanların Cennet’le mükâfatlandırılmasıyla ilgili birçok ayet ve hadisin olması bu olayın İslam dini açısından ne kadar önemli olduğunun göstergesidir. İslam düşüncesinde şehit kavramı, Allah yolunda bir Müslüman’ın hayatını vermesi anlamına gelmektedir. Özellikle insanlar için kutsal bir anlam taşıyan vatanları uğruna düşmanlarıyla mücadele etmesi ve savaşması İslam dini içinde özel bir öneme sahiptir

Türkçede “şehit” şeklinde telaffuz edilen “şehîd” kelimesi Arapça olup, “ş h d”  kökünden türemiştir. Bu kelimeye yüklenen mânâlar; bir yerde veya zamanda hâzır olmak yani bulunmak, bilmek ve bildirmek şeklinde özetlenebilir ve detay olarak verilen bütün mânâların bu üç mânâ ile irtibatlı olduğu söylenebilir. Türkçe’de kullanılan ve aynı kökten türeyen “şahit olmak”, “şahitlik yapmak” kelimeleri de aşağı yukarı bu mânâlarda kullanılmaktadır

Şehit, Allah yolunda savaşırken canını feda eden ve böylece kendisine Allah tarafından bahşedilen nimetlere tanıklık eden kimse demektir. Dinî literatürde Allah yolunda öldürülen kimselere şehit denmesinin sebepleri üzerinde çok farklı yorumlar yapılmış olsa da şehidin, esasen ölmeyip Allah’ın huzurunda bir şahit gibi canlı olması nedeniyle ve dünyada öldürülmesine mukabil kendisine hazırlanan ilahi mükâfatı görüp buna tanıklık etmesi hasebiyle bu unvanı aldığı söylenmiştir.

Şehit, yeri ve zamanı geldiğinde canından daha mukaddes bildiği dini, milli ve manevi değerler yolunda ve inandığı davası uğruna sahip olduğu en kıymetli değerlerinden; zamanından, malından ve canından fedakârlık örneği gösteren müstesna bir şahsiyettir. Dünyadan ve dünyadaki her şeyden vazgeçip canını Allah’a adamak suretiyle fedakârlığın en büyüğünü şehitler yapmaktadır. Şehitlere verilen değer ve kıymetin büyüklüğü ise esasen yaptıkları fedakârlığın ve tanıklık ettikleri hakikatin büyüklüğüyle irtibatlıdır.

Geçmişten günümüze din ve vatanın müdafaası için mücadele edip hayatını kaybedenler kültürümüzde çok değerli kabul edilmiş ve şehitlik mertebesine ulaştığı için kutsanmışlardır. Ayrıca “şehitlik” geçmişten günümüze toplumumuzun geniş kitlelerini etkileyen bir olgudur. Şehit, sadece onu tanıyanı değil tanımayan birçok insanı da ilgilendirmiş ve şehidin şahadeti toplumsal bir tepki oluşturmuştur.

Şehitlerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyor, aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyoruz.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YENİ
 • YORUM
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber