• DOLAR
  5,3424
  % 0,38
 • EURO
  6,0747
  % 0,44
 • ALTIN
  219,5027
  % -0,23
 • BIST
  99.156,04
  % 0,71

Sedirler Tezgâhlardaki Yerini Aldı Ama…

 Havaların ısınması ve toprağın canlanmasıyla ekimi bekleyen sedirler tezgâhlardaki yerini aldı. Hava şartlarından dolayı sedirlerin bu yıl erken çıktığını dile getiren Mücahit Erbakan, “Büyük çiftçiler her yıl 23 Nisandan sonra sedir almaya geliyorlar. Malum Malatya’nın bir de 23 Nisan soğuğu var. Ve bunun geçmesini bekliyorlar.” dedi

Sedirler Tezgâhlardaki Yerini Aldı Ama…

Baharın gelmesiyle birlikte ekim dikim faaliyetleri de başladı. Bu kapsamda sebze sedirleri ve fideleri de tezgâhlardaki yerini aldı.  Konuyla ilgili konuştuğumuz Mücahit Erbakan bu yıl sedirlerin tezgâhlardaki yerini erken aldığını vurgulayarak şu ifadeleri kullandı: “ Sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde seyretmesinden dolayı sedirler de erken bir şekilde tezgâhlardaki yerini aldı. Erken bir şekilde ekim dönemi oluştu. Geçen yıllara göre sedirleri 10 gün erken getirdik. Sedirler tezgâha inmesine rağmen satışlarımız henüz hızlanmadı. Satışlarımız tek tük durumda. Su sıkıntısı olmasından dolayı satışlar da yok. Su yokluğundan dolayı ekiminde zaten az olacağı yönünde bir kanaat var. Bizim görüşümüz de o doğrultuda.”

“GEÇEN YILLARA GÖRE ÇEŞİTLERİMİZ DAHA FAZLA”

Erbakan sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Saksı türü dediğimiz domates, biber, çilek gibi saklı türleri ağırlıklı satılıyor. Bir hafta sonra da domates, biber, salatalık sebze ağırlıklı olan viyollerin satışı hızlanacaktır diye düşünüyoruz. Biz şu an sebze fidelerinin hepsini satıyoruz. Domates, biber, patlıcan, çilek, pepino, reyhan, fesleğen, altın çilek, biberiye çeşitleri, her çeşit biber var. 10 çeşit biber satıyoruz. Bunun yanında güllerimiz, çiçeklerimiz de var. Saksıda domatesler her şey var. Geçen yıllara göre bu sene çeşidimiz daha fazla. Gezdikçe daha çok görüyor insan. Onları gördükçe Malatya’ya da getiriyoruz.  Pepino bitkisi genelde şeker hastalarının kullandığı bir meyve. Domates büyüklüğünde meyveleri oluyor ve kavun tadında olan bir meyve. Şeker hastası olan vatandaşlarımıza tavsiye edeceğimiz bir ürün. Bilenler alıyor pepiniyo.”

DOLARIN ARTMASI FİYATLARI ETKİLEDİ

Geçen yıllara göre fiyatların arttığını vurgulayan Erbakan: “Geçen yıla göre ücretlerde biraz farklılık var viyol ve diğerlerinin dolara endeksli gelmesinden dolayı bundan kaynaklanan bir fiyat artışı var. Malzemeden kaynaklı bir fiyat artışı var. Bunu çiftçimize yansıtmamak için en asgari derecede yansıtmak için kârımızdan biraz feragat ettik. Şu anda tanesi 75 kuruş ile 1 lira arasında değişiyor. Geçen yıl 50-60 kuruş arasında değişiyordu fiyatı.” dedi.

“ÇİFTÇİ 23 NİSAN SOĞUĞUNUN GEÇMESİNİ BEKLİYOR”

Erbakan: “Şu an yüklü bir ürün alan çiftçimiz gelmedi. Şu an gelenler 10-20 tane alıyor. Onlarda zaten fazla bir meblağ tutmadığı için ücret artışından dolayı herhangi bir sıkıntı yaratmadılar ama büyük çiftçilerimiz geldiği zaman illaki sıkı bir pazarlık bizi bekliyor.  Büyük çiftçiler her yıl 23 Nisandan sonra geliyorlar. Malum Malatya’nın bir de 23 Nisan soğuğu var. 23 Nisan soğuğunun geçmesini bekliyorlar. Su ne derece etkiler büyük çiftçilerimizi onu da bilemiyoruz. Onlar geldiği zaman konuşacağız. Su hayattır candır su olmadığı zaman hiçbir şey olmuyor maalesef. Bütün çeşitlerimizle Malatya çiftçilerimizin hizmetindeyiz çiftçilerimiz hizmetindeyiz. Allah satı pazar versin.” şeklinde konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
bahar ekim sedir tezgah

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber