• DOLAR
  7,7702
 • EURO
  9,0608
 • ALTIN
  468,67
 • BIST
  1,1657

Sağlıklı Yaşlanma Sempozyumu Düzenlendi

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sağlık Bakanlığı Malatya İl Sağlık Müdürlüğü ve İnönü Üniversitesi işbirliğiyle Erasmus Kapsamında İnönü Üniversitesi,  Turgut Özal Kongre Kültür Merkezi’nde Uluslararası Sağlıklı Yaşlanma Sempozyumu düzenlendi. Burada konuşmacılar Türkiye’de yaşlı nüfusun sürekli arttığını ve buna karşı sağlık ve bakım alanında yapılması gerekenler konuşuldu

Sağlıklı Yaşlanma Sempozyumu Düzenlendi

İnönü Üniversitesi,  Turgut Özal Kongre Kültür Merkezi’nde düzenlenen programın açılışına, Malatya Valisi Aydın Baruş, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan,   İnönü Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Ahmet Kızılay, Sağlık Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Op. Dr. Orhan Koç, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Birgül Cumurcu, Malatya İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Recep Bentli, Aile Sosyal Politikalar İl Müdürü Rasim Bulut, EVSAD Malatya Şube Başkanı Öğr. Gör. Neşe Karakaş konuşmacı olarak katıldı.  Sempozyumda ise konuşmacılar,  Türkiye’de Yaşlılara Yönelik Politikalar ve Yaşlı Bakım Hizmetlerinde Güncel Konular, Yaşlanan İnsan ve Toplum, Japonya’da Gerontoteknoloji Güncel Bilgileri, Alzheimer: Çaresiz, Değilsiniz!, Yaşlılık Döneminde Rajio Taiso Egzersizleri, Yaşlılıkta Ruh Sağlığı, Yaşlılarda Sarkopeni, Malatya’da Yaşlılara Yönelik Sosyal Hizmetler, Yerel Yönetimlerde Yaşlılara Yönelik İyi Hizmet Uygulamaları Vefa Konağı, Yaşlılık ve Maneviyat konuları izleyicilere aktardılar.

 “BUGÜN DÜNYADA BAZI ÜLKELER YAŞLISINA BAKACAK GENCİNİ BİLE BULAMIYOR”

Sağlık Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Op. Dr. Orhan Koç ise konuşmasında ülkelerin yaşlılarına yönelik sunmuş olduğu çalışmaları özetleyerek izleyicilere aktardı.  “Japonya yaşlısında bakacak genç bulamıyor. Bu nedenle yaşlıların kendi kendine bakabilecekleri programlar hazırlayarak yaşlıları eğitiyorlar. Paraları var ama insan kaynakları yoktur. Ülkemizde de yaşlı  “Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Op. Dr. Orhan Koç,  Dünya yaşlanıyor dünya yaşlanmasıyla ilgili bizim stratejimizin olması lazım. 20, 30 sene sonrasını düşündüğümüz zaman dünyada hakim olan kıtanın Afrika olduğunu söylemek lazım.  Bugün dünyada bazı ülkeler yaşlısına bakacak gencini bile bulamıyor. Yaşlanma doğal bir süreç. Fakat ülkenin demografik değişimi sağlayan iki unsur var. Birisi doğurganlık hızımız. Ülkemizde doğurganlık hızı yıllar içeresinde ciddi manada düşmüştür. Nüfus kendisini yenileyemiyor. İkincisi sosyal refah Türkiye son on beş yılda gelişmişlikle ifade edeceğimiz sosyal devlet anlayışının birçok unsuruna baktığımızda yaşam süresinin uzamasını sonuçlandıran bir dönüşüm sağladı.  Genç nüfusumuzla övünüyoruz. Fakat genç nüfusun varlığı aynı zamanda bir tehlikedir. Eğer siz doğurganlık hızınızı artırmazsanız, yani nüfusu yenilemezseniz 20, 30 sene sonra genç nüfus hızla yaşlanır. Genç nüfusa sahip ülkeleri bekleyen en büyük tehlike hızlı yaşlanmadır.”

Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan konuşmasında milletimizin örf adet ve geleneklerinden gelen kadim bir kültürle yaşlılarına sahip çıktıklarını vurguladı. Gürkan “Yaşlılarımıza gereken özeni göstermeliyiz. Yaşlılarımız kendi evlerinde, kendi çocuklarının yanında kendi sevdikleri ortamda bakılmalarını önemsiyoruz. Sağlık hizmetlerinde tedarik edici bazı kurum ve kuruluşlar varken, diğer taraftan sağlık müdürlüğü de hastalığı önleyici, yani hastalanmaması gereken birim. Yaşlılar için aynı hadise geçerli diye düşünüyorum. Belediye başkanı olarak evlatlara yaşlılarına bakma sorumluluğunu hatırlatma gibi bir sorumluluğumuz var ve bunu yapıyoruz.”

Malatya Valisi Aydın Baruş, Kanuni Sultan Süleyman’ın gözünde bile bir nefes sıhhat devletten daha önemli bir konumdaysa, biz sağlığımızın kıymetini çok iyi bilmeliyiz. Çünkü her doğan fert büyür, yaşlanır mukadderattır, ilahi kudretin bize çizmiş olduğu kaderdir. Dolayısıyla bu süreçlerden geçmemiz hepimiz için kaderdir ve bu kaderi hep birlikte yaşayacağız. Önemli olan bu kaderi mutluluk içerisinde devam ettirebilmek. Toplum ve millet olarak birbirimize dayanışma içerisinde toplumsal mutluluğumuza katkıda bulunmak diye düşünüyorum. Sağlıklı toplumların bir araya geldiği toplumlar mutlu toplumalar olabiliyor. Dolaysıyla biz benden sağlığını koruyan hizmetlere ve beden sağlığının devam ettirilmesiyle ilgili hizmetlere bakarken diğer tarafı ihmal etmememiz gerekiyor. Sempozyumda konuların detaylı ele alınacağını düşünüyorum.”

A. Vahap Kaygusuz

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber