• DOLAR
  5,9011
  % 0,54
 • EURO
  6,6346
  % 0,12
 • ALTIN
  254,6448
  % 0,52
 • BIST
  90.787
  % 0,32

Şehit Veli Erbaş Kütüphanesi Açıldı

18 Mart Şehitleri anma gününde 1996 yılında Mardin’de şehit olan Veli Erbaş adına İnönü Üniversitesi Sosyal Bilgiler topluluğu katkılarıyla Topraktepe İlk ve Orta Okulunda kütüphane açıldı. Yaklaşık 6 bin kitaptan oluşan kütüphane ile hem şehidin adı yaşayacak hem de öğrenciler ve vatandaşlar faydalanabilecek

Şehit Veli Erbaş Kütüphanesi Açıldı

Yeşilyurt Topraktepe Mahallesinde bulunan Topraktepe İlk ve Ortaokulunda 1996 yılında Mardin’de Şehit olan Topraktepeli Şehit Veli Erbaş adına kütüphane açıldı. Kütüphaneyi şehidin ailesi ve İnönü Üniversitesi Sosyal Bilgiler Topluluğu ortaklaşa yaptılar ve kitap topladılar. Kütüphane için topluluk ve şehidin ailesi tarafından 5 bin civarında kitap toplandı. Kütüphane açılışına İnönü Üniversitesi Öğretim Görevlisi Fatih Kaya, Okul Müdürü Erdal Sucu, Şehidin annesi, abileri, kardeşleri, ailesi ve öğrenciler katıldı. Burada konuşan ve bölgelerinde böyle bir kütüphaneye ihtiyaç olduğunu ifade eden okul Müdürü Erdal Sucu şunları dile getirdi: ” okulumuzda büyük eksiklik olarak hissettiğimiz kütüphaneyi İnönü üniversitesi Sosyal Bilgiler topluluğu katkıları ile gerçekleştirmiş olduk. Bundan dolayı da okul olarak mutluyuz. Şu anda kütüphanemizde mevcut 4500 – 5000 civarı kitaplar. 2 yıldan beri Biz de kitap toplama kampanyası sürdürüyorduk bunda da bin civarında kitap topladık. Bu kitapları toplamada bize katkı sağlayanlar İnönü üniversitesi Sosyal Bilgiler topluluğu  Fatih Kaya hocamız,  Öğretmen arkadaşlar, okulumuzun çalışanları katkı sağladılar.  Kütüphanemizin bölgemizdeki şehit Veli Erbaş’ın ismini taşımasını özellikle istedik.  18 Mart Şehitleri Anma ve Çanakkale Zaferi yıl dönümünde bu ifadenin açılışını özellikle gerçekleştirmek istedik.  Sosyal bilgiler topluluğundaki arkadaşların çabalarıyla gayretleriyle bu açılış mümkün oldu. Onlara da çok çok teşekkür ediyorum.  Bizim eğitim bölgemizin büyük bir eksikliği kütüphane. Bugün açılışını yaptığımız bu kütüphane sadece öğrencilerimize hizmet vermeyecek dışarıdan gelecek diğer insanlara köylülerimize, bütün kesimlere hitap edecek. Kapılarımız herkese açık olacak.”

AMACINA ULAŞMASI İÇİN KİTAPLARIN OKUNMASI LAZIM

İnönü Üniversitesi Öğretim Görevlisi Fatih Kaya ise: “Biz kütüphaneye oluşturduk kitapları size teslim ediyoruz. Muhafazası size kaldı. Şehidimiz adına gönderdiler her bir kitap değerli. Ankara’dan İstanbul’dan Amasya’dan Adıyaman’dan her yerden buraya kitap geldi, şehidimiz için geldi. Öğrencilerimiz kendi harçlıklarından kısarak kitap aldılar.  Amacına ulaşabilmesi için şehidimizin adının daha iyi yaşatılabilmesi için kitapların okutulması çok önemli. Burada özellikle Türkçe öğretmenlerine çok iş düşüyor biz kütüphaneyi size teslim ediyoruz.” şeklinde konuştu.

Sosyal bilgiler topluluk başkanı Nimet Karabulut şu ifadeleri kullandı: “Topluluğumuz daha önce de birkaç kere kütüphane açmıştı. O kütüphane açılışlarının devamını getirdik. Bu sefer de Şehit Veli Erbaş adına kütüphane açmak istedik. Zaten bu okulda kütüphane eksikti. Bu eksikliği gidermek istedik. Şehidimiz burada olduğu için kendi ismi ile kütüphaneyi açmak istedik. 4071 adet kitap topladık. Birçok kişi bir sürü okurum bize kitap bağışında bulundu. Farklı topluluklar farklı kişiler kitaplarını gönderdi.  Kütüphane açılışlarımızın devamını da getireceğiz. Bugünü özellikle seçtik Açılış için.  Hem Çanakkale şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz hem de topluluğumuz adına hem şehidimiz adına bugün özellikle seçtik ruhları şad olsun.”

“GENÇLERE KİTAP OKUMALARINI TAVSİYE EDİYORUM”

Şehidin abisi Veysel Erbaş ise gençlere kitap okumaları çağrısında bulunarak duygularını şu şekilde dile getirdi: “Bu açılışı düzenleyen kardeşlerimin Allah işlerini rast getirsin, Allah razı olsun onlardan. Bu bilgi çağında gençlerimize okumayı Okuyup da bilgi sahibi olmalarını özellikle tavsiye ediyorum. Çünkü cehalet toplumumuzda nelere mal olduğunu insanlarımız çoğunlukla görüyorlar. İnsanlarımızı özellikle gençlerimizi tek bir slogan ile ‘Beşikten mezara kadar okuma’ sloganı ile onları okumaya davet ediyorum.  Kitap bilgi, bilgi hayattır.  Ciğerlerimiz için Oksijen ne kadar önemli ise beynimiz içinde okumak ve bilgi o kadar önemlidir. Bu işte emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”

Rahime Gül Erbaş

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber