• DOLAR
  5,8069
  % -0,05
 • EURO
  6,6148
  % 0,01
 • ALTIN
  267,1454
  % 0,74
 • BIST
  95.266
  % 0,09

Seçmen Nüfusu İlçe Nüfusunu Geçti

Yaklaşan 31 Mart yerel seçimleri öncesi muhtarların özlük haklarının iyileştirilmesi sonucunda muhtar adayları seçilmek için şehirlerde yaşayan akrabalarının kayıtlarını akın akın köylere taşıyor. Bu durumun canlı örnekleri Akçadağ, Arguvan, Hekimhan ve Kale ilçelerinde belirgin bir şekilde yaşanıyor.  Buralarda seçmen nüfusu yaşayan nüfusu geçmiş durumda. Nüfusu 16 bin 785 olan Hekimhan’da seçmen sayısı 18 bin 813, Akçadağ’ın nüfusu 26 bin 58 iken seçmen sayısı ise 27 bin 347 oldu. Bu durumda YSK uyarıyor nakli istediği adreste adına düzenlenmiş tapu, kira sözleşmesi, elektrik, su, telefon faturası olmayanların nakil talepleri reddedilecek

Seçmen Nüfusu İlçe Nüfusunu Geçti

Yaklaşan yerel seçimler öncesi muhtar adayları büyükşehirlerde yaşayan kişilerin seçmen kayıtlarını köylere misafir olarak taşıyor. Muhtar özlük haklarının iyileştirilmesi yaşanan durumda önemli bir yer tutuyor. Sandık göçü ilimizde de dikkat çekici boyutlara ulaşmış durumda. En dikkat çekici örnekleri ise Akçadağ, Arguvan, Hekimhan ve Kale ilçelerinde görülüyor. Seçmen nüfusunun nüfus sayısını geçtiği ilçelerde muhtarlar seçmenler için her türlü fedakârlığı yapıyor. Gidiş geliş ücretine kadar her şeyi karşılıyor. En dikkat çekici seçmen artışının yaşandığı ilçelerden birisi olan Hekimhan’da yaşayan nüfus 16 bin 785 iken YSK rakamlarına göre oy kullanacak seçmen sayısı 18 bin 813 kişi, aradaki fark ise 2 bin 28 kişi.  Bir diğer ilçe Akçadağ’da ise nüfus 26 bin 58 kişi iken burada 27 bin 347 seçmen mevcut, aradaki fark ise bin 289 kişi. Ayrıca Arguvan’ın nüfusu 7 bin 350, oy kullanacak seçmen sayısı 6 bin 918 iken burada 9 kurum 68 derslikte 865 öğrenci eğitim görüyor. Öğrenci sayısını seçmen nüfusuna ekleyince aradaki 433 fark dikkat çekiyor. Bu durumun yaşandığı bir diğer ilçe ise Kale. Nüfusu 5 bin 133 olan Kale’de 5 bin 26 seçmen bulunmakta. Ama 10 okulda 18 yaş altı 875 öğrenciye rağmen 100 kişilik fark var. Öğrencilerin 700 tanesi seçmen gibi gözükmekte.

NAKİL İSTEDİĞİ ADRESTE ELEKTRİK SU TELEFON FATURASI OLMAYANLARIN NAKİLLERİ İPTAL EDİLECEK

İçişleri ve Yüksek seçim Kurulu yerel seçimlerde akrabasına tanıdığına oy vermek için adres naklini yaptıran seçmenleri yakın takibe aldı. İlçe seçim kurulları şüpheli göçleri ilçelerken kolluk kuvvetleri de şahıs hakkında araştırma yapacak. Nakli istediği adreste adına düzenlenmiş tapu, kira sözleşmesi, elektrik, su, telefon faturası olmayanların nakil talepleri reddedilecek. Ayrıca bu kişi cezalandırılacak. YSK temsilcilerini yaptığı açıklama göre seçim günü bile şüpheli göç tespit edilse müdahale yetkisi bulunmakta.

YAŞANAN DURUM İŞGALİN FARKLI BİR TÜRÜDÜR

Yerel seçimlerde kırsaldaki muhtarların seçmenleri akın akın köylere taşımasını eleştiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,“ Bundan sonra bu tür şeyleri İçişleri Bakanlığımızla yakın takibe alacağız. Muhtar seçiminden başlayıp belde, ilçe, il veya büyükşehir belediye başkanlıklarına ve meclis üyeliklerine giden süreç demokrasimizin adeta laboratuvarı niteliğindedir. Fakat burada özellikle bir şeyi ifade etmem gerekir; şehircilik veya şehirlerarası göçler. Hatta iniyorum aşağıya doğru şimdi, ilçeler beldeler. ‘Bizim beldede bizim amcaoğlunun kazanması lazım, bizim aşiretten filancanın kazanması lazım. Ne yapalım? Ankara’dan İstanbul’dan göç yapalım.’ Böyle bir şey olamaz, bu, işgalin farklı bir türüdür. Bundan sonra bu tür şeyleri İçişleri Bakanlığımızla da daha yakın takibe alacağız. Çünkü bunun adı demokrasi değildir. Böyle bir demokrasi olmaz, ‘taşıyalım, gidelim, bindirilmiş kıtalarla seçim kazanalım’ olmaz böyle bir şey. Kim orada yaşıyorsa seçimi onlar yapsın, neticesine de herkes katlansın, o da nereye yerleşmişse orada yapsın. Böyle bir yanlış anlayış üzerine ne belediyecilik ne demokrasiyi yakıştıramayız..”

Rahime Gül Erbaş (Özel Haber)

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber