• DOLAR
  6,7779
  %0,78
 • EURO
  7,4553
  %0,87
 • ALTIN
  370,38
  %0,13
 • BIST
  8,3212
  %0,25

“Sağlıklı Beslenin Yüzde 30’ luk Koruma da Olsa Lösemiye Dur Deyin”

Malatya’da 138 Türkiye’de de 37 bin kayıtlı lösemi hastası bulunduğunu belirten Lösemili Çocuklar Sağlık ve Eğitim Vakfı (LÖSEV) ‘den Kayseri İl Koordinatörü Ayşegül çiftçi, Elazığ İl Temsilcisi Ayşe Kavak ve Malatya İl Temsilcisi Sevim Balal hastalığın ortaya çıkmasında en önemli etkenin bağışıklık sistemi ve beslenme olduğunu söyledi. “Sağlıklı beslenerek yüzde 30 oranında kanserden korunabiliyoruz.” diyen temsilciler “Kanser, lösemi bulaşıcı hastalık değil. Bu düşünme biçimi oldukça yanlış. Halkımızın hafızasından bunun silinmesi lazım.” ifadelerine yer verdi 

“Sağlıklı Beslenin Yüzde 30’ luk Koruma da Olsa Lösemiye Dur Deyin”

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere ilimize gelen Lösemili Çocuklar Sağlık ve Eğitim Vakfı (LÖSEV) ‘den Kayseri İl Koordinatörü Ayşegül çiftçi, Elazığ İl Temsilcisi Ayşe Kavak ve Malatya İl Temsilcisi Sevim Balal lösemi hastalığı için gazetenize önemli açıklamalarda bulundu.

Bize kısaca vakfınızdan ve LÖSEV’de iyileşme oranlarından bahsederseniz neler aktarırsınız?

1998 yılında vakfımız kuruldu.  Lösemili Çocuklar Sağlık ve Eğitim Vakfı (LÖSEV)’ in Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Üstün Ezer’ dir. Dr. Üstün Ezer bir devlet hastanesinde doktorluk yaparken çocuklar televizyon istiyor aslında vakfın çıkış noktası bu. Bu servisteki çocuklar uzun süre hastanede kalmak zorunda oldukları için televizyon hastane yönetimine yazılıyor. Ancak hastane yönetimi ödeneklerinin olmadığını söylüyor.  Bunun için bir kaç kişi toplanıp bir televizyon alınıyor. Vakıf da burada çıkış gösteriyor.  Bu hikâyeden yol acıkan vakıf şimdi 37 bin aileye hizmet eden bir vakıf haline geldi.  Öncelikle LÖSEV tedavi edilebilir bir hastalık, vakıf ilk kurulduğu zamandan bu yana tedavi şartları da gelişim gösterdi. Ankara’da bulunan hastanemizde başarı oranı şuanda yüzde 90 ‘ların üzerinde. Hastalarımız hastaneden çıktıktan sora aynı hastane ortamı gibi beslenme ve hijyeni evlerinde de devam ettirebilsinler diye LÖSEV onlara kırmızı et, kuru gıda ve hijyen malzemesi takviyesinde bulunuyor. Çünkü hastanede kalırken diyetisyenlerin, beslenme uzmanlarının hazırladığı diyete göre beslenmek çok kolay ama eve geçildiğinde zaten hastalarımız yoksul ve hastalık da söz konusu bunları malzemeleri nereden temin edecek kısmında Lösev devreye giriyor ve Anadolu’nun her yerine biraz önce sıraladığımız malzemeleri ulaştırıyoruz.

Malatya’daki lösemi hastalarının oranı nedir, lösemi hastalığı konunda ne kadar bilinçliyiz?

Şuan Malatya’da 138 kayıtlı lösemi hastası bulunmakta. Elazığ’ da şuan biz 250’ye vardık. Ama dışarıdan da tedavi görmek için ilimize gelenler var. Oran çok ama LÖSEV’e kayıtlı yani kendilerinin veya çocuklarının kanser olduğunu gizleyen vatandaşlarımız var. Ne kadar mağdur olurlarsa olsunlar ‘biz kayıt olmak istemiyoruz.’ diyorlar.  ‘Çevremizin bilmesini istemiyoruz.’ diyorlar. Bu yüzden il temsilcileri olarak hastanelere çok sık gideriz onlara yardımcı olmak adına hastaları kayıt altına almaya çalışıyoruz. Şuan 37 bin hastamız var ama bunun daha çok olduğunu biliyoruz. Lösemi veya kanser hastaları hastalıklarını öğrendiği andan itibaren psikolojik olarak çöküntüye giriyor bu psikoloji içe kapanıklığa sebebiyet veriyor.  Sanki bir kabahat işlenmişte duyulması istenmiyor.  Ama aslında tam da o an dışarıdan gelecek olan desteğe çok ihtiyaç var. Eskiden verem hastalarını şehirden uzak bir yere götürüp kimseye bulaşmasın denirmiş ya şimdi kanser de de aynı düşünce hâkim ne yazık ki. Ama bilmedikleri bir şey var.  Kanser, lösemi bulaşıcı hastalık değil. Sadece kişinin kendisi çevresel etkenlerden korunmak için maske takmak zorunda. Hastalığın bulaşıcı olduğunu düşünme biçimi oldukça yanlış. Halkımızın hafızasından bunun silinmesi lazım. Bunun için okullarda seminerler verilip ailelerin ve öğrencilerin bilinçlendirilmesi lazım, löseminin korkulacak bir hastalık olmadığını belirtmek, bu bilinçliliği sağlamak lazım.

 Bu hastalığın etkenlerini sıralayacak olursak neler söylersiniz bu ekenlere karşı neler tavsiye edersiniz?

Bu hastalığı ortaya çıkış sebebi çevresel faktörler. Yediğimiz hiç bir ürün sağlıklı değil GDO’ lu ürünlerden çok fazla tüketildiği için ne yazık ki lösemi yani çağımızın kanser hastalığı ortaya çıkıyor. Zaten insanoğlu DNA’ sında bütün hastalıkları barındırıyor.  Önemli olan bağışıklık sistemi ve beslenme. Ancak çocuğumuz ayakta geçiştiriyoruz öğünlerimizi, gençlerimiz abur cubur çok yiyor ve bunların hepsi bu hastalık için birer etken olarak karşımıza çıkıyor. Ancak Lösemi hastalığı tedavi edilebilir bir hastalıktır. Korkulacak bir şey yok sadece beslenmeye özellikle dikkat etmek lazım.  Çünkü beslenme kanser olma ilişkisi yüzde 30. Önemli bir rakam sağlıklı beslenerek yüzde 30 oranında kanserden korunabiliyoruz. Sağlıklı Beslenin yüzde 30’ luk koruma da olsa lösemiye dur deyin. Hastalık ile ilgili seminerler verirken biz şunu anlatıyoruz. Hazır gıda tüketmeyin lütfen çocuğunuza kendi ürettiğiniz evde yaptığınız şeyi yedirin. Hazır gıdaları öğünlerimizden çıkaralım salçamızı reçelimizi gerekirse ekmeğimi kendimiz üretmeye çalışalım.  Ayrıca evde bir şeyler üretmek aile birlikteliğini de kuvvetlendirir.

Bundan sonra yapmayı planladığınız çalışmalar, projeler için düşünceleriniz neler?

Malatya’da da seminerlerimizi arttırmaya devam edeceğiz. Üniversitelerimizde kulüp çalışmalarımız var üniversitedeki öğrencilerimizle birlikte fayda topluluklarımızı ilkokul ve ortaokullardaki çocuklarımızla da LÖSEV incilerimizi oluşturduk hastalık konusunda bilinçlilik sağlamaya çalışıyoruz.  Çocuklar kendi çaplarında kampanyalar yapıyor.  Tedavi gören arkadaşlarına destek olmaya çalışıyorlar. Bu seminerlerde hem sağlıklı beslenme hem vakıf çalışmaları hakkında hem de lösemi ile ilgili çocukların anlayabileceği tarzda faaliyetler gerçekleştiriyoruz hastalığı anlatmaya çalışıyoruz onları korkutmadan. Bir de kanser kuruluşundan gelinip sağlıklı beslenmenin anlatılması çocuklar üzerinde olumlu etki bırakıyor çocuklar daha gerçekçi olaya bakabiliyorlar. Burada da buna devam edeceğiz.

Hanife Sarı’ nın Röportajı

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber