• DOLAR
  6,8688
 • EURO
  7,7774
 • ALTIN
  398,08
 • BIST
  1,1319

“Sağlıkta Şiddet kabul Edilemez”

14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla Malatya Tabip Odası Başkanı Dr. Erol Karaaslan, yaptığı açıklamada sağlık çalışanlarının yaşadığı sıkıntılara değinerek, “Sağlık ve şiddet kelimelerinin yan yana telaffuz edilmesini bile tasvip etmiyoruz. Uzun zamandır var olan sağlık çalışanlarına uygulanan şiddet son zamanlarda zirve yapmıştır. Bu tür saldırılar özveri ile çalışan değerli hekimlerimizin mesleki aşkını ciddi olarak yaralamaktadır. Eminiz ki; bu durum kamu vicdanını da rahatsız etmektedir. Üzülerek ifade edebiliriz ki can güvenliği sağlık çalışanlarının en büyük sorunu haline gelmiştir.” dedi

“Sağlıkta Şiddet kabul Edilemez”

14 Mart Tıp Bayramı dolaysıyla Malatya Tabip Odası Başkanı Dr. Erol Karaaslan bir açıklama yayınladı. Karaaslan yaptığı açıklamada şunları dile getirdi: “ Bütün dünya ülkeleri, farklı tarihlerde, kendileri için anlamlı bir olayı başlangıç belirleyip TIP Bayramını kutlamaktadırlar. Örneğin ABD’de ameliyatlarda genel anestezinin ilk defa kullanıldığı 30 Mart 1842 tarihi; “Doktorlar Günü” olarak kutlanmaktadır.

Ülkemizde ise Tıp Bayramı kutlama tarihi çok anlamlıdır. Çünkü 1919 yılının 14 Mart’ında; işgal altındaki İstanbul’da İstanbul Üniversitesi Tıbbiye 3. Sınıf öğrencisi Hikmet Boran önderliğindeki tıp okulu öğrencileri, işgali protesto için toplanmış ve dönemin ünlü doktorları da destek vermiştir. Böylece ilk Tıp Bayramı, tıp sektöründe hizmet edenlerin yurt savunma hareketi olarak başlamıştır. Bu nedenle 100. Yılını kutladığımız 14 Mart tıp bayramı biz hekimler için işgali kabullenmeyen milli duruşun, bağımsızlığın bir ifadesidir. 2003 yılından itibaren yürütülen politikalar, sağlık tesislerinin fiziki yapılarındaki iyileştirmeler, son model tıbbi cihaz ve donanımlarla gerçekleştirilen hizmet sunumu, sağlık hizmetlerine erişimi kolaylaştırılmış daha nitelikli sağlık hizmetlerinin sunulmasını sağlamıştır. Bu değişim ve gelişmeler, sağlık hizmetlerinden duyulan memnuniyeti önemli ölçüde arttırmıştır. Bu artışta hekimlerin katkısının azımsanamayacak ölçüde olduğu açık bir gerçektir.

Sağlık hizmetinin lokomotifi konumunda olan hekimler olarak; sağlık hizmetlerinde daha ileriye gidebilmek, insanımıza en uygun, en etkin ve en hızlı tedaviyi sunabilmek temel hedefimizdir. Hekimliği sadece bir meslek olarak değil; bir yaşam biçimi olarak kabul ediyor ve mesai saati bilmeden çalışmayı, fedakârlık yapmayı insanımıza verdiğimiz değerin naçiz birer göstergeleri olarak görüyoruz. Yaptığımız tüm bu çalışmalarımız esnasında çözüm bulunmasını talep ettiğimiz şu sorunlara ve önerilerimize değinmek istiyorum: Büyük bir özveri ve fedakarlıkla çalışırken, sağlık çalışanlarına şiddet olaylarını hiçbir şekilde kabul edemiyoruz. Sağlık ve şiddet kelimelerinin yan yana telaffuz edilmesini bile tasvip etmiyoruz. Uzun zamandır var olan sağlık çalışanlarına uygulanan şiddet son zamanlarda zirve yapmıştır. Bu tür saldırılar özveri ile çalışan değerli hekimlerimizin mesleki aşkını ciddi olarak yaralamaktadır. Eminiz ki; bu durum kamu vicdanını da rahatsız etmektedir. Üzülerek ifade edebiliriz ki can güvenliği sağlık çalışanlarının en büyük sorunu haline gelmiştir. Hekimlerimizin hastalara yaklaşımındaki en temel ilkesi önce zarar vermemektir. Vatandaşlarımız müsterih olsunlar ki; hiçbir hekim hastasının kılına zarar gelmesini istemez. Devletimizin Tüm yetkili mercileri tarafından sağlık çalışanlarına yönelik her türlü şiddetin karşısında durulmasını, sıfır tolerans gösterilmesini istiyoruz. Hükümetimiz tarafından zaman içinde bu konuda düzenlemeler yapılmış olsa da daha caydırıcı yasal düzenlemelere ihtiyaç olduğu gerçektir.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber