• DOLAR
  5,7767
  %-0,03
 • EURO
  6,3638
  %-0,01
 • ALTIN
  270,76
  %-0,09
 • BIST
  103.972
  %0,83
Tahir Sağır
Tahir Sağır
tahir.sagir@malatyasonsoz.com.tr
ŞEHİD MUHAMMED MURSİ 
 • 0
 • 761
 • 23 Haziran 2019 Pazar
 • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
 • +
 • -

Mısır’ın seçilmiş ilk meşru Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, 17 Haziran’da  mahkeme salonunda vefat etti. Mısır’da 2012‘de iktidara gelen ve  1 senelik meşru Cumhurbaşkanlığı yapan Mursi,  tarihler  3 Temmuz 2013’ü gösterdiğinde  Silahlı Kuvvetlerinin askeri darbe yapması sonucu tutuklandı. 6 yıldır hukuksuz ve haksız yere hapsedilen Mursi ve diğer Müslümanlar, dünyanın gözü önünde bir bir ölüme gönderiliyordu. Amerika destekli Sisi diktatörlüğü altında Mısır’da ihvan üyeleri başta olmak üzere bütün Müslümanlar baskı altında. Laik ve seküler olduğunu iddia eden, kendisine Müslüman görüntüsü de veren Sisi, hem bağlılık yemini ettiği Mursi’ye , hem Mısır halkına hem de Alem-i İslam’a ihanet etmiştir. Göreve geldiği günden itibaren Filistin ile Mısır arasındaki ilişkileri bitirerek Filistin’in dünyaya açılan tek kapısını kapatmış, Mursi ile gelen özgürlük ortamına son vermiş, baskı ve diktatörlük ile Müslüman Mısır ahalisine zulmetmeye günden güne devam etmiştir. Türkiye’ye de nefret derecesinde düşmanlık besleyen Sisi, kendisini meşru olarak tanımayan Erdoğan’a nefretini ifade etmekten çekinmemiştir hiçbir zaman. Sisi’nin hukuksuz uygulamalarına göz yuman Batı, idamlara, işkencelere tepki göstermezken Türkiye‘de yaşanan en ufak hadiselerde insanlık naraları atmaktan geri durmamaktadır samimiyetsizce!
Arap ülkelerinde Sisi gibi, Esed gibi, Selman gibi seküler ve kendilerine biatli adamlar her türlü zalimliklerine rağmen desteklenirken, Erdoğan gibi halkıyla bütünleşmiş liderlere diktatör demektedirler utanmadan! Batı için, ABD için bir liderin meşruluğu kendilerine biat ettiği kadardır. Diktatör diye suçladıkları, iç işlerine müdahale ettikleri, darbeler yapmaya çalıştıkları ise kendilerine biat etmeyen, kendi yolunu çizme gayreti veren devlet liderleridir.
Muhammed Mursi’nin ve diğer ihvan üyelerinin bugün uğramış olduğu zulüm, bizlere 2 açıdan da önemli mesaj vermektedir.
1– Müslüman ülkeler demokrasi, laiklik gibi kendi hayat tarzlarına uyum sağlamayan batı menşeli sistemlerle değil, İslamî bir nizam ile yönetilmedikçe huzuru bulamayacaklar.
2- Müslüman ülkelerde Batı ve ABD uşakları var oldukça ihanet de sürüp gidecektir.
Çünkü demokrasi, lastik gibi elinde tutanın çektiği yere giderken, güç sahipleriyle işbirliği yapanlarında işlerine geldiği vakit kararttığı, kendince tanımladığı, kendine göre değiştirdiği bir sistemdir. Müslümanlar için bir asırlık kötü tecrübedir. Laik ve seküler kuklalar vasıtasıyla bir asırdan fazla zamandır  İslam coğrafyasında at koşturmaktadır Batı’nın güçlü ve kirli aklı. Medyanın gücüyle, işbirlikçilerle, kapitalist oyunlarla Müslümanlara oyun oynamaktadır senelerdir bu kirli akıl. Bugün öldü süsü verilen Muhammed Mursi’nin şehit edildiğine hiç kimsenin şüphesi yoktur. Ancak zalimlerin unuttuğu büyük bir gerçek vardır ki “Müslümanlar öldürmekle tükenmez.” Öldürdükleri her Müslüman, bir kahraman olup yazılıyor insanların hafızasına. Mısır’da  yarım asır önce idama yolladıkları Seyyid Kutup bugün rahmetle anılırken, onu infaz eden zalimler tarihin çöplüğündeki yerlerini aldı. Seneler sonra Muhammed Mursi kahraman olarak dualarla anılırken, Sisi’nin mezarı başında dua eden bir el bile olmayacak. “Allah intikam alanların en hayırlısıdır.”
Muhammed Mursi hücresine Kur’an istediğinde bu teklifi geri çevirdi zalimler. O da hiçbir zaman unutamayacağımız şu sözleri söyledi: “Benim 30 yıl önce Kur’an’ı ezberlediğimi unutuyorlar. Ben sadece Kur’an’a dokunmak, okumak istiyorum.” Muhammed Mursi‘yi Kur’an’a olan aşkı sevdirmiyor mu bize? Bizi birbirimize bağlayan şey de bu değil mi? Mısır’da yaşanan bir hadisede, Mısırlı bir kardeşimiz için içimizi yakan da Allah-u Teâlâ’nın bizleri kardeş ilan etmesi değil mi?
Ülkemizde de Mursi için gıyabi cenaze namazı kılındı. Sayın Cumhurbaşkanımızın da ifade ettiği bir uyarıyı dile getirmek istiyorum. Mursi demokrasi şehidi değildir, böyle bir ifade doğru da değildir. Şehitlik sadece Allah-u Teâlâ için olur. Nitekim bu yanlış ifadeden Cumhurbaşkanımız da rahatsız olmuş ki namazdan sonra şu ifadeleri kullandı :  “Ama bir de zaman zaman bazıları şu tür ifadeler kullanıyorlar: Demokrasi şehidi. Değerli kardeşlerim, böyle bir şey yok, demokrasi şehidi diye bir şey olmaz.‘’
Allah (c.c) Mısır’ı, Firavun Sisi’nin zulmünden kurtarsın, Muhammed Mursi’ye rahmet eylesin.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YENİ
 • YORUM
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber