• DOLAR
  7,8083
 • EURO
  9,3554
 • ALTIN
  449,54
 • BIST
  10,4101

Sebze Fideleri Toprakla Buluştu

Bahar mevsiminin iyice hissedilmeye başladığı bugünlerde çiftçiler sebze fidelerini toprakla buluşturmaya başladı

Sebze Fideleri Toprakla Buluştu

Bahar mevsiminin iyice hissedilmeye başladığı bugünlerde çiftçiler sebze fidelerini toprakla buluşturmaya başladı

Bahar mevsimi ile birlikte fidanların dikim zamanının geldi. Vatandaşlar sebze fidanı satan işletmelere yöneldi. Fidan dikim sezonunun başlamasıyla bahçesi veya tarlası olan vatandaşlar, sebze fidelerini alarak toprakla buluşturmaya başladı.

Koronavirüs ile birlikte gıda üretimin önemi anlaşılınca bahçelerin her santimi üretim için kullanılmaya başlandı. Mısır, kabak, salatalık, karpuz tohumlar tarlaya serpildi, domates, biber ve patlıcan fideleri başta olmak üzere sertifikalı satış yapan işletmelerde ürünler tezgaha çıktı. Satışlarda  yoğunluk olduğu görünürken, fideler 1 TL ile 3 TL arasındaki değişen fiyatlarda satılıyor.

Sebze ekimi ile ilgili püf noktaları aktaran Çiftçi İbrahim Kaya ekim zamanı ve yöntemi ile ilgili şu şekilde konuştu; “Topraksız fideler sedirden dikim için dikkatlice yerlerinden sökülüp bir kasa içerisine yerleştirilmesi ve dikilene kadar gölge bir yerde korunması gerekiyor. Dikimi yapacak kişi elindeki dikim kazığı ile  işaretlenen yerdeki çukuru açmalı ve fideyi kökleri mümkün mertebe aşağıya doğru sarkacak şekilde deliğe yerleştirmeli ve ikinci bir hareketle dikim kazığını  deliğin yanına bastırarak toprağı fideye doğru itmelidir. Bundan amaç genç fidenin köklerinin toprakla iyice temasını sağlamaktır.

Dikim sırasında fidenin kök boğazının ezilmemesine özen gösterilmesi gerekiyor. Topraklı veya saksılı fidelerin dikimi için çapa kullanılır. Bu fidelerin dikimi daha çok vakit alır. Fideyi dikecek işçi saksıyı veya torbayı ters çevirerek fidenin gövdesini işaret ve orta parmakları arasına alarak saksıya veya torbaya hafifçe vurmak suretiyle fideyi toprağıyla birlikte alır ve açılan çukura oturtur. Dikimde dikkat edilecek husus toprağın topraklı fideyi iyice sarması, boşluk kalmamasıdır.

TOPRAKLI FİDE AVANTAJLIDIR

Tüplü fidelerde işçiliğin fazla, dikimin daha çok vakit almasına karşın, dikimden sonra topraksız fidelerde görülen baygınlaşma görülmez, tarla şartlarına uyma için sarsıntı geçirmezler, ve böylece ürüne yatmaları da daha erken olur. Topraklı fidelerin köklerinde zararlanma olmadığından hastalıklara yakalanma oranları da azalır. Topraksız fidelere dikimden hemen sonra, topraklı fidelere ise daha geç can suyu verilir.

CAN SUYU MUTLAKA VERİLİR

Köklerin toprakla iyice temas etmesi ve ilk gelişme devrelerinde çevrelerinde yeterince su bulabilmeleri bakımından can suyunun çok bol olarak verilmesi ve köklerin bulunduğu kısma kadar geçmesine özellikle dikkat edilmesi gerekir.

Fidelerin tarlaya taşınmasında fide kökünün topraklı olması ve kökünün topraktan çıkarma, taşıma ve dikme sırasında en az zarar görmesi verim üzerine büyük etki yapar.”

Ebubekir Atilla ( Özel Haber)

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber