• DOLAR
  6,0497
  % 0,37
 • EURO
  6,7582
  % 0,35
 • ALTIN
  247,9875
  % 0,14
 • BIST
  85.310
  % -1,68

Sezon boyunca hastalık ve çeşitli sebeplerden dolayı sebze fiyatları mevsim normallerinin çok üzerinde seyretti ve çeşitli tartışmalara sebep oldu.  Biz de yaşananları ve sebze meyve fiyatlarınızdaki son durumu Malatya Yaş Sebze ve Meyve Odası Başkanı Yasin Yıldız ile konuştuk. Yıldız yüksek seyreden fiyatlarla ilgili şunları dile getirdi: “ Yaz boyunca yüksek seyreden sebze ve meyve fiyatları kendini koruyor. Normalde bu fiyatların yerli ürünler olduğu için çok çok altında olması lazım bu fiyatların. Ama şu an ilkbahardaki fiyatlarla aynı şekilde seyir ediyor fiyatlar.  Salatalık 2,5 lira, domates 2 lira, biber 2,5 lira. Geçen sene bu zamanlar salatalık, domates, biber ve patlıcan 1 liraydı. Şimdi ise çok yüksek seyrediyor bu da hasatların hastalıklı olmasından kaynaklanıyor, temiz ürün bulunmuyor. Ürünlerin arz talep ilişkisine yetişmemesinden kaynaklanıyor. Sera ürünleri çıkınca bu fiyatlar daha da yükselecek. Şu an tezgâhlarda yerli ürünler olduğu için ürün daha bol. Tarla ürünleri olduğu için daha bol. Ama sera ürünü olursa fiyatlar iki katına kadar yükseliyor.”

TALEP DE FİYATTA YÜKSEK

Yıldız sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Şu an sebzeye fiyatın yüksek olmasına rağmen rağbet var. Özellikle kurutmalık tarzı ürünlerde talep daha fazla.   Bu Pazar ucuzluk pazarı olarak ta bilinir. Buranın esnafı çok yüksek kârla ürün satmıyor. Satışlarımız fiyatlara rağmen çok iyi. Kurutmalık ürünlere çok fazla rağbet var. Salçalık biber ve salçalık domateslere de rağbet yüksek. Kışlık patates ve soğanını alanlar çok fazla. Patates soğan fiyatları 1,5- 2 lira civarında seyrediyor. Yüzde 300-400’lük bir düşüş yaşadı. Daha da düşer soğan patates fiyatları. 1 lirayı görürüz özellikle kışın.”

MEYVE DE EN ÇOK ARAPGİR ÜZÜMÜ VE ŞEFTALİ TERCİH EDİLİYOR

Meyve fiyatlarını Yıldız şu şekilde değerlendirdi: “ Meyve de kışlık meyvelerimiz gelmeye başladı tabi normal olarak fiyatları biraz yüksek. Portakal, nar şu an 6 lira. Mandalina geldi fiyatı 2,5 lira. Sezon sonuna yaklaşıldığı için karpuz fiyatı artı ve kilosu 2 lira. Kavun ise sezon sonundan dolayı fiyatı yüksek.  2-3 liraya kadar satılıyor.  Meyvede en çok şu sıralar Arapgir üzümü tercih ediliyor. Şeftali çok fazla tercih ediliyor. Seftali 2,5-3 lira arasında seyrediyor. Arapgir üzümü 3,5 lira ile 5 lira arasında seyrediyor. Köhne üzümü var. Dumanlıdag var, Beyaz üzüm var. Daha yeni çıktığı için fiyatı biraz yüksek.  Önümüzdeki haftalarda fiyatları 2 liraya kadar düşecek.”

LİMON FİYATLARI DÜŞMEYE DEVAM EDECEK

Fiyatı 9 liraya kadar çıkan limonun düşüşe geçtiğini ifade eden Yıldız: “Limon fiyatları 9 liraya kadar yükseldi. Şu anda 3 lira ile 5 lira arasında seyrediyor. Depodaki ürünler azaldıkça fiyat yükselmişti yazın. Şu an yeni sezon ürünler gelmeye başladığı için fiyatı düştü. Kışa doğru yeni ürün piyasada çoğaldıkça bu fiyat 2 liraya kadar düşecek. Ve düşmeye de devam edecek.” şeklinde konuştu.

Sebzenin Ateşi Hâlâ Düşmedi

Sosyal Medyada Paylaşın:
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber