• DOLAR
  7,6604
 • EURO
  8,9115
 • ALTIN
  458,62
 • BIST
  1,1633

Sağlıkçılar Şiddet Yasasının Çıkmasını İstiyor

Malatya Tabip Odası Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Erol Karaaslan, sağlık çalışanlarının zaman zaman şiddete maruz kaldıklarına dikkat çekerek uzun süredir gündemde olan sağlıkta şiddet yasasının bir an evvel çıkartılması yönünde Siyasilerden destek beklediklerini söyledi

Sağlıkçılar Şiddet Yasasının Çıkmasını İstiyor

Malatya Tabip Odası Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Erol Karaaslan, sağlık çalışanlarının zaman zaman şiddete maruz kaldıklarına dikkat çekerek uzun süredir gündemde olan sağlıkta şiddet yasasının bir an evvel çıkartılması yönünde Siyasilerden destek beklediklerini söyledi

Sağlık çalışanlarına yönelik olarak meydana gelen şiddet olaylarının günde güne arttığını kaydeden Karaaslan; “Bu konuda hükümetlerimiz tarafından zaman zaman yasalarda düzenlemeler yapılarak sağlık çalışanlarını şiddetten korumaya çalışmaktadır. Ancak alınan önlemlere rağmen sağlık çalışanların yönelik olarak uygulanan şiddet olaylarının bir türlü önü alınamamaktadır. Yine bu konuda Sağlık sendikalarının da ortak görüşü olarak sağlıkta şiddet yasası olarak adlandırılan yasanın güncellenerek bir an evvel çıkarılması ve uygulanmaya konulması gerektiği kanısındayız” ifadelerini kullandı.

SAĞLIK ÇALIŞANLARIMIZ BU KONUDAN RAHATSIZLAR

Tabip Odası Başkanı Karaaslan, Toplumumuzun sağlık düzeyini yükseltmek için önce insan diyerek, mesai mefhumu gözetmeksizin fedakârca çalıştıklarını vurgulayarak; “Başta hekimlerimiz olmak üzere tüm sağlık çalışanlarımız bu konudan rahatsızlar.  Zaman zaman çeşitli Sivil Toplum Kuruluşları, Sendikalar da yaptıkları açıklamalarla bu konu üzerinde hassasiyetle durmaktadırlar. Sağlıkta şiddet konusunda meydana gelen olayların büyük bir bölümü ise özverili sağlık çalışanları tarafından şikâyet konusu yapılmaması da ayrıca düşündürücüdür. Sadece emniyet birimlerine ülke genelinde intikal eden sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin boyutlarının günden güne arttığı ise bilinen bir gerçektir. Sağlık hizmetlerinin sağlıklı bir şekilde yürütülmesi için tüm sağlık çalışanların, uygun ortamlarda, şiddet ve stresten uzak çalışmaları verimlilik açısından da önemlidir” dedi.

ÖNCE AİLE HEKİMLERİNİ TERCİH EDİN

Diğer yandan, Hastanelerin yükünü azaltmak için vatandaşlara çağrıda bulunan Tabipler Odası Başkanı Erol Karaaslan açıklamasının devamında ise; “Sağlık hizmeti alacak vatandaşlarımızın öncelikle doğrudan hastanelere başvurmaları yerine birinci basamak sağlık hizmeti sunan Aile Hekimlerine öncelikle başvurmalarını istiyoruz. Bu hem hastanelerin hasta yoğunluğunu azaltacak, hem de teşhis ve tedavide başarı oranının yükselmesine vesile olacaktır. İstatistiklere bakıldığında sağlık sorunlarının yüzde 90’ı birinci basamakta çözülebilecek sorunlardan oluşmaktadır. Hastaların Aile Sağlığı merkezlerini kullanmaları hastanelerdeki yığılmaların önüne geçecek, dolayısıyla hizmet kalitesi yükselecektir. Hasta anlamında bakıldığında ise nezle ya da grip olan insanlar dahi 2. basamak hastanelerine akın etmeleri hem hastane yoğunluğunu artırmakta hem de gerçekten acil olan hastalara hizmette aksamalar olmaktadır” diye konuştu.

A.Vahap Kaygusuz  (Özel Haber)

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber