• DOLAR
  5,7635
  % -0,11
 • EURO
  6,4297
  % 0,47
 • ALTIN
  282,9559
  % 1,81
 • BIST
  97.149
  % 1,84

Şehir İçindeki Askeri Alanlar Kamulaştırılıyor

Milli Savunma Bakanlığı tarafından şehir içinde kalan askeri alanların kamulaştırılması için adımlar atılmaya başlanıyor. Konuyla ilgili gazetemize açıklamalarda bulunan Ak Parti Malatya Milletvekili Hakan Kâhtalı, Küçük Sanayi Siteleri için Altay kışlasında bir yer tahsisinin yapılacağını, gerekli yazılı görüşmelerin yapıldığını ifade etti. Kâhtalı açıklamasında, “Küçük Sanayi Siteleri için Altay kışlasında bir yer tahsisi gerçekleşecek. TOKİ kanalıyla oradaki işletme sahipleriyle bir araya gelerek uzun vadeli faizsiz bir şekilde, orada iş yeri edinebilmeleri için gayret edeceğiz. Sanayi sitelerindeki arkadaşlarımız gerçekten çok zor şartlarda çalışıyorlar, depolama imkânları da yok. Bu sorunların tamamını ortadan kaldıracağız.” dedi

Şehir İçindeki Askeri Alanlar Kamulaştırılıyor

Şehir içindeki askeri kışlaların kamulaştırılması noktasında daha önce Savunma Bakanlığı’ndan açıklama yapılmıştı. Konuyla ilgili gazetemize değerlendirmelerde bulunan Ak Parti Malatya Milletvekili Hakan Kâhtalı, Küçük Sanayi Siteleri için Altay kışlasında bir yer tahsisinin yapılacağını, gerekli yazılı görüşmelerin yapıldığını dile getirdi. Öte yandan daha önce Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, TBMM’de yaptığı açıklamada, “Bir kısım kışlalar, Türk Silahlı Kuvvetlerinin devam eden ihtiyaçları çerçevesinde kullanılmaya devam edilecek, bir kısmı da kamu yararına olacak şekilde değerlendirilecektir. Kullanılmasına ihtiyaç duyulmayan kışlalar gerektiğinde diğer kamu kurum ve kuruluşlarına tahsis edilmek üzere Hazine’ye devredilebilecektir” ifadesini kullanmıştı.

“TAHSİS EDİLECEK ALAN ŞİMDİLİK YETERLİ”

Altay Kışlasında yapılması planlanan yer tahsisine ilişkin Kâhtalı yaptığı açıklamada şunları dile getirdi, “Küçük Sanayi Siteleri için Altay kışlasında bir yer tahsisi gerçekleşecek. Bununla ilgili yazı gitti. Allah nasip ederse bu kısa sürede gerçekleşecek. Bununla ilgili Ankara’da ziyaretimize gelen Özsan Sanayi Sitesini temsilen bazı arkadaşlar bize geldi. Onlarla konuştuğumuzda dediler ki verilen yerin miktarını biraz daha arttıralım diye gelmişlerdi. Biz de dedik ki bu işi hiç karıştırmayalım, verilen yer şuan için yeterli bir yer. Biz önce bu Altay kışlasının bize tahsis edilen kısmı alalım, bunu hiç karıştırmadan. Daha sonra işletmelerimizi oralara taşıyan, alt yapı çalışmalarını gerçekleştirelim, yetmediği takdirde tekrar talep edelim. Ama baştan biz bunu kabul etmiyoruz, bu kadar olsun dediğimiz takdirde de bu iş yeniden başlanacak. Bu iki üç yıldır uğraştığımız bir iş. Bu bir seferde olacak bir şey değil.”

“BİLİM SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI ÜSTLENECEK”

Tahsis edilen yeri Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın üstleneceğini belirten Kâhtalı, “Daha önceki Milli Savunma Bakanı’mız Fikri Işık’ın ziyaretine gitmiştik. Kendisine dedik ki, şuan oranın çok da askeri olarak kullanılan bir alan olmadığını ve şehrin içinde kalan Sanayi Sitelerimizi oralara taşımak istiyoruz. Bakanımız ise o zaman bize dedi ki, askeri alanlar sulh dönemi için düşünülmemeli, Allah göstermesin yarın her hangi bir şey olduğu takdirde bir savaş olduğunda stratejik tutulan yerler vardır dedi. O yüzden şuan oraların boş görüne bilir ama yarın lazım olursa oranın da kullanılması gerekir dedi. Yine de şuan istediğimiz rakamı almış durumdayız. İnşallah orayı da Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak oranın alt yapısını tamamıyla üstlendi. Devlette devamlılık esastır ve inşallah burayı da Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı üstlenecek, alt yapıyı yapacak” şeklinde konuştu.

TOKİ DEVREYE GİRECEK…

Mevcut yerlerin yeterli olmadığını belirten Kâhtalı, yeni bir komplekse ihtiyaç duyulduğunu vurgulayarak şöyle konuştu, “Bir yandan da TOKİ kanalıyla oradaki işletme sahipleriyle bir araya gelerek onları da mağdur etmeden, uzun vadeli faizsiz bir şekilde, orada iş yeri edine bilmeleri için gayret edeceğiz. Şuanda bulundukları işyerleri çok küçük ve yeterli gelmiyor. Oradaki arkadaşlarımız gerçekten çok zor şartlarda çalışıyorlar. Farklı alanlarda işyerleri var, depolama imkânları da yok. Bu sorunların tamamını ortadan kaldıracağız. Sorunları çözecek çok güzel ve büyük bir karmaşık lazım, bunun için de yer tahsisi hemen hemen bitmiş durumda. Bunun tabi taşınma süreci ile ilgili Özsan’da ve Küçük Sanayi Sitesinde çok fazla sayıda hissedar var. Bunların bir araya getirilmesi, belki bölüm bölüm yapılıp taşınması için bir çalışma gerekiyor. Bu süreç uzasa da artık buradan çıkaracağız.”

M. ALİ GÜNAYDIN (ÖZEL HABER)

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber