• DOLAR
  5,7477
  %0,51
 • EURO
  6,3537
  %0,54
 • ALTIN
  280,36
  %1,73
 • BIST
  100.237
  %-0,10
Tahir Sağır
Tahir Sağır
tahir.sagir@malatyasonsoz.com.tr
ŞAİRLERİN SULTANI
 • 0
 • 680
 • 19 Mayıs 2019 Pazar
 • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
 • +
 • -

Türk Edebiyatının en büyük şairlerinden biri kuşkusuz Necip Fazıl Kısakürek’tir. Üstat sıfatını almış, ‘şairlerin sultanı’ unvanına layık bulunmuş, yaşadığı çağa damgasını vurmuş bir mütefekkir, yazar, şair ve sûfidir Necip Fazıl.
Bir Mayıs günü dünyaya gözlerini açmış ( 26 Mayıs 1904), yine bir Mayıs günü ( 25 Mayıs 1983) dünyadan göçmüştür. Onun için esrarlıdır Mayıs ayı. Üstat Necip Fazıl hayatının ilk senelerinde sekülerleşen yeni devletin içe kapanık, bohem hayat tarzıyla kendisine yabancılaşmış ve fildişi kulesine çekilmiş gençlerindendi. Paris’e gitmesi ile hayatının en sancılı dönemleri de başlayan Necip Fazıl, burada bambaşka bir hayatın büyüsü ile yaşarken bursu kesilip parası bitince ülkeye döner. Memuriyet hayatı da ona göre değildir. Üstat deryalarda daralan bir insandır. Onu fanusa hapsetmek ne mümkün! İstanbul’dan ayrı da düşemez hem. Gerisin geri döner. Hayatının en büyük değişimi ve öze dönüşünü yaşayacak vesile, Şeyh Abdülhakim Arvasi Hz. ile tanışmasıyla olur. Artık seküler devletin bohem insanı değil, duyarlı ve şuurlu bir sûfidir. Bu sûfiliği, onu inzivaya çekip bir tekkeye hapsetmez, aksiyon dolu bir hayatın içine sürükler.
En zor zamanlardır. Devir zor bir devirdir. Ancak Üstat cesurdur. Öyle ki bu cesaret ona, kendi devrinde İslami hareketin en keskin kalemi olmaya, öncü ve örnek bir model olmaya da vesile olur. İslamcı gençlik, milliyetçi ve muhafazakârlar için Üstat, kalemiyle, kelamıyla kredisi tükenmez bir ummandır. Rakipleri için kıymetli bir şair ve edip olma vasfı da saklıdır. Hece ölçüsü pısırıklıktan kurtulmuş, onun elinde bir maden gibi işlenmiş ve kıymetini bulmuştur. Hakkı teslim edenlerden Nurullah Ataç, Necip Fazıl’ı  “yarına kalabilecek tek şair” olarak görürken  Yaşar Nabi  “Bir mısrası bir millete şeref vermeye yeter” der.
Necip Fazıl Türk edebiyatının en büyük şairlerinden biri olurken, dinî-ilmî eserler de neşreder ve Ehli sünnet müdafisi bir sûfi kimliği kazanır.
Hayatı siyasi yasaklarla, baltalanan fikrî neşriyatla, sık sık mahkûmiyetlerle geçerken, savunmalarında verdiği akıl dolu cevaplarla zekâsını konuşturur.
Mahkemede hâkim, Necip Fazıl’a:
‘’ Bak, der. Seni bundan böyle bir daha huzurumda görmeyeceğim, öyle değil mi?’’
Necip Fazıl sorar: ‘’Hâkim Bey, yoksa istifa mı ediyorsunuz? ‘’
Kaçırdığı tren için ‘kovdum gitti’ diyecek kadar gururlu, uçağı arıza verdiği zaman geri döndüğünde kendisine nasıl oldu, ne oldu diye soranlara “Ahirete kabul etmediler, geri döndük.” diyecek kadar teslimiyetçidir. Allah Resulü’ne (sav) sıkı sıkı bağlı olan, onun aşkını bir şeref nişanesi gibi yüreğinde taşıyan Üstat: ‘’Sende insan ve toplum, sende temel ve bina; Ne getirdin, götürdün, bildirdinse amenna! ‘’ diyerek koşulsuz itaatini de bildirmiştir. Hayatını İslam’a hizmet yoluna adamış, İslam düşmanlarıyla da fikrî mücadelesini son nefesine kadar sürdürmüştür.
Necip Fazıl Kısakürek ‘Zindandan Mehmed’e Mektup’ , ‘Sakarya’ , ‘Beklenen’ , ‘Kaldırımlar’ gibi şiirleriyle genç-yaşlı herkesin dimağında yerini almıştır. Bugün hâlâ ‘Çaycı getir ilaç kokulu çaydan‘ mısrası, aynı tazeliğiyle dillerde söylenmekte, ‘Sakarya’ şiiri aynı duygular ile okunmaktadır.
Müslümanların siyasi başarılarında hiç şüphesiz kıymetli Üstadın fikrî öncülüğünün, eskimeyen fikirlerinin yeri çok büyüktür. Necip Fazıl Kısakürek hayırla, rahmetle anılmakta, kendisine olan sevgimiz, saygımız her daim artmaktadır.
Yazımı, Üstad’ın çok sevdiğim bir beyiti ile tamamlıyor, siz değerli okurlarımı Allah’a emanet ediyorum:
‘’ Sual: Ey veli, insan nasıl olmalı, söyle!
Cevap: Son anda nasıl olacaksa hep öyle…’’

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YENİ
 • YORUM
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber