• DOLAR
 • EURO
 • ALTIN
 • BIST
Nedim Sağır
Nedim Sağır
nedim.sagir@malatyasonsoz.com.tr
SAKINMAK SEVMEKTİR….
 • 0
 • 262
 • 04 Kasım 2018 Pazar
 • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
 • +
 • -

Rahmeti nefsine farz yazan Rabbim’in selamı ile selamlıyorum .

 

يَٓا اَيُّهَا الَّذ۪ينَ اٰمَنُوا اتَّقُوا اللّٰهَ حَقَّ تُقَاتِه۪ وَلَا تَمُوتُنَّ اِلَّا وَاَنْتُمْ مُسْلِمُونَ

“Ey iman edenler! Allah’a karşı gelmekten nasıl sakınmak gerekiyorsa öylece sakının ve siz ancak müslümanlar olarak ölün.”

(Âl-i İmrân 3/102. Ayet)

Sakınmak…

Korku ve sakınmak birbirine benzer görünse de aslında çok hassas farklılığı var. Klasik tanımlardan fazla hoşlanmam, yürekten ifade ve mana taşımıyorsa. Kanaatim o ki sakınma: Sevgi ve edepten, korku ise haksızlığa ve zulme uğramaya endişeden kaynaklanıyor. Sakınmanın evvelinde utanma ve edep akabinde mükâfat vardır. Korkunun evvelinde mağduriyete ve mahrumiyete maruz kalma endişe ve bunalımı akabinde ise bir ömür devam eden ruhi yıkıntı vardır.

Mü’minin Rabbinden sakınması da edep ve hayasındandır. Rahmeti her şeyi kuşatan, merhamet etmeyi nefsine farz kılan, kuluna şah damarından daha yakın olan, kişinin nefsinin kendine fısıldadığı her şeyi yakinliği ile eksiksiz ve hakkıyla bilen, en çok acıyıp ve en çok seven Rabbimizden,  O’na saygısızlık etmekten O’na olan sevgimiz ve edebimiz alıkoymalıdır. Hem sakınma aşka dayanır ve insan ne kadar çok sevip aşka ererse sakınmanın en hayâlısını yaşar. Oysa korkuya dayanan korunma hile ve fırsatçılığı ortaya çıkarır. Kur’an-ı Kerim hakkıyla iman etmeyip süflî ve nefsî cürümlerle yaşanan bir hayatta yapılan her kötü amelin arkasında kişinin sadece kendini aldatan bahanelere yani hilelere ya da boş savunmalara giriştiğini ifade ederken Rabbine gönülden yani sevgiyle, aşkla bağlananların yaptığı her güzel amellerindeki beklentilerinin Rablerinin hoşnutluğu ve O’nun cemalini görme iştiyakı olduğunu beyan eder.

Dinin en güzel yaşanış şekli olan Allah’tan sakınmanın özündeki Allah sevgisi ve aşkı, ta en başında yetiştirdiğimiz neslin hayatının temel gayesi olmalıdır. Artık korkutmayı bırakıp sevgiyle sakınmayı öğretmeliyiz. Sorumluluğunun bilincinde olan, haya ve edep sahibi bireylerin oluşturduğu toplum Allah’tan hakkıyla sakınan toplumdur.

Korkuyla yetişen bireylerin kötülüğe meyli her an ihtimal dahilinde iken sorumluluklarından da kaçması için bahaneler üretmesi kaçınılmazdır.

Sakınma duygusunun ruhunu kuşattığı kişiler Rabbinin kelamının kâğıda döküldüğü suretteki manaya olan edebinden ayaklarını uzatıp dinlenmekten bile haya ederken bu sakınmanın zıddı olan korkuyla beslenenlerin teslim olduğunu iddia ettiği mercinin sanki zaafiyeti varmış gibi fırsatlarını bulduklarında hak yemekten, hukuk çiğnemekten, dini keyfi çıkarlarını koruma kılıfına uydurmaktan vazgeçemediklerini görürsünüz. Aşka dayalı sakınma sahibi kişiler, maşuklarının hürmetine zerreden kürreye bütün yaratılanı hürmete ve muhabbete layık görürken, korku sahibi olanların her şeyi korkutmak için etraflarına korku saçıp Rabbleri hakkında suizannın tellallığını yaparlar.

Bu misaller uzadıkça uzanır, toplumdaki Müslüman ile Müminlerin hallerini fark ettikçe…

Ben derim ki sevin, sevmekten korkmayın. Sevdikçe yakınlığınız artar, sevdikçe daha çok tanırsınız, sevdikçe sevdiğinizi rencide etmemek için baştan sona edep ve haya timsali olursunuz. Sevdikçe kulluğunuzun huzurunu haramlardan korunmanın nihai ecrini kazanırsınız…

Rabbim cümlemize sevgiyle yoğrulmuş edep ve hayâ ile muttaki olmayı nasip etsin…

Allah’a emanet olun, kalın esenlikle…

 

Nedim SAĞIR

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YENİ
 • YORUM
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber