• DOLAR
  6,8223
  %0,16
 • EURO
  7,5691
  %0,29
 • ALTIN
  379,35
  %0,80
 • BIST
  8,4542
  %0,71
Tahir Sağır
Tahir Sağır
tahir.sagir@malatyasonsoz.com.tr
ŞEHİD YASİN BÖRÜ VE ARKADAŞLARI
 • 0
 • 1052
 • 06 Ekim 2019 Pazar
 • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
 • +
 • -

Şehadet her çağda müminlere verilen ikramıdır Allah-u Teâlâ’nın. Şehitlik için yaşamak, lütf-u İlâhî’ye mazhar olmak için ömrünü feda eder mücahitler. Allah katında şehitler diridirler ve sürekli mükâfatlandırılırlar. Şehitlik öyle büyük bir makamdır ki bu makama hakkıyla erişen Allah-u Teâlâ’nın seçkin kulu olma vasfını kazanmıştır artık. Kimi zaman bir savaş meydanında, kimi zaman bir mescitte, kimi zaman atının üzerinde yahut yürüdüğü yolda şehit edilmiştir mü’minler asırlardır. Her mü’minin şehadet özlemi vardır. Şehit olmak, bir Müslüman için erişilebilecek en üstün makamdır. Çünkü seçkin Peygamberlerden sonra en üstün makamdır şehitlerin makamı.  Rabbimiz onların diri olduklarını ancak bizim bunu kavrayamayacağımızı Kur’an-ı Kerim’de buyurur. Şehit olmak en çokta kişinin yaşantısı ile alakalıdır. Mü’mince yaşamak, şehitliğin kapılarını açar. Nitekim Hz. Peygamber (sav) Efendimiz şöyle buyuruyor:
”Nice kendisine silah isabet edip ölen vardır ki, ne şehittir, ne de hamid. Nice döşeğinde ölen kimse vardır ki, Allah katında sıddık ve şehittir. [Ebu Nuaym, Ebuşşeyh]”
Kişi şehitliği arzulamalı, ömrü boyunca hiç olmazsa bir defa şehit olmayı, cihad etmeyi içinden geçirmelidir.
Anadolu toprakları da asırlardır şehadeti arzulayan mü’minlerin yuvası olmuştur. Allah yolunda cenkten cenge koşan mücahidlerin tekbir nidalarıyla şenlenmiştir.  Şehadet şerbetini kimi zaman 70 yaşında bir aslan, kimi zaman da 14 yaşında bir genç civan tatmış ve ortak gaye olan Allah’ın dinini hâkim kılma ve bu uğurda mücadele etme sevdası ile canlarını feda etmişlerdir. Şehadeti arzulayan ve Hakk’ın rızasını gaye edinen müminlerin olduğu bu topraklarda elbette İslam düşmanları da faaliyetler göstermiş, müminleri şehit etmek için kirli oyunlar oynamışlardır asırlardır. Kimi zaman haçlı, kimi zaman Siyonist, kimi zaman Marksist Leninist ama hep bir misyon yüklenmişlerdir. O da İslam’la yoğrulmuş bu toprakların evlatlarını bitirmek! Bu amaçla türlü yollara başvurmuşlar, binbir kılığa girmişlerdir.
Bundan 5 sene evvel Anadolu’nun aziz kenti Diyarbakır’da, Ashab-ı Kirâm’ın ayaklarının değdiği mübarek şehirde, kurban bayramı sonrasında kurban eti dağıtmak için sokakları aşındıran mü’minleri hedef aldı kirli eller. Yasin Börü ve arkadaşları, Diyarbakır sokaklarında yoksul ailelere kurban eti dağıtmak için çıktıkları o akşamda şehadet şerbetini içtiler. Üstelik insanî olmayan bir metotla vahşice katlettiler. Öldürdüler, yaktılar ve cesetlerine dahi işkence ettiler  zalimler! Bu acı 5 senedir yüreğimizi dağlıyor. Yasin ve arkadaşlarının ailelerini varın siz düşünün… 5 senedir gözü yaşlı bırakılan o anaların feryadı ve ahı, Rabbimin izniyle sonu olacaktır zalim güruhun ve destekçilerinin. Kahhar olan Allah, elbette kâfirlerden intikam alacaktır.
Yasin Börü’yü bir kez olsun anmak için bile telaffuz etmeyen sözde hümanist, sözde adalet sevdalısı ikiyüzlülerin; gencecik bir fidanı sırf İslami duruşundan ötürü yok sayanların suratına tükürün bin kere!
Yasin Börü ve arkadaşlarını unutursak, zalimin zulmünü idrak edemezsek vay halimize!
Kıymetli ablamız Esra Elönü’nün yazdığı Yasin Börü şiirinden bir alıntı yaparak yazıma son veriyor ve Yasin ve arkadaşlarını, tüm şehitlerimizi rahmetle, özlemle anıyorum.
” Uhutta Musab, Amet’te Yasin.
Sen Musab Bin Umeyri tanırsın Yasin. Sen İslam sancağının alnı yere değmesin diye, canını zalimin eline liğme liğme veren Musabı tanırsın.  Sancağı göğsüne saplayıp, cennette bile yere düşürmeyen Musab’a selam söyle Yasin. Annenin öptüğü başını dağıttılar Yasin. Babanın sen uykudayken dua ile örttüğü bedenini ateşe verdiler Yasin. Kardeşlerine oyun olan sırtından sırtlanlara yol yaptılar Yasin. Gök, seni kanlı kanadından, annen ayağındaki beninden tanıdı. Annene sadece bebekken öptüğü bir benin kaldı.
Allah da seni şehadetinden tanısın Yasin.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YENİ
 • YORUM
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber